Son Dakika Haberler

“PERAKENDE YASASI’NDAKİ EKSİK AYAKLAR YÖNETMELİKLERLE TAMAMLANMALI”

“PERAKENDE YASASI’NDAKİ EKSİK AYAKLAR  YÖNETMELİKLERLE TAMAMLANMALI”
Okunma : 10 views Yorum Yap

mustafaltubilekTBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Perakende Yasası, perakende sektörü için, işyeri açmada yaşanan bürokratik işlemlerin azaltılması, yerel üretici ve işletmelerin korunması adına hayati öneme sahip. Ancak yasadaki eksik ayaklar, sektörün gelişimini daha sağlıklı gerçekleştirebilmesi adına yönetmeliklerle mutlaka giderilmeli.

 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) olarak 2000 yılından bu yana sektörün gündeminde olan Perakende Yasası’nın, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesini, büyük bir memnuniyetle karşıladık. Bildiğiniz gibi, 200 milyar doları aşkın cirosuyla Türkiye’de toplam ticaretten yüzde 13, toplam istihdamdan ise yüzde 17 pay alan perakende sektörünün, düzenli ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi ve kayıt altına alınması için, bu yasa çok önemliydi. Yasa ayrıca, işyeri açmada yaşanan bürokratik işlemlerin en aza indirgenmesi ve yerel üreticinin koruma altına alınması açısından da hayati öneme sahip.

 

Ancak TPF olarak, yasada gördüğümüz bazı eksik ayakların, perakende sektörünün gelişimini daha sağlıklı gerçekleştirebilmesi adına, yönetmeliklerle mutlaka giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu eksik ayaklardan ilki perakende işletmelerin çalışma saatleri ile ilgili. Genel Kurul’da kabul edilen yasada çalışma saatleri, sanayi ve ticaret odalarının müşterek teklifi üzerine, yetkili idarenin görüşü alınarak vali tarafından belirlenebilecek. Görüşümüz, sektörde pazar günlerinin tatil edilmesi gerektiği yönünde. Söz konusu bu tatil, beraberinde rekabetin küçük işletmeler nezdinde daha sağlıklı yürümesini, mesai saatlerinin bir kurala bağlanmasını, sektör çalışanlarının ise daha mutlu, verimli olmasını beraberinde getirecektir. 

 

Bir diğer eksik ayağın ise, işyeri açılabilecek lokasyonların, net bir biçimde ortaya konmamış olmasıdır ki burada yaşanabilecek problemlerin önüne de yönetmeliklerle geçilebilir. Yeni bir perakende noktasının hangi kriterler göz önüne alınarak açılabileceğini, yetkili merciler tarafından araştırma yapılarak işletmeciye sunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu araştırmalar, mevcut işletmelerin ve sektörde yatırım yapmayı planlayan işletmelerin korunması adına hayati önem taşıyor. Çok yakın mesafede açılacak iki marketten birinin iflasının önüne ancak söz konusu düzenlemelerle geçilebilir. 

 

Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi, yönetmelikler çok büyük önem taşıyor. Yasadaki eksikliklerin en kısa sürede giderilerek, tüm perakende ticaretini kapsayacak bir şekilde olması önerimizdir.

 

 

Mustafa ALTUNBİLEK
Türkiye Perakendeciler Federasyonu
Yönetim Kurulu Başkanı