Son Dakika Haberler

“Çözüm vergiyi artırmak değil, kaçakçılığı engellemek olmalı”

“Çözüm vergiyi artırmak değil, kaçakçılığı engellemek olmalı”
Okunma : 122 views Yorum Yap

ImperialTobacco-LogoImperial Tobacco Türkiye Genel Müdürü Gürhan Pasinli, devletin ÖTV artırmak yerine kaçakla mücadele etmesi gerektiğini ve devletin her yıl kaçak sigaradan 3 milyar TL’lik vergi kaybı olduğunu belirtti

Son yapılan ÖTV artışından en çok etkilenen sigara sektörünün en önde gelen oyuncularından biri olan Imperial Tobacco bu artışla Türkiye’de kaçakçılığın kontrol edilemez boyutlara ulaşılabileceğini açıkladı.

Türkiye’de kaçak sigaradan dolayı devletin yıllık 3 milyar TL kaybının olduğunu belirten Imperial Tobacco Türkiye Genel Müdürü Gürhan Pasinli, kaçakçılıkla mücadelenin birinci öncelik olması gerektiğinin altını çizdi. Gürhan Pasinli yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tütün mamullerinin üstündeki vergilerin artması oldukça normal. Ancak bu artışlar yapılırken sadece vergi geliri açısından değil ayrıca ülkenin sosyo ekonomik durumu ve çevre ülkelerdeki sigara fiyatlarının dikkate alınması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu komşularındaki sigara fiyatları ortalama 1 Amerikan Doları iken sürekli olarak enflasyonun üzerinde vergi artırılması sigara kaçakçılığını ve bundan haksız gelir sağlayan çevreleri daha da cesaretlendirmektedir. Nitekim Güneydoğu Anadolu’da bulunan bazı şehirlerimizde kaçak oranı yüzde 70 seviyelerine ulaştı. Son yapılan vergi artışlarından sonra Türkiye’de kaçakçığılın kontrol edilemez boyutlara ulaşmasından endişe duyuyoruz. Devlet, her yıl 3 milyar TL’ye yakın vergi gelirini kaçak sigaradan dolayı kaybediyor. Çözüm vergiyi artırmak değil, kaçakçılığı engellemek olmalı” diye konuştu.