Son Dakika Haberler

(2) SARIYER AÇIK HAVA TİYATROSU VE.

(2) SARIYER AÇIK HAVA TİYATROSU VE.
Okunma : 57 views Yorum Yap

ibalci_99Sarıyer’de bir açık hava tiyatrosu varmış, yeni öğrendim.  Tabii kendimi ayıpladım. Adım adım Sarıyer’i gez yaz, tanıt ama bir açık hava tiyatrosu olduğunu bilme, olacak iş mi?

Sanatçı dostum M. Hektar Balaban facebook ta kısa bir notla dikkat çekmeseydi haberimiz olmayacaktı. Karşılıklı yorumlarla birbirimizi konu ile ilgili olarak aydınlattık. Hektar kardeşimiz gidip görmüş, ondan sonra dikkat çekmek için facebook da yazmış. Çok da iyi yapmış. Verdiği bilgiye göre daha önceleri Demirciköy ve civarında böyle bir tiyatro sahnesi yokmuş. Sarıyer Belediyesine ait Kültür Merkezi yapılırken inşa edilmiş ama ne var ki o gün bugündür hiçbir şekilde kullanılmamış, kullanılması akla bile gelmemiş. Şimdi ki durumu içler acısı… Her tarafını ayrık otları, dikenler sarmış… Bira şişeleri, pet şişeler, poşet artıkları vesaire… Bakıma muhtaç değil, yanlış anlaşılmasın, temizlenmeye muhtaç. Değerlendirilmeyi bekliyor.

Sarıyer Belediyesinin Tiyatro ekibi var. Mükemmel oyunlar sahneliyorlar. Hemen her oyunu büyük ilgi görüyor. Çoğu kez Kültür Merkezi dışında da portatif sahne kurularak oyun sergiliyorlar. Elde hazır açık hava sahnesi var iken Belediye tarafından neden değerlendirilmesin? Belediye belki de böyle bir sahnenin mevcudiyetinden bile haberi yoktur.  Bu tiyatro sahnesine gitmek için Basın Yayın Sitesinin üst güvenliğini geçmek gerekir. Burayı geçerken dikkat edilirse sahne rahatlıkla görülebilir.

Sarıyer Belediyesi Kültür İşlerinden sorumluların burayı gidip görmelerini ve değerlendirmelerini bekliyoruz.  Sayın Şükrü Genç sanata büyük önem verdiğine göre bu işin üzerine de eğileceğinden şüphem yoktur.

                                                    İSHAK SUYU

Mehmet Aday Bahçeköylüdür ve çok eski bir dostumdur. Beraber çalıştık İ.Ü. Orman Fakültesinde, beraber emekli olduk. Zaman zaman bir araya gelir dertleşiriz. Sarıyer sularından bahsederken beni şaşırtan bir açıklama yaptı: “Sen İshak suyundan hiç içtin mi?” diye. “Hayır” deyip nerede olduğunu sordum. Sultan Mahmut Bendinin hayli ilerisinde, suya bendin yanından gidiliyormuş. Bir kemer içinden çıkıyormuş su. İçimi müthiş. Kemer ne zaman ve kim tarafından yapılmış, ismi neden İshak suyu o da bilinmiyomuş. Ancak suyu bulan şahsın ismi ile anılmış olması muhtemeldir, çünkü hep böyle olur. İshak Suyu’nu bilen pek yok. Ama Bahçeköy sakinlerinden şişenin dibine vuranlar biliyorlar ve bilhassa yazları buraya gidip demleniyorlar. Bu suyun yanında ikinci bir su daha var ama bu suyun ismi yok… Bu suyun da içimi çok lezizmiş! Bunları öğrendik. Sarıyer Suları ve Çeşmeleri kitabımızı yazarken bile İshak Suyu’nu atlamışız, buna üzüldüm işte!

Sarıyer cennetten bir köşe de farkında olmayanlar çok. Talan, yağma ve yeşil alanların tarumar edilmesi, beton yığınlarının dikilmesi ile her geçen gün biraz daha batırılıyor. Allah beterinden korusun.

                                                           BONZAİ…

En ucuz uyuşturucu olduğunu öğrendim.  Bir sigaralığı beş lira! Sudan ucuz.  Ama etkisi müthiş, en kolay ölüm getiren sentetik bir uyuşturucu diyorlar. Duyumlar doğru ise son bir hafta içinde iki aslan gibi delikanlı Bonzai içtikten sonra ölmüş… Sarıyer’e ne oluyor? Aşiyan’dan Kısırkaya’ya kadar Sarıyer… Sarıyer’in ekonomik durumu iyi olan yerleşim bölgelerinde böyle ölümler olmuyor ama ekonomik ve kültür düzeyi düşük olan semtler de korku almış başını gidiyor, çok yazık.

Emniyet güçlerinin bir süre önce yaptıkları operasyonla pek çok kişi gözetim altına alınmış, sonuç ne oldu bilmiyoruz tabii. Ama madde yakalanmışsa icabına bakılmıştır muhakkak. Ama işin peşi bırakılmamalı çok sık denetim yapılmalı ve gençlerin bu bataklıktan kurtarılması için gereken her türlü önlemler alınmalı. Gençler, bizim çocuklarımız, bu ulusun gençleri, hepsi de aslan gibi vatan evladı. Onları zehir tacirlerinin esiri yapmanın anlamı yok. Bu gençleri kurtarabilmek için ulusça caba gösterilmesi gerekir. Yetkililerden Sarıyer üzerine biraz daha fazla eğilmelerini bekliyoruz.