Son Dakika Haberler

MESİAD’IN VİZYONU, MERTER’İ “DÜNYA MODA MERKEZİ” YAPMAK

MESİAD’IN VİZYONU, MERTER’İ   “DÜNYA MODA MERKEZİ” YAPMAK
Okunma : 113 views Yorum Yap

imageMerter Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ( MESİAD), Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe öncü ve lider konumda olan Merter için uygulamaya koyduğu projeler ile Dünya pazarına göz dikti. MESİAD, 13 milyar dolar olan İstanbul hazır giyim ihracatının % 20’sinin yapıldığı Merter’i yeni projelerle Modanın Merkezi yapabilmek için var gücüyle çalışıyor.

İhracatta Türkiye’nin lokomotifi olan tekstil ve hazır giyim sektörünün kalbi Merter; genç, dinamik, yenilikçi işadamları ile gözünü artık yeni pazarlara çevirdi. 2014 yılı itibari ile 15 milyar dolara ulaşacağı öngörülen İstanbul Merkezli Hazır giyim ihracat rakamlarına Merter, 3,5 milyar dolarlık katkı sağlıyor. Kuzey Afrika ülkeleri olan Mısır, Fas, Tunus, Libya ve Cezayir gibi ülkelere ticaret hacmini günden güne arttıran Merter, Dünya pazarındaki pozisyonunu güçlendiriyor.

Merter ve MESİAD katıldığı uluslararası tekstil fuarlarında tasarımları ve ürünlerinin kalitesi ile öne çıkıyor. Bu yıl içinde yurtdışından birçok işadamının ağırlandığı Merter’de yeni anlaşmalara imza atılıyor. Ayrıca, metro, metrobüs, tramvay, havaalanı gibi ulaşım merkezlerine olan yakınlığı ile de öne çıkan Merter, bulunduğu fiziksel konumunu avantaja çeviriyor. Türkiye’nin en ihracatçı sektörü olan tekstil ve hazır giyimde 2013 yılında 25,7 milyar dolar seviyesinde olan ihracat rakamının, 2014 yılında ise 27,7 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Dünya pazarında 6. büyük üretici olan Türkiye, 1,5 milyon çalışan ve 35 bin işletme ile 2 milyar giyim eşyasını yurtdışına satıyor.

MERTER, FUAR ALANINA DÖNÜYOR

Her gün yaklaşık 10.000’e yakın ziyaretçinin ağırlandığı sürekli yenilenen ve değişen Merter, vitrinleri ile açık bir fuar alanı haline geliyor. MESİAD’ın planları arasında bulunan sokakların araç trafiğine kapatılması ile ilgili proje çok yakın süre içinde hayata geçiyor. Bu dönüşüm ile Merter daha fazla ziyaretçiyi rahatlıkla ağırlayabilecek konuma geliyor. Kumaştan, aksesuara kadar tüm aşamaların Merter’de yapılabildiği ve her gün 1 milyon yeni ürünlerin rafları süslediği Merter’de, Balkanlar’dan Arap Yarımadası’na, Afrika’dan Asya’ya kadar geniş bir coğrafyadan alıcı buluyor. Yurtdışından gelen işadamlarının sevkiyatlarının çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi Merter’i öncelikli tercih edilir bir merkez haline getiriyor.

MESİAD’DAN GENÇLERE DESTEK!

MESİAD’ın yaptığı büyük atılımlar ile dönüşen, modanın ve tasarımın merkezi durumuna gelen Merter, sektöre yeni tasarımcılar kazandırmaya da devam ediyor. Her yıl düzenlenen Merter Moda etkinlikleri kapsamında genç tasarımcı öğrencilere büyük destek veriliyor. Sektörün en önemli tasarımcılarının jüri üyeliğinde gerçekleştirilen Moda ve Tasarım Yarışması ile sektöre girecek olan gençlerin önü açılıyor. Yarışmada dereceye giren genç tasarımcılara yurtiçinde ve yurtdışında staj aynı zamanda Merter’de bulunan firmalarda çalışma gibi imkânlar da veriliyor. MESİAD, yeni projelerinde gençlere daha fazla destek olmayı planlıyor. Sektöre yetişmiş kalifiye eleman kazandırmak için Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapan MESİAD, modelhane ve modelistlik konularında da eğitimler veriyor. Büyük bir ilgi gören bu eğitimler ile MESİAD, fireyi en aza indirmeyi ve istihdam sağlamayı amaçlıyor.

MESİAD, GLOBAL PAZARLARDA MERTER’İ TANITIYOR

Bu yıl 20. yılını kutlayan MESİAD’ın Başkanı Yusuf Gecü; “ Daha hayata geçirmemiz gereken birçok projemiz var. Bizler Merter’in dünyanın moda merkezi olma anlayışı ile hareket ediyoruz. Bakanlıklarımız, valiliğimiz, kaymakamlığımız, belediyemiz ve üniversitelerimiz ile yakın işbirliği halindeyiz ve projelerimize destek görmemiz bizi gerçekten heyecanlandırıyor. MESİAD olarak hedefimiz sadece Türkiye değil. Dünya’da Türkiye’nin parlayan yıldızı, temsilcisi olmak” dedi. Merterli işadamları olarak artık kabuklarından sıyrılıp global pazara da yöneldiklerini de belirten Gecü, “Kuzey Afrika ülkelerindeki ticaret hacmimiz günden güne artmaktadır. Özellikle Mısır, Fas, Tunus, Libya Ve Cezayir gibi ülkelere yaptığımız ihracat ile o bölgeden aldığımız siparişlerle dış ticaret hacmimizi büyütüyor, Merter firmalarının ürettiği ürünlerin kalitesini ve gücünü göstermiş bulunuyoruz” dedi.