Son Dakika Haberler

SANAYİCİ VE İHRACATÇILARIN ÜZERİNDEN 1 MİLYAR LİRALIK YÜK KALKTI

SANAYİCİ VE İHRACATÇILARIN ÜZERİNDEN 1 MİLYAR LİRALIK YÜK KALKTI
Okunma : 11 views Yorum Yap

İhracatKKDF sıfırlandı yeni yatırımların yolu açıldı

Yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) oranını yüzde 6’dan yüzde 0 (Sıfır)’a indiren Bakanlar Kurulu Kararı bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni teşvik paketinde KKDF indiriminin müjdesini vermişti. Yatırımların önünü açmak amacıyla gerçekleştirilen düzenleme yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) oranını yüzde 6’dan yüzde 0’a indirdi.

Maliye Bakanlığı, 2015 yılı bütçesinde vadeli ithalattan KKDF vergisini 500 milyon TL olarak öngörmüştü. KKDF ödememek için peşin ithalat yoluna giden sanayiciler bankalardan kredi kullanıyordu. Kredi maliyetleri de ortadan kalkacak olan sanayiciler yıllık 1 milyar lira civarında bir finansman yükünden kurtulmuş oldu. Bakanlar Kurulu’nun yüzde 0’a indirdiği yüzde 6’lık KKDF oranı 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile konulmuştu.

Dünya genelinde küresel ekonomik bir durgunluk yaşandığına işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, sanayide çarkların daha hızlı dönmesini ve bunun sonucunda Türk ihracatçısının daha rekabetçi bir ortama kavuşmasını sağlayan değişikliği doğru bir adım olarak gördüklerini ifade ederek Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Türk sanayicisinin ve ihracatçısının bu değişikliği uzun yıllardır istediğini ifade eden Ünlütürk, “Türk sanayicisinin ve ihracatçısının rekabet gücünü azaltan tüm yüklerden kurtulmasını istiyoruz. Elektrik fiyatlarındaki yüzde 2 TRT payının da aynı şekilde kaldırılması gerekiyor” diye konuştu