Son Dakika Haberler

Bank Asya’dan asılsız haberlere karşı hukuk mücadelesi

Bank Asya’dan asılsız haberlere karşı hukuk mücadelesi
Okunma : 11 views Yorum Yap

imageBank Asya, medyada sürdürülen karalama kampanyası çerçevesinde yayınlanan bankanın mali durumu ile mali tabloları hakkında kasıtlı olarak yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve bunlara ilişkin olarak, ilgili mercilere başvuru ve suç duyuruları yaptığını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıkladı.
Bank Asya’dan KAP’a yapılan açıklama şöyle:
Uzun süredir Bankamız hakkında, bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesapları vasıtasıyla bankacılık ve sermaye piyasaları mevzuatına açıkça aykırı, sistematik ve kasıtlı bir karalama kampanyası sürdürülmektedir. Söz konusu karalama kampanyası dahilinde, gerçeğe, akla, mantığa, hukuka, vicdana ve her türlü değere aykırı olarak yapılan haberler karşısında Bankamız yasal haklarını korumak için ilgili mercilere başvuru ve suç duyurularını yapmaktadır.
Ancak, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun bankaların itibarının korunmasına ilişkin 74. maddesi karşısında açıkça suç teşkil eden söz konusu karalama kampanyası ile istedikleri sonucu elde edemeyeceklerini anlayan kampanya sahipleri, eylemlerini, haberlerindeki yalan ve iftiralara kamu otoritelerini de dahil ederek ulusal gazetelerde yazı dizileri yayınlayacak kadar ileri götürmüşlerdir.
Söz konusu yalan haber ve iftiralara kamuoyunca herhangi bir ehemmiyet verilmediği bilinse de, Bankamız yasal haklarını savunma çerçevesinde söz konusu kampanyaya ilişkin bir çok kere özel durum açıklaması yaparak kamuoyunu bilgilendirmiştir.
Bu çerçevede, bazı basın yayın organlarında Bankamızın mali durumu ve mali tabloları hakkında kasıtlı olarak yapılan haberler de gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız tarafından ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuoyuna duyurulan ve kamu otoriteleri ile bağımsız denetim kuruluşlarınca denetlenen mali tablolarındaki bilgiler ve Bankamızca yapılan açıklamalar haricindeki kasıtlı, yalan ve yanıltıcı haber ve yayınlara itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.