Son Dakika Haberler

2 milyar dolarlık ihracat hedefi için dünyayı turluyorlar

2 milyar dolarlık ihracat hedefi için  dünyayı turluyorlar
Okunma : 117 views Yorum Yap

imageTürk kozmetik firmaları, hızla büyüyen dünya kozmetik pazarındaki paylarını artırmaya kararlı. Ortadoğu ülkeleri sektörün en büyük pazarı haline gelirken, 2 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için yeni pazarlar Uzakdoğu, Güney Amerika ve Afrika olarak belirlendi. Kozmetikçiler son olarak Hong Kong’daki Cosmoprof Asia Fuarı’na katılarak Uzakdoğu pazarında kendilerine yer açmanın yollarını aradı…
Kozmetik sektörünün ihracat atağına önderlik eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Uzakdoğu’nun en büyük kozmetik buluşması olan Cosmoprof Asia 2013 Fuarı’na bu yıl üçüncü kez Türk firmalarının milli katılımını gerçekleştirdi. Hong Kong’da yapılan fuarda, 10’u milli katılımla olmak üzere toplam 15 Türk kozmetik firması yer alırken, firmalar sabun, ıslak mendil, parfüm, deodorant, güzellik ve saç bakım ürünleri, renkli kozmetikler gibi farklı ürün gruplarını sergileme imkânı buldular.
Uzun yıllardır Avrupa’ya ihracat yapan Türk kozmetik sektörü, yüksek kalite standartlarına sahip üretim yapıyor. Avrupa referansı Türk firmalarının elini güçlendirerek Uzakdoğu pazarında büyük avantaj sağlıyor. Kozmetik, son yıllarda ihracatta yaptığı sıçrama ile kimyanın en dikkat çeken alt sektörlerinden biri oldu. Geçtiğimiz yıl 1,1 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştiği kozmetikte, 2013’ün dokuz aylık dönemindeki ihracat 868 milyon dolara ulaştı. Bu dönemde en fazla ihracat yapılan ülkeler; Irak, Rusya, İran, Almanya, Azerbaycan-Nahcivan, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Romanya olarak sıralandı. Yılsonunda kozmetik ihracatının 1 milyar 230 milyon dolara yükselmesi beklenirken, sektörün önümüzdeki iki yılda ihracatını 2 milyar dolar düzeyine çıkarması hedefleniyor.
İKMİB, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki uluslararası kozmetik fuarlarına firmaların katılımını sağlarken, Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE destekleri kapsamında kurulan Kozmetik Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı da ticaret heyetlerine son sürat devam ediyor. Bu yıl Panama, Meksika, Nijerya ve Gana’ya giden Kozmetik Takımı, hem pazardaki fırsatları yerinde gördü hem de buradaki potansiyel firmalarla ikili görüşmeler yaptı.
Kozmetik sektörünün ihracat artışında uluslararası fuarların ve yurtdışında yapılan tanıtım faaliyetlerinin büyük payı olduğunu belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Kozmetik firmalarımız yüksek kalitede ürünü, uygun fiyat ve hızlı sevkiyat ile uluslararası pazara sunmada son derece başarılı. En büyük sıkıntıyı markalaşma konusunda yaşıyoruz ancak firmalarımız ürün çeşitliliği, farklı pazarlardaki müşteri taleplerine uygun ürünler geliştirme ve sunum konusunda önemli bir ilerleme de kaydetti. Markalaşmanın uzun ve sabır isteyen zorlu bir süreç olduğunun da farkındayız. Sahip olduğumuz avantajları kullanabileceğimiz yeni pazarlara giderek ihracatımızı artırmayı ve iki yıl içinde 2 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. Uzakdoğu pazarı da hedef bölgelerimiz arasında yer alıyor. Bu yıl üçüncü kez milli katılım düzenlediğimiz Cosmoprof Asia Fuarı da bu açıdan önem taşıyor” diye konuştu.