Son Dakika Haberler

Av. Melendiz Dalyan İzgi : Meclis Çoğunluklarına Güveniyorlar

Av. Melendiz Dalyan İzgi : Meclis Çoğunluklarına Güveniyorlar
Okunma : 2.323 views Yorum Yap

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ocak ayı 2. Oturumunu Yenikapı Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. İBB Meclis Hukuk Komisyonu Üyesi CHP’li Av.Melendiz Dalyan İzgi, Bayrampaşa İlçesinde iki yerin ilçe belediyesine tahsisi, Bir yıl boyunca bekletilen harfiyat dosyaları hakkında CHP’nin görüşlerini belirtti.

İBB Meclisi Pazartesi günü 1. Oturumda AKP önerge vererek Bayrampaşadaki İBB’ye ait iki yerin ilçe belediyesine tahsisini istedi. 2004 yılında Kadir Topbaş tarafından Adapark olarak bilinen taşınmazı ilçe belediyeye başkanlık oluruyla devretmiş.

Devir şartına göre Bayrampaşa Belediyesi İBB’ye cironun %50sini vermesi gerekiyor. Ancak son dönemde ödeme yapmadıkları için 5 milyona yakın İBB’ye karşı borçları var. 2020 yılında İBB aynı şekilde başkan oluruyla tahsisi kaldırıyor. Bunun üzerine Bayrampaşa Belediye meclis üyeleri meclisteki akp oy çokluğuna güvenerek, Pazartesi günü tekrar önerge vererek gündeme alıyor.  Perşembe günü 2. oturumda ise AKP ve MHP mecliste oy çokluğuyla tahsisin geçirilmesini sağladı.

AK PARTİ ve MHP MECLİS ÇOĞUNLUĞUNA GÜVENİYOR

Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Melendiz Dalyan İzgi ; CHP grubu olarak bu şekilde gelen her tip dosyayı doğru bulmuyoruz, Meclisin bir usulu tahammülü vardır. İBB’nin mülkiyetindeki malların bu şekilde meclis çoğunluklarından faydalanarak, bir şekilde biz çoğunluğumuzu kullanırız, biz bunları alırız buralarda da istediğimizi yaparız anlayışıyla değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz. Bu dosya 2004 yılında o donemki başkan tarafından ilçe belediyesine tahsis edilmiş. Bu tahsisin hukuka uygunluğunuda tartışabiliriz, Çünkü burası imar planlarında bölge park alanı görünen bir yer dir. 5216 sayılı kanunun 7. Maddesine göre bölge parklarını büyükşehir belediyesi işletir, işlettirir. 2. Konu şayet biz bu işlemi hukuka uygun dersek, işlemin kaldırılması yönünde yapılan idari işlemde hukuka uygundur. Çünkü idari işlem nasıl ki başkanlık oluruyla kurulmuşsa aynı şekilde başkanlık oluruyla kaldırılabilir. Önergede belirtildiği gibi hukuka aykırı bir işlemin tahsisin kaldırılması söz konusu değildir. Diğer bir konu, hepisini geçtik burada müzakere edelim, ilçe belediyesi, İBB ortak hareket edelim dedik, bize gelen bilgi İBB’nin bu konu ile ilgili kendileri, ilçe belediyeleri ile görüşme sağladığı, ancak burada niyete bakmamız lazım, niyet gerçekten değerlendirmek hizmete sunmak mı? Yoksa İBB’nin hizmet yapmasına elindeki olanakları alarak engel olmak mı?

1 YIL BEKLETİLEN HARFİYAT DOSYALARI

Ak Parti tarafından bir sene boyunca komisyonda bekletilen hafriyat dosyalarının mantığı ne?

CHP’nin ısrarla harfiyatları engelliyorsunuz baskılarına, ısrarlı söylemine istinaden teklif getiren Ak Parti, madem hafriyat döküyorsunuz ilçe belediyeleri içinden geçsin denilerek. Şile ve Arnavutköy belediyelerine yüzde 5 pay verilmesini istedi. Hafriyat için orman yolunu kullanan İBB’ye ek külfet getirecek.

BELEDİYELER, OKULLAR, YURTLAR VE KAMU KURUMLARI ŞİMDİ Mİ HATIRLANDI

Av. Melendiz Dalyan İzgi : Komisyona gelen teklif Hafriyat alanlarını okul yurt binaları, mabet kurumsal binaların inşasında ortaya çıkan hafriyat dökümleri için yüzde 20 oranında indirim uygulanması ve orman müdürlüğü tarafından işletme bedeli olarak İBB’ye yüzde 5 oranında işletme bedeli ödemesi şeklinde, bunca zamandır 25 yıldır Ak Partinin İstanbul’u yönettiği sürede olduğu gibi gelen bir teklif, 25 yıldır bu teklif bu şekilde geçiyordu. Fakat buraya komisyonumuz ekleme yaptı. Yurt ve okul binaları inşaasından çıkan harfiyat bedellerinden ücret alınmasın İBB’ye ödenen oranda yüzde 10’a çıkarılsın, bunun yarısı ilçe belediyelere verilsin diye, fakat bunca zamandır akla gelmeyen ilçe belediyeler, bunca zamandır akla gelmeyen okullar ve kamu kurumları şimdi hatırlandı, Gerçekten bu kurumları düşündüğümüz için mi böyle hareket ediyoruz, İBB’ye nasıl mali külfet yaratırız, nasıl İBB’yi zor duruma sokarız diye düşünerek mi hareket ediyoruz bu önemli, Çünkü ilçe belediyeleri bundan zarar görecek mi diye baktığımızda hafriyat araçları dışardan ilçe merkezinden geçmeden orman yolunu kullanarak ulaşım sağlıyorlar, zaten İSTAÇ buralarda bir zarar gelirse yolların yapım ve onarımını sağlıyor. Aykırı teklif olarak müdürlüğünden geldiği şeklinde sporun görüşülmesini talep ediyoruz dedi.