Son Dakika Haberler

KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Okunma : 56 views Yorum Yap

ibalciKadınlar günü, 8 Mart 1957 tarihinde ABD New York kentinde 40 bin kadın işçinin daha iyi çalışma koşulları istemesi üzerine greve gitmeleri sonucu polis baskısı, saldırısı ile 129 kadın işçinin öldürülmesi ile gündeme geldi.

Danimarka’da 1910 yılında 8 Mart’ın Kadınlar Günü olması önerilmiş, 1921 yılında ve 3. Uluslar arası Kadınlar Konferansında “Dünya Emekçileri ve Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Ancak “Kadınlar Günü” olarak kabulü 1977 yılında gerçekleşti ve Birleşmiş Milletler 8 MART’ ın KADINLAR GÜNÜ olmasını kabul etmiştir

Buradan anlıyoruz ki Kadınlar günü her ne kadar 158 yıl önce başlamışsa da bu günü kutlamalar 38 yıldan bu yana yapılmaktadır.

İşte bu vesile ile kadınlarımızın 8 MART KADINLAR GÜNÜ’ nü kutlarım.

Kocasının tüfeğini alıp gece bey vakitten 6 aylık bebeğini kundağında bırakıp sokağa fırlayan ve Erzurum evlerini tek tek gezerek, halkı uyandırıp işgalci Ruslara karşı örgütleyip saldırtan ve zaferin kazanılmasını sağlayan NENE HATUN’un günüdür bu gün.

Milli Mücadelede, cepheye koşarak, siperde düşmanla boğuşan erine su taşıyan FATMLALARIN, EMİNELERİN, YASEMİNLERİN, HASENELERİN, GÜLSÜMLERİN günüdür bu gün.

Kocasını işgalci Yunanlıların öldürdüğü Fatma Seher Hanım’ın (Kara Fatma), kurduğu 40 kişilik kadınlar çetesi ile azılı Yunanlılara üst üste baskın vererek hem kocasının intikamını aldığı ve hem de milis gücünü 300 ze çıkarıp Sakarya Savaşına ve Büyük Taarruza katılarak destanlar yazan MİLİS ÜSTEĞMEN KARA FATMA’ nın günüdür bu gün.

Annesi ölünce, cephede savaşan Binbaşı babasına giden ve 11-12 yaşlarında cepheden cepheye koşan, askere mermi, taşıyan gerektiğinde silah kullanan, düşmanla vuruşan ve Onbaşı rütbesini alan NEZAHAT ONBAŞI’nın günüdür bu gün.

İşgalci Yunanlı askerlerin zorla sahip oldukları Türk kızlarının piç doğurmaktansa ölmeyi tercih ederim diyerek canına kıyan KADINLARIMIZIN günüdür bu gün.

Cumhuriyetin kendilerine verdiği hakları insanca kullanan, kula kul olmayan ilk kadın milletvekillerimizin yani SATI KADINLARIN kadınlar günüdür bugün.

Modern Türkiye’nin aydınlık yüzü ve Dünya Güzellik Kraliçesi seçilen KERİMAN HALİS’in günüdür bu gün..

Sarıyer’de hunharca bir cinayete kurban giden 60 yılı aşkındır katili bulunamayan SEVİM BAŞAY kardeşimizin günüdür bu gün.

İnsanları, insanlardan uzaklaştıran… İnsanları korkulan varlık olarak tanıtan, amansız hastalığın yani CÜZZAM’IN (Lepra) panzehirini bulan, binlerce cüzzamlıyı topluma kazandıran, bu büyük iyiliği yetmiyormuş gibi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı olarak 29 bin erkek-kız kardelene burs, yatacak yer, sıcak aş vererek onları okutan, ülkemize kazandıran ama kahpece, ahlaksızca; ölümçül hastalığına rağmen, düzmece belgelerle hapse atılan ve zoraki tahliyesini takiben MOLA işareti yaptıktan kısa bir süre sonra hayata veda eden TÜRKÂN SAYLAN’ ın kadınlar günüdür bugün…

Rütbelerin en yücesi olan Şehitlik mertebesine ulaşan; dağlarda, bayırlarda ayrılıkçılara karşı vuruşan veya sair şekilde can teslim eden, zafer göklerdedir anlayışıyla uçarken şehit olan askerleri yetiştiren GÖZÜ YAŞLI ŞEHİT ANALARININ günüdür bugün…

Masum bir eylemi cehenneme çevirenlerin, sorumsuzca tazyikli su, biber gazı, plastik mermi ve coplarla çocukları öldürülen ANALARIN günüdür bu gün.

MUHTEREM KADINLAR, 8 MART KADINLAR GÜNNÜZ KUTLU OLSUN

İbrahim Balcı