Son Dakika Haberler

kuyumculuk sektörü taksit yasağına karşı eyleme geçiyor

kuyumculuk sektörü taksit yasağına karşı eyleme geçiyor
Okunma : 121 views Yorum Yap

KuyumcularMücevher İhracatçıları Birliği; sektörde büyük tepkiyle karşılanan ve kuyum alışverişlerinde kredi kartına taksit uygulamasına yasak getiren BDDK kararının düzeltilmesi için harekete geçiyor. İstanbul Kuyumcular Odası ile birlikte 15 Şubat 2014 Cumartesi günü saat 11.30’da Nuruosmaniye Caddesi’nde düzenlenecek eylem ve arkasından yapılacak basın açıklamasına Mücevher İhracatçıları Birliği de üyelerini katılıma çağırıyor.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, toplantı öncesinde konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “son 10 yıldır gerek yurtiçinde gerekse yurtdışı pazarlarında başarılı bir şekilde büyüyen Türk mücevher ve kuyum sektörü olarak oldukça zor bir dönem yaşıyoruz. Tüm kamuoyunun bildiği gibi Şubat ayından itibaren kuyum alışverişlerinde kredi kartına taksit uygulaması kaldırıldı. Ne yazık ki uygulama tüm firmalarımızın satışlarına olumsuz olarak yansımaya başladı ve bu konuda acil bir adım atılmazsa kuyumcuları daha da zor günler bekliyor” dedi.

Kredi kartı taksitinin özellikle tek seferde ödeme yapabilecek güce sahip olmayan vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanıldığını vurgulayan Güner, “ürün bedelleri yükseldikçe sunulan taksit imkânları nihai tüketici açısından satışları teşvik ediyordu. Ancak şimdi tüketiciler alımlarında zorlanmaya başladı. Hatta uygulamanın tüm ürünlerimizi kapsaması bu anlamda alımları nerdeyse durma noktasına getirdi. Uygulama böyle devam ederse şu an ülkemizde faaliyet gösteren 40 bini aşkın kuyumcunun yaklaşık yüzde 10’u yani 4 bini kapanabilir” diyerek sözlerine devam etti.

Ayhan Güner son olarak, “diğer tüm sektörlerde taksitler sınırlandırılırken kuyum alışverişlerinde sıfırlanmasına anlam veremiyoruz. Acilen çözülmesi gerektiğini düşündüğümüz bu konuda başta hükümetimiz olmak üzere tüm kesimlerden destek bekliyoruz” diye belirtti.