Son Dakika Haberler

​“Türkiye’ye 15 yılda 150 milyon dolardan fazla yatırım yaptık”

​“Türkiye’ye 15 yılda 150 milyon dolardan fazla yatırım yaptık”
Okunma : 128 views Yorum Yap


TÜSİAD ve EAF (Koç Üniversitesi- TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu) işbirliği ile “Çin’i Anlamak & Çin ile İş Yapmak” isimli konferansta “Çin’in orta ve ve uzun vadeli ekonomi politikaları ışığında Türkiye için fırsatlar ve zorluklar” oturumunda konuşan Huawei Orta Asya ve Kafkasya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Marco XU, Türkiye ve Çin arasındaki BİT alanındaki iş ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.
Huawei’in 2002 yılından beri Türkiye’de 150 milyon ABD dolarından fazla yatırım yaptığını bu yatırımların da Türkiye’deki başarılarına önemli bir etken olduğunu açıklayan XU, Türkiye’de şu anda nüfusun üçte ikisinden fazlasının Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi operatörlerin kullanımının yanı sıra, kamu ve bankacılık sektörünün Huawei’in Telekom altyapısını kullanan hizmetlerden faydalandığını söyledi. Türkiye’nin büyük bir potansiyele sahip olduğuna inandıklarını bu nedenle de yatırımlarına devam ettiklerini söyleyen XU, “Ekonomi Bakanlığı, Huawei’in Türkiye’de en büyük üçüncü Ar-Ge merkezine sahip olduğunu açıkladı. Bu merkezde günümüzde 450’den fazla kişi istihdam ediliyor. Çünkü sadece Türkiye’nin bölgedeki coğrafi özelliklerinin sağladığı avantaja değil aynı zamanda çok iyi eğitimli büyük bir insan kaynağının bulunduğuna inanıyoruz. Türkiye, 11 ülkeyi kapsayan bölgesel merkezimiz konumunda bulunuyor” dedi.
Çin’deki olası Türk yatırımları ile ilgili iki ayrı önerileri bulunduğunu anlatan XU, Huawei’in Türkiye’de yaptığı uzun vadeli planlama yapması gerektiğinin ilk önerileri olduğunu belirtti. Türk iş adamlarının Çin’de uzun vadeli planlar yapması gerektiğinin de altını çizen XU, “Çin dünyadaki en büyük pazarlardan biridir. Türk iş adamları için Çin’de büyük bir potansiyel bulunmakta. Türk iş adamı, Çin’e sadece bir rakip ya da ithalatçı ülke olarak bakmamalı, aynı zamanda dünyanın en büyük pazarı olarak değerlendirmeli. Türk iş adamlarına ilk olarak uzun vadeli planlar yapmalarını öneriyoruz. Ikinci önemli konu ise; Huawei’in lider şirketlerden biri konumunda olduğu bilgi ve iletişim teknolojileri gibi yüksek teknoloji gerektiren alanlarda Türkiye’nin avantajlı olması… Önümüzdeki 5- 10 yıl içinde dünyanın yeni teknolojiyle köklü bir şekilde değişeceğini biliyoruz. 5G teknolojisi, cihazdan cihaza gibi yüksek teknolojiler, mevcut geleneksel endüstriyi değiştirecek. Bu yüzden dünya çapında egitim kurumları listelerinde yer alan Türk üniversitelerinde okuyan çok iyi egitim almış akıllı insanları yüksek teknoloji endüstrisine girmek için yönlendirmek gerekiyor. Belki çok sayıda yetenekli Türk insanıyla Huawei’in Ar-Ge merkezlerinde çalışmaktadır. Bu Ar-Ge merkezleri Türkiye, Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu’ya hizmet vermektedir. Türkiye, Çin ile birlikte yüksek teknoloji alameda çalışacak çok sayıda yetenekli insane sahip. Bu yüzden Türk kurumlarının, üniversite ve derneklerin Çin’deki yüksek teknoloji forumlarına daha yoğun olarak katılmalarını öneriyorum” diye konuştu.