Son Dakika Haberler

ANNELER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE!

ANNELER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE!
Okunma : 86 views Yorum Yap

ibalci_99MUSTAFA KEMAL ATATÜRK GAZİ ÇİFTLİĞİNDE DOLAŞIYORDU. YAŞLI BİR KADINA RASTLAR. PAŞA ATTAN İNER VE İHTİYAR KADININ YANINA GİDER. ŞÖYLE BİR KONUŞMA GECELER ARALARINDA:

– MERHABA NİNE!

– MERHABA BEY!

– NEREDEN GELİP NEREYE GİDİYORSUN?

KADIN ŞÖYLE BİR DURUP BAKTIKTAN SONRA:

– NEDEN SORDUN Kİ, SEN BURALARIN SABISI MI? (SAHİBİMİ) YOKSA BEKÇİSİ MİSİN?

ATATÜRK GÜLÜMSEYLEREK

– NE SAHİBİYİM NE DE BEKÇİSİYİM NİNE. BU TOPRAKLAR TÜRK MİLLETİNİN MALIDIR, BEKÇİSİ DE MİLLETİN KENDİSİDİR. ŞİMDİ NEREYE GİTTİĞİNİ SÖYLEYECEK MİSİN?

– SÖYLEYECEĞİM, SİNCAN KÖYLERİNDENİM BEY OTUN GÜÇ BİTTİĞİ, ATIN GEÇ YETİŞTİĞİ KAVRUK KÖYLERİNDEN BİRİYİM. MUHTAR BİLET ALDI TRENE BİNDİRDİ, ANKARA’YA GELDİM.

– MUHTAR NEDEN ANKARA’YA GÖNDERDİ SENİ?

– GAZİ PAŞAMIZI GÖRMEK İÇİN, BAŞINI ÇOK AĞIRTTIM DA… BENİM İKİ OĞLUM GAVUR HARBİNDE ŞEHİT DÜŞTÜ, MEMLEKETİ GAVURDAN KURTARAN KİŞİYİ BİR KEZ GÖRMEDEN ÖLMEYEYİM DİYE DUA ETTİM DURDUM HEP. RÜYALARIMA GİRDİ GAZİ PAŞA, BENDE MUHTARA ANLATINCA O DA BİLET ALDI SALDI BENİ ANKARA’YA. YOLU BİLEMEDİM, AKŞAMDAN BERİ DOLANIP DURURUM BEY.

-SENİN GAZİ PAŞA’DAN BAŞKA BİR İSTEĞİN VAR MI? DİYE SORDU ATATÜRK. KADININ BİRDEN YÜZÜ SERTLEŞTİ:

– TÖVEBE DE BEY TÖVBE DE! DAHA NE İSTİYEBİLİRİM Kİ… O BİZİM VATANIMIZI KURTARDI. ŞEHİTLERİMİZİN MEZARINI ONLARA ÇİĞNETMEDİ DAHA NE İSTİYEBİLİRİM Kİ ONDAN? ŞUNUN BUNUN GAVUR DÖLÜNÜN KÖPEĞİ OLMAKTAN ONUN SAYESİNDE KURTULMADIK MI? BURALARA BİR DEFA YÜZÜNÜ GÖRMEK, ONA SAĞOL PAŞAM DEMEK İÇİN DÜŞTÜM YOLLARA. ONU GÖRMEDEN ÖLÜRSEM GÖZLERKİM AÇIK GİDECEK. SEN EFENDİ ADAMA BENZİYORSUN, BANA YARDIM EDİVER DE GAZİ PAŞAYI BULACAĞIM YERİ DEYİVER.

ATATÜRK’ÜN GÖZLERİ DOLU DOLU OLMUŞTU, YANINDAKİ SABİHA GÖKÇEN’E DÖNEREAK;

-GÖRÜYORSUN YA GÖKÇEN, İŞTE BU BİZİM İNSANIMIZDIR. BENİM VEFALI TÜRK ANAMDIR.

ATATÜR ATTAN İNER YAŞLI KANININ ELİNİ TUTAR VE SEN GÖKTE ARADIĞINI YERDE BULDUN, SENİ BURALARA KADAR KOŞTURAN GAZİ PAŞA KARŞINDA DURUYOR, O BENİM DER.

YAŞLI KADIN BU SÖZLERİ DUYUNCA ŞAŞKINA DÖNER, ELİNDEKİ DEĞNEYİ YERE FIRLATIR, ATATÜRK’ÜN ELLERİNE SARILIR… İKİSİ DE AĞLIYORDU. İKİ TÜRK ANA OĞUL BİRBİRLERİNE HASRATLE SARILMIŞ GÖZYAŞI DÖKÜYORLARDI. YAŞLI KADI BELKİ ON DEFA GAZİ PAŞASININ ELLERİNİ ÖPTÜ, SONRA DA GAZİ PAŞA ANAM DEYİP YAŞLI KÖYLÜNÜN ELLERİNİ ÖPTÜ. KADIN HEYBESİNDEN KÜÇÜK BİR PAKET ÇIKARIP ATATÜRK’E UZATTI. KÖY PEYNİRİDİİ TEK İNEĞİM VAR, ONUN SÜTÜNDEN YAPTIM, GAZİ PAŞAMA BUNU HEDİYE GETİRDİM. SEVERSEN GENE GETİRİRİM DER. GAZİ PAŞA ORADA PAKETİ AÇAR PEYNİRİ YER. YAŞLI KADINI BERABERİNE ALIR KÖŞKE GÖTÜRÜR İKİ GÜN MİSAFİR EDER. SONRA KÖYÜNE GÖNDERİR VE GEÇİMİNİ SAĞLAMAK İÇİN DE ÜÇ İNEK ARMAĞAN VERİR.

BU VESİLE İLE TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.

(Kaynak: Mustafa kemal Nasıl Atatürk Oldu, Mustafa Bilge Işıltürk)