Son Dakika Haberler

Açılım yoksa para da yok

Açılım yoksa para da yok
Okunma : 113 views Yorum Yap

bl_1Batı düşünce sistemi siyaseti ekonominin belirlediğini iddia etse de, esas olan siyasettir. Siyaset ekonomiyi belirler.

Siyaset, bir ülkenin hangi ekonomik sitemle yönetileceğini seçer. Daha sonra ekonomi, seçilen sistem içinde yol alır. Planlı ekonomi, karma ekonomi, kapitalist ekonomi, vs.

Siyaset bu seçimi neye göre yapar tartışması, bizi sınıfsal bir mantığa doğru sürükler. Hangi sınıf hâkimse, onun tercih ettiği ekonomi politikaları izlenir. O ekonomi politikalarına da siyaset denir.

Ekonomiden önce siyaset vardı. Şimdi de ekonomiden önce gene siyaset vardır.

Dünyada egemen olan tekeller bu siyasetleri belirlerler. Tekellerin aldıkları kararlar ekonomikmiş gibi görünse de siyasaldır.

Örnek; büyük Amerikan tekelleri, petrol çıkarları için Irak’ın işgaline karar verirler. Ekonomik çıkar için alınmış kararlar artık siyasi karalardır.

City Group Türkiye ile ilgili bir karar almış. Türkiye’ye para sağlayan kreditörlere Türk parasından çıkın demiş. (Para programları)

S&P ise, Türkiye, 18 ay içinde, parasal sıkılaştırmaya gitmek zorundadır, diye rapor çıkarmış.(Bizim ne yapacağımızı bize söylüyor)

City Group daha da ileri giderek, madem siz Açılımdan vazgeçtiniz size para yo diyor.

Bu iki para tekelinin ne demek istediğini tercüme edersek; S&P demek istiyor ki, Türkiye gösterge faizlerini yükseltmezse, para vermeyiz.

City Group’un dediği açık. Türkiye’nin bölünmesine evet derseniz size borç veririz. Açılım’a hayır derseniz para yok.

PKK terörüyle savaşmaya karar verilmiş olması Batı’yı ve Amerika’yı zıvanadan çıkardı. Ne güzel Büyük Kürdistan’ı kurmak üzere epey yol aldıklarını düşünüyorlardı.

Batının içeri deki uzantıları PKK terörü ile sürdürülen mücadele dursun diye elli türlü yalan söylüyorlar.

Türkiye’nin DAEŞ ile savaşacağım demesinden çok memnun olmuşlardı. Onların DAEŞ ile savaştan anladıkları Kurulacak Kürdistan’ın Türkiye bekçiliği idi.

TSK asıl tehdit olarak, PKK’yı esas alması, DAEŞ ile olan savaşımı, Batının Güvenli Bölgeyi kabul etmesi şartına bağlamış olması, Batıyı çileden çıkardı.

Açılım yoksa para da yok saldırısı bunun sonucudur.

Şimdi şantajın ilk basamağı belli olmuştur. PKK ile uzlaşmanız, para da yok silahını çektiler.

Sıkıntılar çekmeden hazır para ile alınacak yol zaten kalmamıştı. Vatanımız olacaksa, biraz da, paramız az olacak. Daha doğrusu kendi yağımızla kavrulup, yeniden üretmeyi keşfedeceğiz.

Bülent Esinoğlu

28.7.2015, bulentesinoglu@mail.com