Son Dakika Haberler

Okan Üniversitesi, “Uluslararası Bilgi Güvenliği Standardı”na sahip ilk Türk üniversitesi oldu

Okan Üniversitesi, “Uluslararası Bilgi Güvenliği Standardı”na sahip ilk Türk üniversitesi oldu
Okunma : 123 views Yorum Yap


Okan üniversitesiOkan Üniversitesi, kampüslerinde bilginin gizlilik ve bütünlüğünü korumak, sürekli erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla aldığı tüm tedbirleri ile ISO 27001 Uluslararası Bilgi Güvenliği Standardı’na sahip ilk Türk üniversitesi oldu. Türkiye’deki yetkili kuruluş aracılığıyla yapılan denetimlerin ardından hazırlanan raporların ve dosyaların gönderildiği ABD’deki uluslararası sertifikasyon kuruluşu, ISO 27001 belgesini Okan Üniversitesi’ne gönderdi.

Kampüslerdeki kapılar, turnikeler ve kapalı devre kamera sistemlerinden bilgisayar sistemlerinin güvenliğine, yedekleme altyapısı ve e-posta güvenliğinden gizli ve önemli evrakların korunmasına kadar birçok konuda yapılan çalışmaların başarısının değerlendirildiği “Uluslararası Bilgi Güvenliği Standardı”na sahip olmak için yaklaşık 1 yıldır yoğun bir şekilde çalışan Okan Üniversitesi, bilgi güvenliği politikasını, vizyonu olarak benimsedi.
 
Okan Üniversitesi Bilgi İşlem Ekibi’nin çalışmalarıyla hazırlık sürecini tamamlayan üniversite, Türkiye’deki yetkili bir firma tarafından denetlendi. Okan Üniversitesi, doğal afet gibi en zor koşullarda bile başka bir kampüsünde tüm data ve sistemlerini 3 saat içinde yeniden kullanılabilir duruma getirebilme başarısı ile dikkat çekti. İnternet ile ilgili 5651 sayılı yasa başta olmak üzere bu alanda düzenlenen diğer yasalara karşı tüm sistemlerini güncelleyen ve tedbirlerini alan Okan Üniversitesi, denetimler sonucunda yasal sorumluluklarını yerine getirdiğini ispatladı.  Bağımsız bir firma tarafından bilgi sistemleri güvenliğinin tespiti için siber saldırılar ve sızma testlerine tabi tutulan Okan Üniversitesi’nin, bilgi kaçağını önleyici tüm tedbirleri aldığı belirlendi.
 
Başarıyla tamamlanan denetimlerin ardından Türkiye’deki yetkili kuruluş aracılığıyla denetim raporları ve dosyalar ABD’deki sertifikasyon kuruluşuna gönderildi. ABD’deki yetkili kuruluş, Okan Üniversitesi’nin “Uluslararası Bilgi Güvenliği Standardı”nı sağladığını belirleyerek ISO 27001 belgesini üniversiteye gönderdi.