Son Dakika Haberler

Rehber öğretmenler, Okan Üniversitesi 2. Rehberlik Zirvesi’nde buluştu!

Rehber öğretmenler, Okan Üniversitesi  2. Rehberlik Zirvesi’nde buluştu!
Okunma : 118 views Yorum Yap

Okan üniversitesiİstanbul’daki tüm rehber öğretmenler, Okan Üniversitesi tarafından 3 Aralık 2013 Salı günü Tuzla Kampüsü’nde bu yıl ikincisini gerçekleştirilen “Rehberlik Zirvesi”nde bir araya geldi. Rehberlik Zirvesi’ne katılan Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, “Üniversiteler sadece diploma veren kurumlar olmamalı. Çevremizde çok sayıda diplomalı işsiz gördüğümüz için Okan Üniversitesi olarak öğrencilerimize, mezun olduğunda sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde iş bulabilmelerini sağlayacak düzeyde eğitim veriyor ve donanımlı yetiştiriyoruz” diye konuştu.
Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde düzenlenen 2. Rehberlik Zirvesi’ne Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan’ın yanı sıra Rektör Prof. Dr. Şule Kut, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İlker Gümüşeli ve Eğitim Kurumları Tanıtım Müdürü Servet Gülsün Şirin katıldı. Yaklaşık 300 rehber öğretmenin davet edildiği zirvede Prof. Dr. Acar Baltaş tarafından “Potansiyeli Performansa Çevirmek” başlıklı sertifikalı eğitimin verildi. Zirvenin açılışında konuşan Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, şunları söyledi: “Rehber; ‘doğru yol gösteren’ demektir. Sizler çok önemli bir misyon üstlenmiş durumdasınız. Öğrencilerin sadece eğitim almalarını değil kendilerini sosyal ve kültürel alanda da geliştirmelerine yardımcı olunmalı. Biz Okan Üniversitesi olarak öğrencilerimize birinci sınıftan itibaren verdiğimiz Kariyer ve Yaşam Dersi ile daha eğitimlerinin başındayken kariyerlerini planlamalarına yardımcı oluyoruz. Happy Life programı ile de sosyal ve kültürel aktivitelere katılımlarını teşvik ederek entelektüel birikime sahip olmalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimizin İngilizce’nin yanında Çince, Rusça ve Arapça dillerinden en az birini daha öğrenerek mezun olmaları için çalışıyoruz.”
“Potansiyeli performansa çevirmek”
15. yılda 15 bin öğrenciye ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirten Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut da, çok sayıda ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programı imkanı bulunan Okan Üniversitesi’nin her geçen gün sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik yeni programlar açtığını söyledi. Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İlker Gümüşeli ise “Türkiye’de ilk defa bir kolejde Eğitim Fakültesi Danışmanlık Ofisi açtık. Okan Koleji’ndeki bu ofis ile kolejdeki öğretmenlerle bilgi alışverişinde bulunuyoruz” dedi. Şu an Eğitim Fakültesi’nde 126 rehber öğretmen adayı olduğunu belirten Gümüşeli, “10 Nisan 2013’te düzenleyeceğimiz panel ile psikolojik danışmanlık ve rehberlik yapan hocalarımızı öğrencilerle bir araya getireceğiz. Sektördeki sıkıntıları paylaşıp çözüm önerileri getireceğiz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Acar Baltaş tarafından verilen “Potansiyeli Performansa Çevirmek” başlıklı sertifikalı eğitimde okul ve dershane rehber öğretmenlerine, karşılaştıkları en büyük sorunlardan olan “Öğrencinin Potansiyelini Kullanma” ve “Doğru Yönlendirme” konularında bilgiler verildi.