Son Dakika Haberler

İstinye İhalesinde Tahincioğlu, Katar’a Yatar

İstinye İhalesinde Tahincioğlu, Katar’a Yatar
Okunma : 108 views Yorum Yap

Katarbayiriİstinye bayırı Katar Bayırı oldu, ihalesini Tahincioğlu kazandı.

NEDEN KATAR BAYIRI OLDU, İHALENŞN PERDE ARKASINDA NE VAR..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dünkü meclis toplantısında Sarıyer’deki İstinye Bayırı caddesinin adının Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Katar Devleti’nin adıyla değiştirlmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP’li Meclis üyesi Cevdet Bayram da söz konusu değişiklikle ilgili İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın daha önce söylediği “İstanbul’da bir durak adı bile değişse halka soracağız” sözünü anımsatıp, Sarıyer halkının görüşünün alınması için referanduma gidilmesini talep etti. CHP’nin teklifin komisyona iadesi talebi reddedildi. Harita Komisyonu Başkanı AKP’li meclis üyesi Mustafa Demir ise Katar’da bir caddeye de İstanbul adının verildiğini ifade edip, söz konusu isim değişikliğinin ulusal veri tabanını etkilemeyeceğini savundu. Konuşmaların ardından teklif CHP’li meclis üyelerinin “ret” oyuna karşın AK Parti’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

BU CADDE EVRENSEL BİR CADDEDİR

Ali Rıza Yılmaz İsyan etti.

İBB ve Sarıyer Belediyesi’nin Meclis Üyesi Ali Rıza Yılmaz teklife karşı çıkarak “Bu cadde evrensel bir caddedir. Teklif meclisten geçse de gerekirse Sarıyer’de referandum yaparız”

“İstinye Bayırı ve Caddesi, sırf Sarıyer’e mal olmuş bir cadde değil, Türkiye’ye hatta dünyaya mal olmuş bir cadde. Sarıyer yerel yönetimi açısından kesinlikle böyle bir onayımız söz konusu değildir. Bizim için ve Sarıyer halkı için önemli. Topbaş, ‘Bir yerdeki durağın adını bile halkın okeyini alarak ve o bölgedeki insanlara sorarak değiştireceğim’ demişti. İstinye Caddesi önemli. Burasını Sarıyer’de referanduma götürecek mücadeleyi vereceğiz” diye konuştu.

 

İBB MECLİSİNDE SARIYER SENARYOLARI

2 gün içinde İBB meclisinde Sarıyer İlçesi hedef alınarak AKP tüm yaptırımını kullanıyor ve Sarıyer’i dizayn etmeye çalışıyor.

Kız Meslek Okulunun Sarıyer’in elinden alınmasından sonra İstinye Bayırı’nın Katar Bayırı olarak değiştirilmesi farkılı gündem yarattı.

Emlak Konut GYO, İstinye arsa satışı ihalesinde en yüksek teklifin 3.67 milyar liralık “arsa satışı karşılığı satış toplam geliri” ile Tahincioğlu Gayrimenkul – Tahincioğlu Yapı ve Nida İnşaat ortaklığı tarafından verildiğini duyurdu

Emlak konut GYO’dan Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, İstanbul Sarıyer İstinye arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesinin ikinci oturumuna gelen en yüksek teklif 3.67 milyar lira olurken; arsa satışı karşılığı şirket payı toplam geliri 1.88 milyar lira, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı ise yüzde 51.1 olarak oluştu. Açıklamada, tekliflerin değerlendirme aşamasında olduğu ifade edildi.
Kaz’ın ayağında sorun var!

Yapılan ihale ve İstinye Bayırı Caddesinin Katar Bayırı Caddedi olmasındaki senaryo akıllara farklı düşünceler getiriyor.

İYİ NİYET YOK..

İhaleyi alan firma Tahincioğlu bir süre sonra geri çekilirse İhalede ikinci olan Katar firması ihalede söz sahibi olacak ve proje ile Cadde adının değiştirilmesi senaryosu tamamlanmış olacak.

İhalede ikinci olan firma “Katar Merkezli Urbacon Trading Contracting”olduğuna göre İBB de caddenin isim değişikliğini aceleye getirerek KATAR BAYIRI olarak değişikliği kabul etmesi perde arkasındaki asıl senaryoyu ortaya çıkarıyor.

İHALE YANLIŞMI SONUÇLANDI

İhaleyi nasıl olsa Katar Merkezli Urbacon Trading Contracting fiması alacağı düşünülerek KATAR BAYIRI yapılmış olabilir mi?

GÖKHAN ZEYBEK DİKKAT ÇEKTİ

CHP İBB meclis üyesi Gökan Zeybek’e isim değişikliğinin neden bu kadar aceleye getirildiğini sorduk.

Gökan Zeybek ise bu ihalenin perde arkasını iyi okumak lazım, ihale sonucu resmi olarak açıklandı ve Tahincioğlu ortaklığını değil,ihalede ikinci olan Katar firmasına dikkat edilmesini istiyorum, İstinye Bayırı neden Katar Bayırı oldu bunu inceleyiniz. Sarıyer’in üzerinde büyük oyunlar oynandığını ve farklı projeler geliştirdiklerini, Hükümetin ve İBB Meclisinde AKP grubunun almış olduğu kararlar içinde yarın 3. Köprü güzergahında bulunan istanbul,un en değerli arsaları üzerinde nasıl bir düşünceleri olduğunu kamuoyunun değerlendirmesini istiyorum. Halka soracaklarını sormuyorlar.

AKP politikaları halk için yapılmamıştır, Rant için yapılmıştır. AKP Genel Seçim sonuçlarından korktuğu için yasaları, ihaleleri, projeleri aceleye getirmesinin altında yatan en büyük neden siyasi gücünü hergün hızla kaybetmekte olduğu içindir. Korkunun ecele faydası yok,dedi