Son Dakika Haberler

PANDEMİ SONRASI ÇALIŞMA HAYATI NASIL DEĞİŞECEK?

PANDEMİ SONRASI ÇALIŞMA HAYATI NASIL DEĞİŞECEK?
Okunma : 2.160 views Yorum Yap

Pandemi süreci tüm dünya düzenini hızla değiştirirken iş yaşamında yarattığı fırtına etkisi ile birlikte, bir daha hayatın eskisi gibi olmayacağının da sinyallerini veriyor.

Pandemi, şirketlerin ilerleyen dönem hedeflerini ciddi biçimde etkilerken; bu süreçte öne çıkan yeni trendlerin değerlendirilmesi, hedef ve planların ne ölçüde değiştiğinin analizi daha da önem kazanıyor.

Yaşam şekli, çalışma koşulları, pandeminin dayattığı koşullar nedeniyle değişiyor. Peki pandemiden sonraki dönemde çalışma hayatını ne bekliyor? Üst Düzey İletişim ve Etkinlik Platformu Vizyon 100’ ün Kurucu Üyesi ve Dijital Stratejist Bülent Kutlu pandemi sonrası dönemde çalışanların ve şirketlerin alışkanlıklarının nasıl etkileneceğini anlattı.

‘ŞİRKETLER HİBRİT SİSTEME GEÇECEK’

Kutlu’ya göre, şirketlerin büyük bir bölümü hibrit çalışma sistemine geçecek. Ancak bu süreç beraberinde de birçok yeni sorun getirecek. Kutlu bu durumu şöyle anlatıyor: “Şirketlerin pandemi sonrası dönemde dahi uzaktan çalışmayı devam ettirecekleri öngörülürken, şirket çalışanlarının en az yüzde 30’unun hibrit çalışma düzenine geçecekleri tahmin ediliyor. Pandemi sırasında uzaktan çalışma nedeniyle toplantıların daha sık yapılması ve sanal toplantılar esnasında sürekli ekrana bakma gerekliliği çalışanların normal ofis düzenindeyken ekrana bakma sürelerini yaklaşık 2 katına çıkardı. Bu durum çalışanlarda göz hastalıklarının ya da gözlerde sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu da pandemi sonrası dönemde göz doktorlarına daha fazla ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor.”

‘KARAR MEKANİZMALARI ÇEŞİTLENİYOR’

İş hayatında kalıcı olabilecek önemli dönüşümlerin, pandemi süreciyle birlikte ortaya çıktığını vurgulayan Kutlu şöyle devam etti: ‘’Pandemi süreci ve sonrasında geleneksel yönetim yapısının değişmesi, hiyerarşinin zayıflaması ve karar mekanizmalarının çeşitlenmesi bekleniyor. Bu da organizasyonların doğal olarak değişimini tetikleyecek. Özellikle çeviklik, adaptasyon, dönüşüm yönetimi, dijitalleşme gibi kavramların hayati hale geldiği bu yeni dönemde ‘’İnsan Kaynakları’’ her zamankinden daha önemli hale gelecek. Pandemi dönemi sonrası şirketlerde ‘’İnsan Kaynakları’’nın yeni isminin ‘’İnsan & Kültür’’ olarak değişeceği öngörülüyor.”

‘PSİKOLOJİK DESTEK…’

Kutlu son olarak uzaktan çalışma sisteminde devam edenlerin çalışanlara piskolojik desteğe ihtiyaç olacağının altını çiziyor: “Çalışanların uzaktan çalışma yöntemine olan bakış açılarıyla ilgili de açıklamada bulunan Kutlu, ‘’ İlk bakışta uzaktan çalışma avantaj gibi gözükse de Kanadalı bir firmanın yaptığı ankete göre ofiste en çok neyi özlüyorsunuz sorusuna çalışanlar yüzde 53 oranında “Kahve molalarını ve sohbetlerini” cevabını veriyor. Ayrıca işe yeni başlamış bir çalışanın mesai yapacağı arkadaşlarını sadece ekranlardan görmesinin de motivasyon düşüklüğüne yol açtığı görülüyor. Uzaktan çalışma bazı konularda verimlilik sağlasa dahi yaşamın tadı eskisi gibi değil. Hibrit çalışma düzenine geçmek için şirketlerin çalışanlarına öncelikli olarak psikolojik destek sağlaması şart görünüyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)