Son Dakika Haberler

“Biz Bir Aileyiz Heykeli “

“Biz Bir Aileyiz Heykeli “
Okunma : 8.099 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’de yaşanabilir fiziki bir çevre yaratmak amacı ile biçimlendirme, çevredeki gereçleri ve konumu, özellikle tarihi gelişimi, kültürel görsel mesaj vermenin özelliklerini kullanarak Sarıyer’in kültür ilçesi olarak anılması sağlama çalışması yapıyor.

Her dönemin yaşama biçimine göre şekillenen şehirler ve ilçelerde sanat kültürel bir gelişme göstermiş ve hatta dönemini aşan birçok sanat eseri üretilmiştir. Şehirlerin ve ilçelerin oluşum süreçlerinde, mimari ile birlikte düşünülen heykel sanatı da önemli bir rol oynamıştır.

İnsanoğlu Daha güzele ve daha yararlıya ulaşma amacı ile sürekli bir şekilde çevresini yenilemektedir. Anadolu tarihi Hitit, Eti, Helenistik ve Roma, Bizans,Selçuk’lar,Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi, Böylece insan, varoluşundan beri kendini sonu gelmeyen yoğun bir biçimlendirme eylem ve ortamı içerisinde bulmaktadır.

İstanbul’un en ünlü heykeli nerededir?

Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı mı, Kadıköy’deki Boğa Heykeli? Beşiktaş’ta Barbaros Hayrettin Paşa heykeli, Yeni dönem Kartal Heykeli, Bu heykelleri tüm İstanbullular tanır.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç toplumsal tema içeriği ile Sarıyer’i Kültür İlçesi yapma hedefinde başarılı projelerle ilçede Kültür İlçesi temasını işlemeye devam ediyor.

Sarıyer hangi heykelle tanınıyor?

Aşiyan’da Orhan Veli, Kireçburnu’nda Haydar Aliyev, Maslak’da Anka Kuşu Heykeli, Uskumruköy’de Tuncel Kurtiz Heykeli, Sarıyer Belediye Binası önünde Martılar Heykeli. Atatürk ve Sarıyerli Balıkçılar Heykeli, Balıkçı Takası Heykeli, Cumhuriyet Meydanında Beyaz Martı Heykeli ile anılmaktadır.

Bugünlerde, Çayırbaşı caddesinde Sarıyer’e girerken sizi muhteşem bir heykel karşılayacak “ Biz Bir Aileyiz Heykeli ” kaidesi yerine dikilen heykelin açılışı yakın zamanda yapılacak.

Tarabya’da Nazım Hikmet – Pablo Neruda Heykeli yapım aşamasında ve anma törenine yetişecek.