Son Dakika Haberler

KOÇ DESTEĞİ ALARAK YILDIZINIZA ULAŞIN

KOÇ DESTEĞİ ALARAK YILDIZINIZA ULAŞIN
Okunma : 88 views Yorum Yap

imageGeçtiğimiz ay yayımlanan, Fa Coach Academy’den mezun 36 koçtan 51 tekniğin yer aldığı ve Fatoş Ayvaz tarafından derlemesi yapılan “Koçluk Kitabı”, koçlar ve koç adayları için kaynak kitap niteliğinde. Kitapta “Yıldızına Ulaşmak” adlı yöntemiyle yer alan Hilal Usta’dan son yıllarda yaşamımıza giren “koçluk” kavramı, kariyer, aile ilişkileri ve diğer alanlarda koçluk sisteminin kişinin yaşamına kattıkları hakkında bilgi aldık.

Koçluk nedir?

Hepimiz, yaşamlarımıza devam ederken farklı alanlarda gelişmeye ihtiyaç duyarız; , aile hayatımız, iş hayatımız, parasal durumumuz, ilişkilerimiz, eğitimimiz, sağlığımız vb. Çünkü değişim ve gelişim yaşamın özünü oluşturur. Kişi bunu ne ölçüde başarabiliyorsa, o kadar doyumlu ve mutlu bir hayat sürdürür. İşte koçluk; kişinin yaşamda ihtiyacına göre istediği alanları, bir plan ve program dâhilinde hedefler koyarak geliştirmesini sağlayan bir süreçtir. Performans arttırmada en etkili yöntemlerdendir.

Koç; süreçte danışanın işbirliği yaptığı kişidir. Kişinin kendi kendine fark edemeyeceği tıkanıklıkların tespit edilmesinde ve bunların üstesinden gelinmesinde rol oynar; hedeflerin netleştirilmesine, stratejiler oluşturulmasına yardımcı olur; kişiyi harekete geçmeye teşvik eder ve kişinin değişimini takip eder.

Koçun üzerinde çalıştığı ve uzmanlaştığı alan koçluğun çeşidini belirler. Örneğin ders başarısı ve okul yaşantısına yönelik çalışan eğitim koçları veya finans alanında çalışan para koçları; sağlık ve beslenme koçluğu; kurumlara yönelik kurumsal ve yönetici koçluğu gibi. Bunları geliştirilmek, istenen alana göre arttırmak mümkündür.

Danışmanlık alan her bireyin ilerleme süresi farklılık gösterebilir.

Bir koçtan danışmanlık alan bir bireyin ne kadar zamanda ilerleme kaydedeceği, danışana göre değişiklik gösterir. Danışanın, hedeflerinin belirlenmesinin ardından, eylem adımlarını gerçekleştirme noktasında istekli oluşu ve bunları yapıyor olması danışana avantaj kazandırır ve gelişim hızlı olur. Bir de çalışılan alanla ilgili tıkaçlar(danışanın psikolojik engelleri) söz konusudur. Tıkaçları, danışanı yolunda ilerlerken arkasından çeken bir el gibidir. Bunları aşma süreci de ilerlemesini etkiler.
Ancak her ne olursa olsun, kişinin koçla birlikte bir hedefe odaklanması ve bunun üzerinde çalışıyor olması kişiye kaçınılmaz bir fayda sağlar. Çünkü kişi hedefsiz kaldığında kendini kaybolmuş hisseder. Sanırım bu durumu en iyi açıklayan “Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez.” sözüdür.

Psikolog ya da psikiyatr ile koçun arasında fark vardır.

Yaşam koçluğunda, herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olmayan, yani ‘normal’ dediğimiz bireylerle çalışırız. Psikolog veya psikiyatrın ise konusu bu tarz rahatsızlıklardır. Yaşam koçluğunda ‘nasıl’ sorusuna cevap ararken şimdiki döneme dair stratejiler belirleriz. Terapilerde ise ‘neden’ sorusu üzerinde durulur ve ihtiyaca göre geçmişe de gidilebilir.

“Yıldızına Ulaşmak”

Herkesin yaşamda bir idolü, özellikle geliştirmek istediği yönle ilgili örnek aldığı bir insan vardır. “Koçluk Kitabı”nda bahsettiğim Yıldızına Ulaşmak tekniğiyle, öncelikle danışanın belirlediği başarı kriterlerini, ardından kendisinin ve idolünün bu kriterleri ne ölçüde taşıdığını sorgularız. İdole verilen değerler doğal olarak yüksektir. Aynı noktaya ulaşmak için danışanın ne yapması gerektiği ile ilgili beyin fırtınası yaparız. İhtiyaçlara bağlı olarak eylem adımlarını belirleriz ve danışan bu adımları gerçekleştirirken koçu olarak onu takip ederiz. ‘Yıldızına Ulaşmak’ tekniği her türlü koçluk alanı için uygulanabilir.

Hilal Usta Hakkında:

Psikolojik Danışman Hilal Usta, 8 Nisan 1980 yılında Anamur’da dünyaya gelmiştir.

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunudur. 12 yıldır bireysel ve grup danışmanlığı yapmakta, kişisel gelişim seminerleri vermektedir.

Çalışmalarında, elde ettiği yaşamsal ve toplumsal deneyimlerini bilimin ışığında anlatan danışman, mesleğine olan yaklaşımını, ‘Gelişim benim en yüce değerim ve bu açıdan insanların gelişiminde rol almak, onlara destek olmak harika hissettiriyor ’ sözleriyle ifade etmektedir.

Toplumun psikolojik sağlığı ve refahının, bireysel mutluluktaki öneminin de farkında olarak sosyal projelerde yer almış; farklı konularda sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiştir. 2011 yılı içinde, ‘Gençlerle Yaşama Dokunuş’ programı kapsamında İstanbul il genelinde Sanat Terapisi modeliyle gençlerin yaşamsal konularda rehabilite edilmelerinin ve yaşamda yer almalarının amaçlandığı ‘İstanbul Liselerarası Kısa Film Yarışması’ projesinin koordinatörlüğünü yürütmüştür.

Ayrıca insanlığı tehdit eden ve yeteri kadar bilinçlenmenin olmadığı kanser konusuna dikkat çekmek adına düzenlenen, 14 Nisan’da 7 bölge 7 merkezde gerçekleştirilen ‘Ressamlar Kanserin Gidişini Çiziyor’ projesinde İstanbul koordinatörü olarak görev yapmıştır.

2013’te mezun olduğu Fa Coach Academy’nin koordinatörlüğünde, 36 yetkin yaşam koçunun işbirliğiyle oluşturulan Koçluk Teknikleri Kitabı’na ‘Yıldızına Ulaşmak’ tekniğiyle katkı sağlamıştır.

Okumayı, müziği, pilatesi, meditasyon yapmayı, beyin araştırmalarını, belgeselleri ve windsurf yapmayı seven danışmanın, Ganj Yayınlarından çıkan ‘Organik Aforizmalar’ isimli bir kitabı bulunmaktadır.