Son Dakika Haberler

ESKİ BAYRAMDAN AKLIMA KALANLAR!

ESKİ BAYRAMDAN AKLIMA KALANLAR!
Okunma : 66 views Yorum Yap

ib_99BİR KAÇ GÜN ÖNCEDEN BAŞLARDI BAYRAM HAZIRLIKLARI. GÜCÜ İYİ İSE AİLENİN, YENİ ESVAPLAR ALINIRDI ÇOCUKLARA, İYİ DEĞİLSE, GİYECEKLER YIKANIR YAMANIR, ÜTÜLENİRDİ. HER NE KADAR MALİ GÜÇLÜK OLSA DA ÇOCUĞA AYAKKABI ALMAK ADETTENDİ. ÇOCUKLAR YENİ AYAKKABISI İLE GİRERDİ GECE YATAĞA… SABAH ERKENDEN KALKILIR VE BAYRAM NAMAZI KILINIR, EVE GELİNİRDİ. KESİLECEKSE KURBAN, KAVURMA PİŞMESİ BEKLENİRDİ. TOPLUCA YENİRDİ KAVURMA VE BAŞLARDI BAYRAM. ÇOCUKLARI BÜYÜKLERİN ELLERİNİ ÖPER, HARÇLIKLARI CEBE İNDİRİR SONRA DA HISIM AKRABANIN EVİNE GİDER EL ÖPMELERE, VERİLEN HARÇLIKLARI CEBE İNDİRMELERE, ÇIKOLATA, ŞEKER, BAKLAVA YEMELERE DEVAM EDİLİRDİ. SONRA KONU KOMŞU GEZMESİ BAŞLARI! O EV SENİN BU EV BENİM BAŞLANIRDI DOLAŞMAYA…

HER EVDEN MUTLAK BİR ŞEYLER VERİRLERDİ. HELE YAŞLI NİNELERİN ÇOCUKLARI KUCAKLAYIP ÖPMELERİ YOK MU BUGÜN O GÜNLERİ ARAR OLDUK. O NE İÇTEN SEVMEYDİ YARABBİ. HELE KUŞAĞI İÇİNDE SAKLADIĞI MANDAGÖZÜ YİRMİŞLİKLERİ (KURUŞ) ELİMİZE BAŞKALARI GÖRMEDEN KOYMALARI YOK MU? ÇOCUKLAR KOŞARDI BAYRAM YERİNE, HERKES KENDİ YAŞ GRUBU İLE BİR ARADA OYNAR DURUR, SALINCAKLARA, TALİKALARA, FAYTONLARA BİNER HAVA ATARDI. YAZ İSE CAMBAZLARIN İZLENMESİ BİR BAŞKA ZEVKTİ. BALONLARIN HAVALARA UÇURULMASI, KÖR EBELER, UZUNEŞEK OYUNLARI CABASI….

DELİKANLILAR DA BENZER ŞEYLERİ YAPARDI ÇOK KEZ. ONLAR HAVA ATMAK İÇİN BİNERLERDİ FAYTONA, AKLI SIRA KIZLARA HAVA ATARDIK… AMA ÖZELLİKLE BİRAZ DAHA YAŞLI OLANLAR, YANİ ERİŞKİNLER ÇARŞIDA TANIDIK BÜYÜKLERİMİZİ ARAR BULUR, ELLERİNİ ÖPER, DUALARINI ALIRDIK. MESELA,  ÜÇ BEŞ KİŞİ. BİR ARKAYA GELİR, ARKADAŞLARIMIZIN BABALARI, AMCALARI, DAYILARI YA DA AĞABEYLERİNİN OLDUĞU DÜKKÂNLARI GEZER BÜYÜKLERİMİZLE BAYRAMLAŞIRDIK. SONRA KUMSAL MEYDANI VE TAŞ İSKELE OLURDU GİTTİĞİMİZ YERLER. TANIDIK TANIMADIK HERKESLE BAYRAMLAŞIRDIK. TOPLUCA SİNAMAYA, YA DA TİYATROYA GİDERDİK. BAZILARIMIZ CEBİNE GÖRE KAÇAMAK YAPAR VURURDU ŞİŞENİN DİBİNE, ÇAKTIRMAMAK İÇİN GECE GEÇ VAKİT BÜYÜKLERE GÖRÜNMEDEN SÜZÜLÜRDÜ ODASINA, AKLI SIRA BÜYÜKLER GÖRMEYECEK ZANNEDERLERDİ. OYSA ONLAR GÖRMEZDEN GELİRDİ DE BUNU SONRALARI ANLADIK. UNUTMAYALIM GECE DOLAŞMALARI, MİSAFİRLİKLERİ DE OLURDU, HATTA ŞEHİR DIŞI GİTMEK BİR KAÇ GÜNLÜĞÜNE İYİ OLURDU.

ARTIK GÖREMİYORUZ BAYRAM HAZIRLIĞI. HİÇ BİR DÜKKÂNDA BAYRAM HAZIRLIĞI YOK, EVLER DE KEZA, AİLELER SANKİ BİR YÜKÜN ALTINA GİRİYORMUŞ GİBİ. DÜKKÂNLAR BAYRAKLARLA, DEFNE DALLARI İLE SÜSLENMİYOR, TAK’LAR KURULMUYOR KUMSAL MEYDANINA, ŞEHİT MİTHAT CADDESİNE, ATLARIN, FAYTONLARIN, TALİKALARIN YERİNDE YELLER ESİYOR. ONLARIN YERİNE KULAKLARI SAĞIR EDEN EKSOZ PATLATMALARI İLE MOTOSİKLETLER VE İNSANI ÇİLEDEN ÇIKARAN SON MODEL ARABALARIN SÜR’AT YARIŞLARI… DEMEK İSTERİM Kİ GÜNÜMÜZDE ÇOCUKLAR BAYRAM YAPAMIYOR, BAYRAM HAVASINI YAŞAYAMIYOR…

BAYRAMLAR BAYRAM OLMAKTAN ÇIKARILDI. DİNİ BAYRAMLAR BU HALE GETİRİLDİKTEN SONRA ELBETTEKİ MİLLİ BAYRAMLAR UNUTTURULACAKTI. YAKIN ZAMANDA MİLLİ BAYRAM KUTLAMALARI TÖRENLERİ EN AZA İNDİRİLDİ, SANKİ BİLİNÇLİ BİR DAVRANIŞ! BAKALIM GERÇEK ANLAMDA NE ZAMAN BAYRAMLARI TEKRAR YAŞAYACAĞIZ? ÜMİTLE BEKLİYORUM AMA HİÇ GELMEYECEKMİŞ GİBİ BİR HİS VAR İÇİMDE! NEDEN YAZDIM Kİ? HİÇ GEREĞİ YOKTU AMA İÇİMDEN GELEN BİR SES YAZ DEDİ. NEDENİ Mİ? BUGÜN SARIYER ÇARŞISINI GEZDİM ESKİ YILLARDAN KALAN BİR TEK DÜKKÂN GÖRDÜM ŞEKERCİ İSKENDER’İN DÜKKÂNI BAŞKADA KİMSEYİ GÖREMEDİM, İÇİM BURKULDU, HATIRLATMLAK İÇİN YAZ DEDİM… KÖTÜLÜK KASTİM YOK! SADECE ESKİ BAYRAMLARI ÖZÜLÜYORUZ, HEPSİ BU!