Son Dakika Haberler

Suudi Arabistan İhracatı Destekleme Kuruluşu (SEP) Bank Asya’nın Limitini Yüzde 50 Artırdı

Suudi Arabistan İhracatı Destekleme Kuruluşu (SEP) Bank Asya’nın Limitini Yüzde 50 Artırdı
Okunma : 27 views Yorum Yap

imageBank Asya, Suudi Arabistan’ın petrol dışındaki mallarının ihracatını artırmak ve bu malların ithalatını yapan yabancı firmalara finansman ve sigorta kolaylıkları sağlamak üzere kurulmuş olan Saudi Export Program (SEP) ile işbirliği anlaşmasını yeniledi.
Bankanın Saudi Export Program (SEP) ile 2010 yılında imzaladığı ve hâlihazırda 40 milyon dolar olan kredi anlaşmasının tutarı, gelen yoğun talep üzerine 60 milyon dolara yükseltildi.

SEP ile sürdürülen işbirliğiyle, Suudi Arabistan menşeli petrol ve ham petrol harici ürün ithalatı yapan şirketler, Bank Asya aracılığı ile 3 yıla varan vade ve rekabetçi fiyatlarla yurt dışı kaynaklı kredi kullanabiliyor. Söz konusu anlaşma kapsamında, Suudi Arabistan’dan ithalat yapan Türk firmalarına, tüketim ve bozulmayan gıda malzemeleri ve endüstriyel hammaddeler için bir yıla kadar; uzun ömürlü bozulmayan gıda malzemeleri, tüketim malzemeleri, işlenmiş ürünler ve yedek parçalar için üç yıla kadar vade imkanı tanınıyor.

SEP, Suudi Arabistan’ın petrol dışındaki mallarının ihracatını artırmak ve bu malların ithalatını yapan yabancı firmalara finansman ve sigorta kolaylıkları sağlamak üzere faaliyet gösteriyor.