Son Dakika Haberler

VATAN TOPRAĞINI SATANLARA DUYURULUR. İbrahim Balcı

VATAN TOPRAĞINI SATANLARA DUYURULUR. İbrahim Balcı
Okunma : 13 views Yorum Yap


       ibalci     Anadolu’da milli mücadele bütün şiddeti ile devam ediyordu. Büyük imkânsızlıklara karşın vatanını savunmak ve düşmanı vatan toprağından def etmek için yoğun bir çalışma yapılıyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başkomutan Mustafa Kemal, Genel Kurmay Başkanı Fevzi  Paşa, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa,  Ali Fuat Paşa, Kazım Karabekir Paşa,  Refet Paşa ve diğer komutanlar aynı amaç için fikir birliği içinde düşmanı alt edebilmenin uğraşı içindeydiler….

 

            “İsmet Paşa’nın ‘İzinsiz ve emirsiz geri çekilen idam edileceği’ hakkındaki emri birliklere dağıtılmıştı.

 

            4. Tümen’in 42. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey emri alınca, birçok alay komutanı gibi o da, alayının subaylarını akşam yemeğinden sonra topladı. Emri okudu, içlerine sindirmeleri için biraz bekledi, sonra ayağa kalktı:

 

            “Bu savaş öyle bir savaş olacak. Çünkü bu savaş fetih, yağma savaşı değil, vatan savaşı. Hiçbir hatayı affetmeye hakkımızın olmadığı bir savaş. Komutanlarımız izin vermedikçe öleceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Askere örnek olacağız. Çocuklarımıza para, pul, mal mülk değil, milleti için şehit ya da gazi olmuş namuslu bir askerin çocukları olmanın şerefini bırakacağız.

 

            Beyler!

           

            Kendinizi ve askerlerinizi bu büyük savaşa hazırlayın!”

 

            Alayı sırf fedailerden kurulu bir birlik gibi dövüşecek, ilk şehitlerden biri de Yarbay Hüseyin Avni Bey olacaktı…..”

 

            İŞTE, bir büyük komutanın, yani Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa’nın verdiği emir! Verdiği emirde savaş sırasında Kumandanlıktan izin ve emir almadan geri çekileceklerin idam edileceği bildiriyordu. Bu demekti ki: Düşman gücü ne olursa olsun savaşı kazanacak ya da sonucu göremeyeceksiniz ve şehit olacaksınız! Nitekim savaş kazanılmasına karşın 42. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey sonucu göremedi çünkü Şehit olmuştu.. (Çılgın Türkler, T. Özakman’dan alıntı).

 

            BU VATAN KAZANILIRKEN İŞTE BÖYLE KAZANILDI. YA KAZANACAK, YA KAZANACAKSINIZ. AKSİ HALDE ÖLECEKSİNİZ! ONLAR TÜRK ASKERİYDİ, ONLAR MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİYDİ…. ONLAR ŞEHİT DE OLSALASAR GERİDE KALANLAR SAVAŞI KAZANACAK VE VATAN TOPRAKLARINDAN DÜŞMANLARI UZAKLAŞTIRACAKLARDI… AYNEN İSTEDİKLERİ GİBİ OLDU… HİÇ BİR KOMUTAN, HİÇBİR NEFER ZAFER AYYAŞI (SARHOŞU) OLMADI.. . HERŞEYİ OLDUĞU GİBİ KABUL ETTİLER VE CUMHURİYETİ KURDULAR….

 

            KANLA ALINAN, BİNLERCE ŞEHİT VERİLEREK ALINAN VATAN TOPRAKLARI PARÇA PARÇA SATILIYOR…  HEM DE YABANCILARA, YANDAŞLARA… NEDEN? NİÇİN? BUNUN HESABI SORULMAYACAK MI? BEKLEYECEĞİZ VE GÖRECEĞİZ.