Son Dakika Haberler

Yeni barajlar sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak

Yeni barajlar sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak
Okunma : Yorum Yap

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) açıklamasına göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren adaylara merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmelerin ardından boş kalan kontenjanlar için ikinci bir ek yerleştirme hakkı verilecek. Ayrıca ikinci ek yerleştirmede TYT barajı 140’a, AYT barajı ise 170’e çekilecek. Yerleştirmelerin ardından üniversitelerde boş kalan kontenjanların dolması, daha fazla adayın üniversiteli olması için böyle bir uygulamaya gidildiğini aktaran Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, bu düzenlemeyle ikinci ek yerleştirmede adayların üniversite tercihi yapabilme imkânı bulabileceklerini belirtti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren adaylar için ‘ikinci bir ek yerleştirme’ yapılacağını ve barajların ise sadece bu ikinci ek yerleştirmede geçerli olmak şartıyla düşürüldüğünü açıkladı. Buna göre, mevcut tercih yapma hakkı elde eden adaylar için değişen bir şey olmayacak. Merkezi yerleştirmeden sonra yapılacak ek yerleştirmenin ardından ikinci bir ek yerleştirme süreci olacak. Yeni barajlar bu ’ikinci ek yerleştirme’ sürecinde geçerli olacak.

Barajlar sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) açıkladığı ‘YKS 2021 Sayısal Verilerine’ göre, 2021 YKS’ye 2 milyon 416 bin 974 aday katıldı. Bu adayların yüzde 32’si tüm adayların girdiği Temel Yeterlilik Testi (TYT) barajını yani 150 barajını geçemedi. Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) ise adayların yüzde 57’sinin sayısal puan türünde, yüzde 40’ının sözel puan türünde, yüzde 52’sinin ise eşit ağırlık puan türünde 180 barajını geçemediği görüldü. Bu yıla mahsus olmak üzere uygulanacak ikinci ek yerleştirmede TYT puanıyla iki yıllık ön lisans programlarını tercih edecek olan adaylar için baraj 150 yerine 140; AYT ve Yabancı Dil Testi (YDT) puanlarıyla dört ve daha üstü yıllık lisans programlarını tercih edecek adaylar için baraj 180 yerine 170 olarak uygulanacak. Sadece ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak bu uygulama için yeni baraj puanlarına göre barajı geçmiş olacak adaylar için yerleştirme puanları hesaplanarak yeniden puan kartları oluşturulacak. Merkezi ve ek yerleştirmede bir programa yerleşemeyen adayların ikinci ek yerleştirmede tercih yapma haklarının olup olmadığı ise henüz belli değil. Bu konuda bir açıklama yapılacağı tahmin ediliyor.

Tercih işlemleri 20 Ağustos’ta sona erecek
Üniversitelerde boş kalan kontenjanların dolması, daha fazla adayın üniversiteli olması için böyle bir uygulamaya gidildiğini aktaran Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, bu düzenlemeyle ikinci ek yerleştirmede adayların üniversite tercihi yapabilme imkânı bulabileceklerini belirterek süreçle ilgili şunları söyledi:
“Uzatma ile birlikte tercih işlemleri 20 Ağustos’ta son bulacak. Sonuçların en geç 2 veya 3 Eylül’de açıklanması gerekiyor. Zira 4 Eylül’de üniversite kayıtları başlayacak. 10 Eylül’de kayıtlar bitecek ve üniversiteler yerleştirme sonucunda veya yerleşip de kayıtlanmayan adaylar nedeniyle boş kalan kontenjanları 13 Eylül’de ÖSYM sistemine girecekler. Hangi kontenjanlarda ne kadar boş kaldığını öğrenen ÖSYM ek yerleştirme sürecini başlatacak, en kısa zamanda ‘Ek Yerleştirme Kılavuzunu’ yayınlayacak ve ek yerleştirme tercihlerini başlatacak. Ek yerleştirme tercihleri geçen yıl 17-23 Eylül tarihlerinde yapılmıştı. Bu yıl hızlı davranılırsa 20-24 Eylül tarihlerinde yapılabilir. Yine hızlı davranılırsa 4-8 Ekim haftası ek yerleştirme kayıtları da alınabilir. Her durumda barajın düşürülmesiyle tercih yapma hakkı elde edecek olan adayların eğitime başlamaları, en iyi olasılıkla Ekim sonu, Kasım başı gibi olacaktır. Bu öğrencilerin diğer öğrencilerle aralarında fark olmaması için üniversitelerin akademik takvimlerini güncellemeleri ve eğitim-öğretimi daha geç başlatmaları yararlı olacaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)