Son Dakika Haberler

Çarboğa: Seçme ve Seçilme Hakkına Darbedir

Çarboğa: Seçme ve Seçilme Hakkına Darbedir
Okunma : Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi Haziran ayı 2. Oturumunda gündem dışı söz alan İBB Meclis Üyesi İsmail Çarboğa geçen hafta görevden alınan ve kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış hakkında gündem dışı söz aldı.

Gecekondu ve Mülkiyet Araştırma ve İnceleme Komisyonu üyesi, İBB Meclis üyesi İsmail Çarboğa : YSK’nin adaylaşma sürecinde herhangi bir sorun olmadığını için adaylığı onaylanan kişinin seçimden 2 ay sonra bugün ki yargı sistemi ile gözaltına alındı.

Hani Kepez. Nerede 1999 İBB ve Şiir cezası.

İsmail Çarboğa, Kepez ve 1999 İBB ve Şiir cezasından örnekleme yaptı.

Gündem dışı konuşan İsmail Çarboğa: 3 Haziranda Hakkari Belediyesi Başkanı Mehmet Sıddık Akış hakkında açılmış bir soruşturma gerekçesi ile göz altına alınmış akabinde İçişleri Bakanlığı aynı gün Hakkari Belediyesi Başkanı Mehmet Sıddık Akış görevinden uzaklaştırıldığını açıklanmış ve gözaltına almıştır. Hakkari Vali’si de kayyum olarak atanmıştır.

SEÇME SEÇİLME HAKKINA DARBEDİR. GASP’DIR

YSK’nın adaylaşma sürecinde herhangi bir sorun olmadığını göstererek aday olmasını onayladığı kişinin seçimden hemen 2 ay sonra böyle bir yargı sistemiyle gözaltına alınıp sonra yerine kayyum atanması seçme ve seçilme hakkına darbedir, gasp’dır.

KEPEZ’DE MECLİS’DEN SEÇİM YAPILDI

Türkiye’de görülmüş iki örneği vardır.  31 Mart seçimlerinden hemen sonra Antalya’da üzücü bir kaza oldu teleferik kazası Kepez Belediye Başkanı tutuklanmıştı yerine meclis üyelerinden bir arkadaşı Belediye Başkanı olarak seçmişlerdi.

1999’DA İBB’DE MECLİS’DEN SEÇİM YAPILDI

1999 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken okumuş olduğu bir şiirden dolayı hukuksuz bir şekilde yargılanmış ve görevinden alınmıştı, yerine tekrar meclisten bir arkadaş seçilerek daha demografik bir şekilde çalışmalarına devam etmişlerdi.

Hakkari’de olan olay ve diğer verdiğim iki örnek arasında ne fark vardır, oradaki halkın seçme ve seçilme hakkına gasp etmek nasıl bir duygu veya bize buna ne söyleyebiliriz.

Bu durum çok hukuki bir süreç değildir, dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)