Son Dakika Haberler

MHP’li Yılmaz, “AKP zihniyeti herkes Osmanlıca öğrensin, yeter ki matematik bilmesin istiyor”

MHP’li Yılmaz, “AKP zihniyeti herkes Osmanlıca  öğrensin, yeter ki matematik bilmesin istiyor”
Okunma : 121 views Yorum Yap

SeyfettinyilmazMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tasarruf tedbirlerinin yalnızca sözde olduğunu belirterek, “2014 bütçe sonuçlarına göre; milletin parasıyla taşıt ve binaya günlük 2,2 milyon lira kira ödenmiş. Hükümetin tasarruftan anladığı bu mudur? Elbette ki Osmanlıca öğrenilmesine karşı değiliz ancak bu zihniyet herkes Osmanlıca öğrenecek diye dayatırken kimsenin matematik öğrenmesini istemiyor” dedi.

MHP’li Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 18 Aralık’ta açıkladığı Ekonomide Yeni Dönüşüm Paketi kapsamında dile getirdiği iç ‘tasarrufları arttıracağız’ ifadelerinin gerçeklerle bağdaşmadığını savundu. Yılmaz, “Söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmayan bir zihniyet, Türk Milleti’nin parasıyla kaçak saraylar yaptırıp, uçaklar alırken, kamuda plaket vermeyi yasaklayarak sözde tasarruf mu yapacak?” diye sordu.

“2014 yılının ilk 11 ayına ilişkin bütçe sonuçları, tasarrufu dilinden düşürmeyen hükümetin, milyonlarca liralık israfını ortaya koymuştur” diyen MHP’li Yılmaz şöyle devam etti:

PLAKETİ YASAKLAMAKLA TASARRUF OLMAZ

“Sayın Başbakan, Ekonomide Yeni Dönüşüm Paketi’ni açıkladı. Bu sözde pakete göre, yeni tasarruf tedbirleri uyarınca yerel yönetimlerin, valiliklerin ve kurumların plaket vermesine bile yasak getiriyor. Ayrıca bu tedbirler, ithal edilen lüks ürünlere caydırıcı vergiler getiriyor.”

GÜNLÜK KİRA HARCAMASI 2,2 MİLYON

“Sayın Başbakan, ‘Verimsiz harcamaları tasfiye edeceğiz’ diyor ama 2014 bütçe sonuçlarında dikkat çeken en önemli nokta, hükümetin hizmet binası ve taşıtlara ödediği kiralar. 2014 Ocak-Kasım döneminde taşıt ve binalara günlük 2 milyon 200 bin lira kira ödenmiş.”

TAŞIT KİRASI 444 MİLYON

“Hükümet, herkes Osmanlıca öğrensin, yeter ki matematik öğrenmesin diyor ama rakamlar ortada. Tasarrufu dilinden düşürmeyen AKP Hükümeti 2014 yılının Ocak-Kasım döneminde mal ve hizmet alım giderleri kapsamında; kara taşıtlarına 295 milyon 753 bin lira, deniz taşıtlarına 150 bin lira, hava taşıtlarına da 148 milyon 185 bin lira kira ödemiş. Taşıtlar için toplam ödenen kira tutarı ise yaklaşık 444,1 milyon lira.”

BİNALARA 288 MİLYON HARCANDI

“Bir de AKP Hükümeti döneminde ortaya çıkan lüks bina kiraları var. Son yıllarda birçok devlet kurumu yüksek kiralı lüks binalara taşındı. 2014 yılının Ocak-Kasım döneminde hizmet binalarına toplamda 288 milyon 420 bin lira kira ödenmiş.