Son Dakika Haberler

Kumana 36.paralelin uzatılmasına engel miydi?

Kumana 36.paralelin uzatılmasına engel miydi?
Okunma : 229 views Yorum Yap

image Kumana’yı NATO birlikleri kuzeyden, IŞİD güneyden sardı. IŞİD de NATO ülkelerinin çakma terör örgütüdür, fark etmez. Haçlı kuşatması da diyebiliriz.

Bence Türk askeri kendi adına orada değildir. O tezkere bizim lehimize bir iş için çıkartılmadı. Yeni BOP haritası çiziliyor. Bu harita için, yani büyük İsrail haritası için yeteri kadar Arap kanı akıtıldı, bir o kadar da Türkmen kanı aktı, Kürt kanının akıtılmasına sıra geldi. PKK’nın da defteri bu sırada dürülecek, onunla işleri bitti.

Irak 36.paralelden bölündüğü zaman sayemizde Amerikan askerleri yerleşti kuzey Irak’a, anımsayalım. 36.paralelin Akdeniz’e kadar uzatılacağı o zamanlar konuşulmuştu. Suriye buna engeldi. Suriye engelini aşmanın formülünü bulmaları gerekiyordu. Alavere dalavere, ÖSO’ya karşılık Kumana özerk bölgesine evet demek zorunda bırakıldı. Kumana istediği kadar Kürt olsun, laik Suriye rejimine karşı değildir, emperyalist batının ana sorunu burda.

Kumana adına bakarak diyebilirim ki, burası tarihte bilim yapmak ibadettir diyen Kuman (Şaman) kültürünün izlerini taşır, Haçlı saldırılarına da İslami gericiliğe de karşı olması umulur. Sadece Septimus Seferus’un Suruç (Sıraç!) çevresine yaptığı yedi seferi düşünüyorum da… Antakya’yı da 6 kere kuşatmış, halkı aç susuz bırakarak teslim almıştı. Sonra da Pozantı’da Tarkon di Mete’ye yenilmişti. MS.198’de İstanbul’u da aynı şekilde 2 yıl süren kuşatmayla, açlıkla teslim almıştı.

Tarih tekerrür ediyor.

Bölgeyi avucunun içi gibi bilen gazeteci Hüsnü Mahalli de aynı fikirde, 36 paraleli uzatacaklarını anlattı Cem TV’de.

Çakma ordu IŞİD oltadaki yem, avlanacak olan büyük balık için kullanılıyor. Beş bin adamı da Türkiye’den toplamışlar. IŞİD’in adına İslam ordusu deyince akan sular duruyor, ölürse cennette yeri hazır. Bu kadar kolay oldu asker devşirmek.

Çakma İslam örgütüne direnen Kumana(Kobani) engeli aşılacak ki Suriye ortadan bölünsün, 36.paralel Akdeniz’e uzatılabilsin.

Paşa paşa çiziyorlar yeni haritayı. Türk askerinin kanı üzerinden hesaplandı hepsi. NATO orduları antik Babil’den Akdeniz’e petrol borularını güvenle döşeyecek. İncirlik’in orada kuruluş amacı da bu değil miydi?

Çok enteresan geldi, bayramın 2.akşamı Rehber TV ekranında neşeyle Kürtçe türkü söyleyen üç erkek gördüm, takıldım. Nakaratında “Hey hey hey… Kurdi dava İslame” diyordu. Sonuna kadar bekledim, Türkçe konuştular, Hamas için bestelemiş, bayramlık şarkı yapmış bunu. Aklımdan, bunlar IŞİD’e moral veriyor geçti. Ancak Kürt şeriatçıları PKK temizleniyor diye de seviniyor, belli.

Bağdat bombalandığından beri her bayram paranın küresel tanrıları kendilerine Müslüman kanı akıtıyor, bizi bize kırdırıyor.

36.paralelin kuzeyinde kalan bölgede daha çok kan akıtılacak, öyle görünüyor.

Halkımız 36.paralelin nasıl çekildiğini çoktan unutmuştur, yeni nesil zaten bilmez. Halepçe’de 1988’de yaşanan katliam. Kürtleri Saddam öldürüyor diyerek kurtarıcı diye gelen emperyalistler Irak uçaklarına yasak kendilerine serbest bölge kurdular. Bakınız, benzeri şimdi geliyor, Kumana kasabasında Kürtler öldürülüyor, güya onları kurtaracaklar…

IŞİD’in elindeki 8 tankı yok etmek için daha kaç Komanalının ölmesi gerekiyor?

IŞİD’in işini bitirmek bizim Hava Kuvvetlerimiz için iş bile değildir.

Neden bu kadar basit bir iş için Türkiye’nin her yerinden birlikler Suruç’a gönderildi, anlaşılır gibi değil. TSK’yı bu derecede teyakkuza geçirecek derecede ne var ki… Bu işte büyük katakulli seziyorum. Türkiye’den IŞİD’e bu kadar katılımı engellemeyen bir Türk devleti, kendi yurttaşlarını öldürsün diye mi ordusunu teyakkuza geçiriyor yani.

Kürtlerin de Türklerin de Arapların da kanı petrol borularından akacak bundan böyle, korkarım Türk Ordusu BM görevi üstenerek bu işe alet edilecek.

Ordu kışlaya geri dönmelidir.

Ya da, bu seferki kışladan çıkış onu ya 36.paralelin bekçisi, ya da Kazım Karabekir’in ordusu yapar mı, kestiremiyorum.

…….

Fonetik analizlerimizi ekleyelim.

El Ayn: Ay Ana ili.

Suruç: Sıraç, Hilal.

Kobani: Kub-ane. Şaman kültüründe gök kubbeyi (Kom, Kub, Kob) ana gibi kutsal sayan sözcük, gök ana. Kuman olmak, antik dönemlerde komünal dayanışma kültürünü ifade eder; gök kubbenin altında herkes eşittir, toprak herkesindir, vb…

Kobani/Kuman, komün-izm sözcüğünün de kök kavramıdır. Marks’ın İlkel Komünal Toplum dediği üretim biçimini yaşayan bir kültürü tanımlar. İnanışları Şamani idi. Romalı Yahudi tefecilerden borç almayı reddeden, köleliği yasaklayan, kendi parasını basarak egemenliğini kuran Akhamen-id Oğuz beyi Kuruş(Kureyş) hanedanından gelenlerin yönettiği yerlerden biri burası olmalıdır. Hz.Muhammed’in ailesi de Kureyşi’dir.

Kral 1.Kuruş(MÖ.550), Perslerle Medleri birleştirmiş, Babil’den Yahudi tefecileri kovmuştu. Kuyruk acısı olanlar, Türkleri de Kürtleri de onun için sevmezler. Ancak işbirlikçilerini bulur, işi bitince deliğe süpürür. Şimdi PKK’nın itibarı bitti, TSK itibarlı olacak artık, görünen o.

Kobani sözcüğünü Kürtçe zannedip karşı çıkanlar var. Kobani/Kumana antik dönemden beri ortak sözcüğümüzdür. Zaten Kürtçe Farsçanın içinde Pers döneminde, Zazaca ise Akmenid ve Sasani dönemlerinde devlet dilimizdi.

…..

Çakma IŞİD çetesini Rize’de atmaca avında kullanılan yem kuşa benzetiyorum.

Bir tepenin sırtında, karayemiş dallarından adam boyunda abyak denilen bir kulübe yapılır, yanına da atmaca ağı gerilir. Abyak içindeki avcı, elindeki küçük kuşu dışarıya uzatır, ayaklarından sıkıca tutar ve sallar. Kuşu salladıkça kuş uçacakmış gibi kanat çırpar. Sürekli kanat çırpan kuş atmacanın dikkatini çeker ve atmaca kuşun üzerine pike yapar, ama ne yazık ki atmaca kuşa dalayım derken ağa dalar, yakalanır. Kuşun işi bitmiştir, o salınır, ama atmacanın ayağında artık pranga vardır…

Bayram günü şu IŞİD’in Suruç’a yönelttiği top mermilerini bize neden seyrettiriyorlar acaba diye düşünürken aklıma bu geldi.

Kumana dağında abyağın içinde kendini saklayan avcı, elindeki kuşu belli ki Türkiye görsün diye sallıyor. Üzgünüm ki siyasi karar mekanizmalarımızda bu tuzağı görecek göz yok.

6.9.2014

Mahiye Morgül