Son Dakika Haberler

ESNAF KABUĞUNU KIRACAK

ESNAF KABUĞUNU KIRACAK
Okunma : 13 views Yorum Yap

EsnafUzun zamandır Ahilik geleneğinin gelişmesi ve esnafın sorunlarına yönelik çözüm yolları üzerine çalışan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Bakan Nurettin Canikli liderliğinde Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Bakanlık, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda dev şirketlerin yanı sıra esnafı da Yeni Türkiye’de ihracat yapabilen, rekabet ortamına uyum sağlayan, finansal kaynaklara ulaşmada problem yaşamayan ve değişen tüketici tercihlerine hızlı cevap verebilen bir konuma getirmek için sektörler genelinde detaylı bir analiz raporu için düğmeye bastı.

Her sektör analizi 12 ay sürecek

8 Nisan 2015 Çarşamba günü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’ndan detaylarının paylaşıldığı proje ile esnaf ve sanatkarların dünya pazarlarına açılmaları için ilk adım atılmış oldu. Ülke genelinde ilgili sektörde esnaf ve sanatkârlar tarafından sunulan ürün/hizmetlerden faydalanan tüketicilere yönelik olarak yaklaşık 1.5 milyon esnaf ve sanatkarla yapılacak çalışmayla ortaya çıkacak rapor sonucunda esnafın dünyayla rekabet edebilir hale getirilmesi hedefleniyor. Proje süresi, her bir sektör analizi için 12 ay olarak planlandı.

Dinle, geliştir, çözüm bul

Esnafın orta ve uzun vadeli planlar yapması, işbirliği ve ortaklık becerisine kavuşması, bilgi teknolojilerini kullanabilmesi için nelerin gerekli olduğunun araştırılacağı çalışmada vatandaşın (esnaf, sanatkâr ve tüketici) sorunlarını dinlenip gelişimi için ana unsurlar belirlendikten sonra sorunun çözümü için proje üretilecek.

Anayasal hak esas alınacak

Esnaf ve sanatkârların değişen ekonomik koşullara ayak uydurabilmeleri için uzun vadeli, gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalarla desteklenmesi gerektiği gerçeğinden yola çıkan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, bu amaçla esnaf ve sanatkârların ihtiyaç duyduğu gelecek vizyonunun ve yol haritasının belirlenmesi için çalışmalar hazırlayıp, esnaf ve sanatkârların faaliyet gösterdiği sektörlerde detaylı sektör analizleri yaparak mevcut durumlarını ve gelecek projeksiyonlarını çizecek. Projenin dayanak noktası ise Anayasa’nın Ekonomik Hükümler Kısmı’nın Esnaf ve Sanatkârın Korunması Başlığı’nın altındaki 173. maddesindeki “Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır” hükmü olacak.

Meslek haritaları hazırlanacak

İlgili sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların rekabet gücünün artırılabilmesi için, sektördeki yurtiçi ve yurtdışı iyi uygulamalar, yeni akımlar, yönetsel ve teknolojik gelişmelerin tespit edileceği raporda sektörlerdeki meslekler tanımlanarak; alt–sektörlere, mesleklere, çalışan sayılarına, sektörlerdeki anahtar eğilimlere, istihdam özelliklerine ve önceliklere ilişkin genel bir resim sağlayacak nitelikte meslek haritaları hazırlanacak. Sektörlerdeki her bir meslek için; ulusal meslek standartları, ulusal yeterlilik çerçeveleri, ilgili sektörde hangi iş/meslek grubuna dâhil olduğu belirlenecek.

Sektörlerin rekabet analizinin de yapılacağı raporda sektörlerin ülke ekonomisi için arz ettiği önem; ihracat potansiyeli, istihdam politikaları, belge ve sertifikasyon süreçleri, üretim eğilimleri, teknoloji kullanım durumu ve yenilik düzeyi tespit edilecek.

Üç ülke model seçilecek

Raporda tüketici görüşlerine de yer verilecek. Tüketicilerin sektörlerin ürettiği mal ve hizmetlerden memnuniyet durumu ve beklentileri raporda ortaya konacak. Sektörlerle ilgili yurtdışı incelemeler de yapılacak. Sektörlerin dünyadaki, OECD ülkelerindeki ve AB’deki genel durumu ortaya konulacak. Elde edilen bilgiler derlenerek her bir sektör için detaylı incelenmesinde fayda görülen üç ülke belirlenecek ve bu ülkelere çalışma ziyaretleri gerçekleştirilecek