Son Dakika Haberler

Darüşşafaka'da İnsan Hakları ve Demokrasi konuşulacak

Darüşşafaka'da İnsan Hakları ve Demokrasi konuşulacak
Okunma : 116 views Yorum Yap

imageKuruluşundan bu yana yenilikçi yapısıyla öne çıkan bir buçuk asırlık dev çınar Darüşşafaka Lisesi, bu yıl 4.’sünü düzenlediği İnsan Hakları ve Demokrasi etkinliğinde ana tema olarak “Medya ve İnsan Hakları” konusuna eğilecek.
Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası’nda 6 Aralık 2013 Cuma günü 12.30 – 16.45 saatleri arasında düzenlenecek etkinliğe konunun uzmanı akademisyen ve gazeteciler ile İstanbul ve çevre illerden lise öğrencileri de katılacak.
Aynı gün ayrıca İnsan ve Çocuk Hakları konusunda farkındalığı artırmak ve öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla 8. ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik olarak Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Aslıhan Öztezel tarafından “Bilmeye Hakkımız Var” adlı çalışma gerçekleştirilecek.
Darüşşafaka Lisesi 4. İnsan Hakları ve Demokrasi etkinliği
Tarih: 6 Aralık 2013 Cuma
Saat: 12.30 – 16.45
Yer: Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Darüşşafaka Cad. No: 14 Maslak / İstanbul
(Etkinliğin başlangıcı ve hoş geldin bölümü Darüşşafaka Eğitim Kurumları Amfisi’nde, atölye çalışmaları ise 2. kat sınıflarında gerçekleştirilecektir.)
Atölye yöneticileri ve konu alt başlıkları:
1- Medyada Kadın Hakları (Doç.Dr. Aslı Makaracı/Bahçeşehir Üni.)
2- Yaşam Hakkı İhlalleri Konusunda Medyanın Tavrı (Dr.Aslıhan Öztezel/Bahçeşehir Üni.)
3- Azınlık Medyası (Hayko Bağdat/Gazeteci)
4- Medyada Azınlık Algısı (Garo Paylan/Eğitim Yöneticisi)
5- Medya ve İnsan (Yrd. Doç.Dr.Ulaş Başar Gezgin/Evrensel Gazetesi ve Bianet Yazarı)
6- Basın Özgürlüğü ve Güncel Davalar (Yrd. Doç.Dr. Murat Önok/Koç Üni.)
7- Sermaye ve Medya (Mustafa Kemal Erdemol/Cumhuriyet Gazetesi)
8- Haber Hakkı ve Basının Tarafsızlığı Problemi (Gülçin Gülan/Felsefeci-Cumhuriyet Gazetesi)
Darüşşafaka hakkında:
Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından beri “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdürüyor. Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz ve yetenekli çocuklarımıza kaliteli ve çağdaş eğitim olanağı tanıyor ve onların düşünen, sorgulayan, çevrelerine ve ülkelerine karşı sorumlu, aydın bireyler olarak hayata atılmalarını sağlıyor.
Bugün Türkiye’nin dört bir köşesinden, sınavla seçilen 1.000’e yakın çocuğumuz, Darüşşafaka’da ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim görüyor.
Darüşşafaka Cemiyeti bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulduğu günden bu yana, hayırsever kişi, kurum ve kuruluşların bağışlarıyla varlığını sürdürüyor. Darüşşafaka öğrencilerinin eğitim, barınma, beslenme, kıyafet, sağlık, kitap, kültürel aktiviteler, cep harçlığı gibi yaşam giderleri ve aynı zamanda üniversite eğitimini sürdüren Darüşşafaka mezunlarına sağlanan burslar da dahil olmak üzere tüm giderler, hayırseverlerin, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden kurum ve şirketlerin destekleriyle karşılanıyor.