Son Dakika Haberler

Başarılı Bir 2021 İçin 5 Önemli Dijital Pazarlama Trendi

Başarılı Bir 2021 İçin 5 Önemli Dijital Pazarlama Trendi
Okunma : 7.992 views Yorum Yap

2021’e sayılı günler kaldıysa gelecek yılın dijital pazarlama trendlerine bunları pazarlama planınıza nasıl dahil edeceğinize bakmanın zamanı gelmiş demektir.

2020 tüm sektörler için değişim, paylaşma ve yardımlaşmanın ön plana çıktığı bir yıl oldu. Dijitalleşmeyi geriden takip eden birçok şirket kendini bir anda zorunlu dijitalleşme sürecinin içinde buldu. Tüm süreçte de pazarlama çalışmaları daha kapsayıcı ve kişiselleştirilmiş bir hal aldı.

Makine öğrenimi ve algoritmalar gelişmeye devam ettikçe, dijital pazarlamanın SEO ve sesli arama gibi daha teknik tarafları da giderek önem kazandı.

Peki 2021’de bizi neler bekliyor? Survivor Dijital Medya Pazarlama Ajans Başkanı Reyhan Açıkelli 2021’de öne çıkacak 5 dijital pazarlama trendini paylaştı;

Öne çıkan snippet’ler ve tıklama içermeyen aramalar

Son zamanlarda Google’ın arama sonuçlarında fazladan, alakalı bilgiler sağladığını fark etmiş olabilirsiniz. “Öne çıkan snippet’ler” olarak adlandırılan bu sonuçlar, Google arama sayfasının en üstünde görüntülenir ve genellikle, bir web sitesine tıklamaya gerek kalmadan sorunuzu tam orada yanıtlar. Bu “tıklama gerektirmeyen aramalardan” biri için sıralama, sizi bir otorite olarak konumlandırmakla kalmaz, aynı zamanda öne çıkan snippet’ler sesli aramalarda da yüksek sesle okunabilir. Bir soruyu yanıtlayan içerik oluşturmak, arama sonuç sayfasının en üstünde yer almanın en iyi yollarından biridir. Bunun için içeriğinizi soruyu net bir şekilde yanıtlayacak şekilde biçimlendirin.

Yerel SEO

Google trend verileri gösteriyor ki insanların “yakınımda ki” aramaları artış göstermeye devam ediyor. Özellikle pandemi sürecinde evlerinden çok uzaklaşamayan insanlar “yakınımdaki restoranlar” aramalarını yoğun bir şekilde gerçekleştirdiler. 2021’de de bu tarz aramalar devam edecek bu nedenle herhangi bir dijital pazarlama planındaki temel unsurlarıdan biri de yerel SEO çalışmaları olmalıdır. Google My Business, işletmenizin Google SERP’lerde (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak en önemli platformlardan biridir. İşletmenizi GMB’de doğrulamak, aynı zamanda, şirketiniz hakkında çevrimiçi arama yapanlara şirketiniz hakkında ek bilgiler sunma olanağı sağlar.

Son olarak Google incelemeleri önümüzdeki yıl da önemli olmaya devam edecek; Bu Google My Business’ı aktif kullanmaya devam etmek için çok önemli bir neden.

Etkileşimli içerik ve kişiselleştirme

İnsanlar içeriğinizle, özellikle sosyal medyada etkileşim kurduğunda, algoritmalar tarafından tercih edilme şansınızın arttığı uzun zamandır biliniyor. Bu, 2021’de hala önemli olacak olsa da, kullanıcı deneyimi önemli bir rol oynayacak. Testler, açık uçlu sorular, anketler, yarışmalar, çekilişler vb. Gibi Etkileşimli içeriği kullanmayı düşünün. Bu içerik ne kadar kişiselleştirilirse, katılımınız ve genel kullanıcı deneyiminiz o kadar büyük olacaktır. Kişiselleştirmeye yönelik bu eğilim, takipçilerinizin markanızla daha büyük bir bağ hissetmesini de sağlayacaktır.

Müşteri segmentasyonu

“Tek beden herkese uyar” bakış açısı, genellikle dijital pazarlamada iyi sonuç veren bir strateji değildir. Bunun yerine, hedef kitlenizin tamamına yayılan bir veya iki kampanya yerine daha fazla sayıda hedefli kampanya oluşturmaya önem vermelisiniz. Bunu, müşterilerinizi demografi veya alışveriş alışkanlıkları gibi belirli özelliklere veya davranışlara göre segmentlere ayırarak yapılabilirsiniz.

Kapsayıcılık / Sürdürülebilirlik

2020’de, dijital pazarlamada, küçük grupları daha kapsayıcı hale getirmek için bir değişim görüyoruz. Engelliler, etnik azınlıklar veya diğer topluluklar olsun, tüketiciler tükettikleri içerikte ve satın aldıkları markalarda daha fazla eşitlik arıyorlar. Aynı şey sürdürülebilirlik için de geçerli. 2021’de, çevre için kendi endişelerini yansıtan markaları destekleyen insanlar görmeye devam edeceğiz. Kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik dijital pazarlama planınızın bir parçası değilse, bunları ürettiğiniz resimlere ve videolara, sosyal medyada tartıştığınız konulara, blog içeriğinize ve varsa sunduğunuz ürünlere dahil etmeyi düşünmelisiniz.

Bonus İpucu

Survivor Dijital Medya Ajans Başkanı Reyhan Açıkelli son olarak paylaşmak istediğim önemli ipuçlarından birisi de, “Sesli asistanlar birkaç yıldır gündem de ve her geçen yıl da , sesli aramalar istikrarlı bir şekilde artıyor. Ve unutulmamalıdır ki insanlar konuşurken, yazarken kullandıkları aynı anahtar kelimeleri kullanmazlar! SEO stratejisine konuşma anahtar kelimelerini dahil etmek 2021’de sizi öne çıkaracak çalışmalardan birisi olacaktır. Dedi.