Son Dakika Haberler

BÜYÜKELÇİ REYES ”ANKARALI İŞADAMLARINI VENEZUELA’YA YATIRIM YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

BÜYÜKELÇİ REYES ”ANKARALI İŞADAMLARINI VENEZUELA’YA YATIRIM YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”
Okunma : 80 views Yorum Yap

ReyesVenezuela Büyükelçisi Jorge Gregorio Bracho Reyes Ankaralı yatırımcıları Venezuela’ya yatırım yapmaya davet etti. Büyükelçi Reyes, “Venezuela’da tarımı ve endüstriyi geliştirmek istiyoruz bu nedenle Ankaralı işadamlarıyla masaya oturmak istiyoruz” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jorge Gregorio Reyes’i makamında kabul etti. Kabulde konuşan Büyükelçi Reyes, Venezuela’nın ekonomik ve sosyal durumu hakkında bilgi verdi. 31 milyon nüfuslu Venezuela’da 2 milyon istihdam açığı bulunduğunu anlatan Büyükelçi Reyes, ülke ekonomisinin bu kadar istihdam yaratacak kapasitesi bulunmadığını bu nedenle gelişmiş dış ülkelerden işadamlarını ülkelerine yatırıma davet ettiklerini kaydetti.

Venezuela’da petrol bulunduktan sonra tarım üretiminde gerileme yaşandığını anlatan ve tüketilen gıda ürünlerinin yüzde 70’inin ithal edildiğini bildiren Büyükelçi, “Bizim kişi başına gelirimiz 12 bin 766 dolar. Bir yılda 4 farklı ürün elde eden topraklarımız var. Üzücü bir şekilde tarımı ve turizmi bıraktır. Üzücü çünkü bir ülkenin özgürleşebilmesi için bu ürünler gerekli” dedi.

Halen Venezuela’da bir Türk şirketinin yatırım yaptığını bildiren Büyükelçi Reyes, tarımdan inşaata kadar her alanda yatırım açığı bulunduğunu ve Venezuela devletinin yabancı yatırımcı çekmeye yönelik bir program yürüttüğünü söyledi. Büyükelçi Reyes, “Türk işadamlarını Venezuela’ya davet ediyoruz. Türkiye’nin bize ve Latin Amerika’ya katacağı çok şeyler var” dedi.

ATO’nun yürüttüğü Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi hakkında bilgi alan ve ülkelerinin de medikal sektöründe ilerlemeye ihtiyacı olduğunu belirten Büyükelçi, toplantı sırasında Venezuela Başbakan Yardımcısı’na bir elektronik posta göndererek ATO’nun medikal küme çalışması hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi, Ankaralı işadamlarının Venezuela’da işlenmiş gıda, enerji, teknoloji, turizm, deniz ulaşımı, eczacılık, kimya, geri dönüşüm ve kâğıt sektörlerinde yatırım yapmaya davet etti.

Türkiye’nin derin tarihi geçmişine değinen Büyükelçi Reyes, “1923’ten beri potansiyeli olan bir ülkesiniz. Ülkelerin özgürlüğü elde etmesi için savaşması gerekiyor” diye konuştu.

“EKONOMİK SAVAŞ SÜRÜYOR”

ATO Başkanı Salih Bezci de yaptığı konuşmada, Büyükelçi’nin sözlerine dikkat çekerek, “Ülkemiz savaşla elde ettiği bağımsızlığa sahip olmayı sürdürmek için ekonomik savaş vermeye devam ediyor” dedi. Bezci, Büyükelçi’nin Türkiye’nin 1923’ten bu yana var olduğuna ilişkin sözlerine de “Türkler bu coğrafyaya Orta Asya’dan gelmişler ve değişik isimlerde medeniyetler kurarak hüküm sürmüşlerdir. Selçuklular ve Osmanlılar da bizim atalarımızdı” diye konuştu.

Ankara Ticaret Odası ve çalışmaları hakkında bilgi veren Bezci, ATO’nun 150 bin üyesi bulunduğunu hatırlatarak “üyelerimiz her türlü işbirliğine açıktır” dedi.

Bezci, Büyükelçi Reyes’ten Ankaralı işadamlarının Venezuela’nın yatırım ortamı hakkında bilgilenmesi için bir toplantı düzenleyerek sunum yapmalarını istedi.