Son Dakika Haberler

ŞAFAK PAVEY’İ DİNLEDİM! İbrahim Balcı

ŞAFAK PAVEY’İ DİNLEDİM! İbrahim Balcı
Okunma : 65 views Yorum Yap


ibalci            Şafak Pavey CHP. İstanbul Milletvekili. Milletvekili seçildiğinde sakatlığı nedeni ile pantolon giyemeyeceğini biliyor muydu acaba!  Belki biliyordu ama bir güvencesi vardı. Türk insanı yardımseverliğiydi.  Milletvekillerinin en azından istisna olarak benim pantolon giymeme oyları ile izin verirler diye düşünüyordu.

            Olmadı, izin vermediler pantolon giymesine. AKP li bir erkek milletvekilinin önerisi üzerine bu isteği kabul görmedi reddedil. Oysa binlerce insanın oyunu alarak seçilen bu hanım milletvekilinin bir bacağı ve bir kolu yoktur. Yani çok önemli iki uzvundan mahrumdur. Ama aklından değil, insanlığından değil, onurundan değil, izanından değil. Sadece iki uzvundan mahrumdur.

            Kaza geçirmiş ve sakat kalmıştır. Yılmamış, hayata küsmemiş, insanlardan ürkmemiş, kaçmamış, onları hor görmemiş, onları kucaklamayı bilmiştir. Atatürk Türkiye’sinde TBMM nin bir üyesi olarak görev yapmaktadır. Medeni cesareti, sevecenliği, saygısı, insanlara bakışı hep insancıl olmuş, ulusun dertlerini kendisine dert edinmiştir. Kendisine Partisi tarafından verilen her görevi kabul etmiş bıkmamış, yılmamış ve en iyi şekilde yapmaya çalışmıştır.

            Şafak Pavey, Atatürkçüdür. Atatürk’ün koyduğu ilke ve inkilâplara bağlıdır. Meclisin temayüllerine uymayı prensip edinmiş, meclis içtüzüğünü benimsemiş, dışına çıkmamaya çalışmıştır. Anladığım kadarı ile kurallara çok bağlıdır.

            AKP iktidar olduğundan beri tabu olarak gördükleri üzerine gitmeyi kendilerine rehber edinmişlertir. Cumhuriyet hafife alınmış, kurucular yerilmiş, yasalar olmadık değişikliklerle kuşa çevrilmiştir. Laikliğe karşı çıkılmış, laikliği getirenler yerilmiştir.

            Ama öyle bir an olmuştur ki AKP li dört meclis üyesi dini görevlerini yapmak üzere hacca gidip gelmişler ve başlarına türban takmışlardır. Meclisin temayüllerinde Meclise türbanla girmek yoktur. Ama onlar kararlıdır ve meclise girdiler. Oy kaygısı ile CHP, MHP ve BDP de olayın OLMAZI’na sessiz kaldılar. Ancak kişisel konuşmalarda içlerini dökebilmişlerdir. Konuşmacılardan biri Şafak Pavey’dir. Takma bacağı nedeni ile kendisine pantolon giyebilmesi iznini vermeyen erkek milletvekillerinin arasından kürsüye çıkmış ve yaptığı müthiş konuşması ile Türk ve TBMM tarihine damgasını vurdu. Ben şahsen onu dinlerken “İŞTE TÜRK KADINI” bu dedim. Türk kadını ancak bu şekilde ve bu kadar temsil edilir dedim.

            İtiraf etmek isterim ki Şafak Pavey’i dinlerken eski Milletvekillerinden Faik Ahmet Barutçu’yu, Osman Bölükbaşı’yı ve Şeyda Güley’i hatırladım.

            Nur ol be kızım,  çalışmaların verimli, sağlığın yerinde, ömrün uzun olsun.

31.10.2013