Son Dakika Haberler

KULÜPLERİNE HAYAT VERENLER -II-

KULÜPLERİNE HAYAT VERENLER  -II-
Okunma : 142 views Yorum Yap

İbrahim BALCI
İbrahim BALCI

VAROL AYDIN (Rumeli Tavak S.K. Bşk.)
Sadece Sarıyer İlçesinin değil Boğaziçi’nin de güçlü kulüplerinden biri olan Rumeli Kavak Spor Kulübü 1930’lu, 1940’lı yıllarda futbol topuyla dost oldu.  1950’li yıllarda bir yumak olan gençler ilk gayri federe Rumeli Kavak Kulübünü kurdular. 1980 yılında ise bugün herkesin iftihar ettiği Rumeli Kavak Kulübü’nün resmi kuruluşunu gerçekleştirerek tescilini yaptırdılar.  Renkler Beyaz – Kırmızı… Ama bu renkler Milli takım rengini çağrıştırdığı için bir de Siyah renk ilave edilmiş… Büyükdere’den sonra üç renkli ikinci kulüp olmuş Sarıyer’de Rumeli Kavak…
Şöyle kısaca bir göz atarsak Nizam Sülün, Aydemir Uluç, Necil Kıldıran Kemik Özer, Niyazi ve Güney Kıldıran’ı kulübün kurucuları olarak görürüz. Kuruluşundan günümüze kadar pek çok yönetici görev aldı. Başkan olarak görev yapanlar ise parmakla sayılacak kadar az! Hüseyin Tınmaz, Mehmet Topçu, Barbaros H. Vardar, Günay Kurşun, Basri Demirci, Ali Feyyaz Özdelice ve Varol Aydın…
CIMG0588            Başkan olarak görev yapanların her biri üstlenmiş oldukları görevi en iyi şekilde  yerine getirme uğraşı vermiştir. Fakat imkânsızlık içinde uğraşan kulüplerde başarılı olmak zordur. Bu zorluğu yemenin tek yolu azim ve inançtır. Tabii ki bir de sporcu potansiyelinin mevcut olması ve bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilebilmesidir
Rumeli Kavak Spor Kulübü lig maçlarına 1989/90 sezonunda başladı ve ligi 9’cu olarak tamamladı. 1990/91 sezonunda ise Grup Birinciliğini kazanarak İst. I. Ligine yükseldi. Bu başarılı derece diğer başarıları beraberinde getirdi. 1991/92 sezonunda ise I. Küme Grup Birincisi ve İstanbul şampiyonu oldu. Bölgesel Amatör Lig şampiyonası maçlarına katıldı ama bir yıl sonra bu lig kaldırılınca tekrar İst. Amatör I. Ligine döndü. Rumeli Kavak başarılarını devam ettirerek 1996/97 ve 1999/2000 sezonlarında da grubunda şampiyon oldu ve grup eleme maçlarını da kazanarak Türkiye Şampiyonasına gitti. 2003/2004, 2004/2005, 2009/2010 ve 2011/2012 sezonlarında da başarılarını devam ettiren Rumeli Kavak Spor Kulübü kısa tarihi içinde 1 İstanbul Şampiyonluğu 6’sı Grup Şampiyonluğu olmak üzere 7 şampiyonluk kazanmak başarısını gösterdi ve üç defa Türkiye Şampiyonasına gitti.
Her kulüp gibi Rumeli Kavak Spor Kulübü de zaman zaman bocaladı. Bunun nedeni elbette ki mali sorunlar ve tesis yetersizliği ve kulüp içi çekişmelerdi. Kuruluşu takiben ilk yıllardaki hız bir süre sonra durağanlaştı. Bu durum ataleti ve kaosu beraberinde getirdi. Durumu gören ve kolları sıvayan eski yöneticiler yani kulübün ağır topları Basri Demirci, Kemal Bayraktar ve Güney Kurşun devreye girerek Varol Aydın’ın kulüp başkanı seçilmesini sağladılar. İşte ne oldu ise bu seçimle birlikte oldu ve göreve gelen Varol Aydın o gün bugündür, Rumeli Kavak Kulüp Başkanlığını sürdürmektedir. İşin önemli yanı Varol Aydın’ın başkanlığı aldığı 1996/97 sezonunda takımın grup şampiyonu olarak Türkiye Şampiyonasına gitmesidir. Kendi ifadesine göre bu büyük başarı ile birlikte kendisine yeni hedefleri getirdi. Ne var ki hedeflerini gerçekleştiremeden 2003 kulüp başkanlığından ayrıldı. Yeni başkan Ali Feyyaz Özdelice idi. Saptanan hedeflerin gerçekleştirilememesi tekrar değişikliği beraberinde getirdi ve Varol Aydın bıraktıktan bir yıl sonra tekrar başkanlık görevini üstlenmek zorunda kaldı.
CIMG0590            Varol Aydın Rumeli Kavağın renkli isimlerinden biridir. Babadan R. Kavaklı’dır ticaretle uğraşmış; restaurant ve plaj işletmeciliği yapmış, işindeki başarısını inançlı ve azimli tutumu ile kulüp ve diğer derneklerde de devam ettirmiştir.
Yedi canlı bir kişi olarak gördüm Varol Aydın’ı… İki koltuğu var bu koltuk altlarına sığdırdığı karpuz sayısı çok fazla…  Güney Kıldıran İlköğretim Okulu Koruma Derneği Başkanı (13 yıl), bu dernek bilahare Aile Birliğine dönüştürüldü. Rumeli Kavak Güzelleştirme Derneği Başkanı (8 yıldan beri), Sarıyer Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanı, Rumeli Kavak Spor Kulübü Başkanı, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Disiplin kurulu Üyesi ve Sarıyer Spor Kulübü Yönetim Kurulu Yedek üyesi olarak pek çok dernekte asli ve tali görevler almaktadır.
Ziyaret ettim Rumeli Kavak Spor Kulübü’nü. Başkan Varol Aydın ile görüştüm. İki saatten fazla birlikte olduk. Kadim dostum Suat Uysallar ve Rumeli Kavağın renkli ismi Ahmet Bekaroğlu ile birlikte kulüp Başkanı Varol Aydın’la hemen her konuda konuştuk, dertleştik Ben sordum, Varol Aydın yanıtladı:
– İşe nereden başladın? Başarının sırrı ne? Nasıl yakaladın başarıyı? diye sordum.
-Kulüplerde görev alanlar daima fedakârlık yaparlar. Bunu bilirler ve bildikleri halde görev üstlenirler. Ben de bunlardan biriyim. Bu semte bağlılık, semti sevmek ve spora karşı olan sevda işidir. Özverili olmayan bu görevi yapamaz. Yakın zamana kadar kulübün bir kuruş geliri yoktu. Başkan, yönetici her kimse herkes cebinden verirdik.
-Şimdi geliriniz var mı? Nasıl karşılıyorsunuz giderleri?
-İşe başlar başlamaz tesis konusunu ele aldık. Kesinlikle tesis işimizin halli gerekiyordu. Bu yolda çok uğraş verdik. Güzelleştirme Derneği’nin sunduğu imkânları sonuna kadar ve en iyi şekilde kullandı. Bu derneği kuranlardan Müslim Koçali yaşıyor, Allah uzun ömürler versin, diğerleri hakkın rahmetine kavuşmuş. Onlara Allah’tan rahmetler diliyorum. Ne kadar büyük iyilikler yapmışlar R. Kavağa, tabii ki kulübe de…
-Tesisleriniz?
-Gezeceğiz hepsini… Göreceksiniz… Ne kadar başarılı olduk. Gelir getirici tesislere sahip olabilmek için Kaymakamlık ve Belediye ile iyi ilişkileri devam ettirdik. Her zaman yardımlarını gördük. Kulübümüzün yaşayabilmesi için gelirinin giderini karşılaması gerekti. Bu yolda çalışmalar yaptık ve başardık. Tabii ben R. Kavaklı olarak memnunum ama İlçemizin tüm kulüplerinin tesis geliri olması gerekir, bu yolda çalışmalarını öğütlerim. Yoksa bu iş yürümez. Bu konuda Yeniköy kendini kurtarmış demektir. İstinye, Reşitpaşa ile  R. Hisar’da fena değil. Sarıyer Spor Kulübü dâhil diğer kulüplerimizin durumu iyi değil.
-Ne gibi tesislere sahipsiniz?
-Kulüp binamız var. Bina içinde toplantı odası, lokal, kondisyon merkezi, ders salonu,  masa tenisi salonu, malzeme odaları, çamaşırhane var. Ayrıca deniz kenarında bir kafeterya, otopark, halı saha ve mini basketbol sahası bulunuyor… Kulüp binasına doğalgaz da bağlanmış durumda… Ayrıca pek çok kulüpte bulunmayan bir servis aracı minibüsümüz var. Benim için çok önemliydi gerçekleştirdiğim için mutluyum!
-Tesis gelirleriniz giderlerinizi karşılıyor mu? Tesisler biraz bakıma muhtaç değil mi?
-Gelirlerimiz bizi idare eder… Gereği kadar olmasa da çok büyük katkısı var. Daha fazla olması tabii ki iyi ama o da imkân işi… Kulüp binamız birkaç yıldan beri bakım ve onarım görmedi. Binamızı elden geçiriyoruz. Bir iki ay içinde çok elverişli bir duruma getireceğiz. Yeni sezona yetiştirmek amacındayız.
Varol Başkanı kutladım! Gerçekten mükemmel bir düzen kurmuş. Tıkır tıkır işletiyor. İşinin ehli. Böyle olunca da başarı kendiliğinden geliyor. Saygılı, mütevazı, sevecen, dinleyen, devamlı gülen ve iyiye iyi diyebilen, hoşgörülü bir insan Varol Aydın.
-Neler söylemek istersin? Diye sordum. Şöyle yanıt verdi:
-Amatör kulüplerde hizmet vermek sözle olmaz, ismim geçsin diye olmaz. Azimle ve özveri ile hareket edecekler görev almalı. Bizim gibi kulüpler yarışmacı olmamalı, yetiştirici olmalıdır. Kulüplerde görev alacakların geçim sorunları olmamalı ve mali durumu yeterli ve zamanı olması gerekir. Daha ziyade emekli kişilerden olması düşünülmelidir. Her kulüp ayakta durabilecek gelire sahip olmalıdır. Bizim gibi kulüplerin alt yapıya da çok önem vermesi gerekir. Kesinlikle işin ehli antrenör görevlendirmeli ve çocukların okul durumunu sarsmadan onlara futbol eğitimi verilmelidir. Bizim Alt yapımızın başında Hasan Altay Hoca var. Çalışmaları iyi gidiyor.
-Başkan sağ ol, iyi bir görüşme oldu.
-Lütfen bitirme hemen yazıp çizmeyi. R. Kavak’tan unutulmayacak futbol ustaları yetişti, milli takımda forma giydiler. Onları da unutmayalım.
Elbette ki unutulmaz… Benim çocukluk arkadaşım Fuat Bıçakçı’nın futbolu unutulur mu? Bugün Fuat o futbolu ile transfer piyasasına çıksa, kulüplerin kasası tam takır olurdu. Daha sonraları yıllarca Göztepe forması giyen Cudi Vergili, Türk futbolunun büyük ismi Cemil Turan, Bora Öztürk. Kamil Doygun, Mehmet Demirtaş, Hamdi Demirtaş, Sinan Demirci, Tayfun Demirci, Mehmet Sülün, Ertun Acarsoy, Yasin Sülün, Emrah Şahin Çiftçi,  Yüksel Çınar, Süleyman Yalçın, Naim Ulusoy, İbrahim Hırçın ve diğerleri…
 
İki yıl yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptıktan sonra Kulüp başkanlığına seçilen Varol Aydın tam 16 yıldır bu görevini devam ettiriyor. Yani 18 yıldan beri R. Kavak Spor Kulübü’nde aktif yönetici ve başkan olarak emek veriyor.
 
İşte elinde silah olmayan bir savaşçı! Spor savaşçısı… Spor ahlaktır anlayışı ile hareket eden bir spor savaşçısı. “Gençleri spora yöneltebilirsek, hem kulüp yönetici ve hem de aile reisi olarak olumlu bir görev yapmanın mutluğunu duyarım” diyen bir büyük yürek. Rumeli Kavak Spor kulübü Başkanı Varol Aydın yaptıkları, yapacaklarının teminatı olarak hala görevinin başında yeni yeni atılımlarını gerçekleştirmek için çabalayıp durmakta, örnek olmaya devam etmektedir.
 
Devam Varol Başkan, senin gibilere bu ülkenin ve Türk Sporunun çok ihtiyacı var.