Son Dakika Haberler

TÜGİAD Bükreş Temsilciliği açıldı…

TÜGİAD Bükreş Temsilciliği açıldı…
Okunma : 140 views Yorum Yap

TÜGİAD’ın, hem ulusal hem de uluslararası adımları sürüyor. TÜGİAD bu çerçevede Balkanların dinamik ülkesi Romanya ile ilişkileri masaya yatırdı. TÜGİAD üyeleri ile birlikte Romanya’ya giderek temsilciliğin açılışına katılan TÜGİAD Başkanı Dr. Ali Yücelen Doğu Avrupa ülkeleri ile kalıcı ekonomik ilişkiler hedeflediklerini açıkladı. TÜGİAD Bükreş temsilciliğine Gürkan Yıldırım getirildi.

 

TÜGİAD Başkanı Dr. Ali Yücelen’in başkanlığındaki işadamları heyeti, TÜGİAD Bükreş Temsilciliğinin açılışı için Romanya’ya iş ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında hem TÜGİAD Bükreş temsilciliğinin tanıtımı ve Romanya-Türkiye ekonomileri hakkında bilgilendirme hem de sektörel B2B (ikili iş) görüşmeleri gerçekleştirildi.
Ziyaretin ilk gününde Türk ve Romen işadamları Romanya ekonomisi ile karşılıklı işbirliği ve yatırım fırsatları üzerine istişarede bulundu. Romanya’da kurulan yeni hükümetin İş Dünyası, Ticaret ve Girişimcilikten Sorumlu Bakanı Domnul Ilan Harry Laufer, yatırım fırsatları, enflasyon, işsizlik gibi konuları kapsayacak şekilde Romanya hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Laufer, TÜGİAD üyesi iş adamlarını hem beraber iş yapmak hem de Romanya’da yatırım yapmak için aralarında görmeyi istediklerini; TÜGİAD’a ve üyelerine her desteği vereceklerini ifade etti.
TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Yücelen, Türkiye’nin üyesi olduğu uluslararası ağlardan bahsetti ve genç girişimcilerin küresel ekonomik gelişme, istihdam, yeni çözüm yollarının yaratılması, inovasyon, yeni yaklaşımlar, yeni ortaklıklar ve iş yapma yöntemleri için anahtar olduğunu vurguladı. Romanya’nın Avrupa piyasasına açılan kapılardan biri olduğunu belirten Yücelen sözlerine şöyle devam etti:
“Avrupa hedefine inanıyoruz ve vizyonunu sahipleniyoruz. Bugün Romanya’daki dostlarımızla yeni iş alanları geliştirmek için burada bulunuyoruz. Çok değerli bir arkadaşımızı iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek üzere görevlendirdik. Böylelikle yeni kurulan temsilcilik köprüsüyle yaratacağımız sinerji sayesinde 1+1′ in 11 yapabileceğini göstermek istiyoruz.”
TÜGİAD Bükreş Temsilcisi Gürkan Yıldırım açılışta Romanya ve Türkiye arasında işbirliği yapılabilecek sektörler hakkında bilgi verdi.
TÜGİAD heyetinin ziyareti ile TÜGİAD’ın Bükreş temsilciliği de resmen çalışmalarına başladı. Romen işadamlarıyla yapılan genel bilgilendirme toplantısı ve konuşmaların ardından inşaat, enerji, bilişim teknolojileri, hukuk, ticaret, otomotiv, medikal, pazarlama vb. alanlarda Türk ve Romen iş adamlarının karşılıklı görüşmeleri gerçekleşti.
TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Yücelen Başkanlığında, 30 kişilik TÜGİAD heyeti T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ı ziyaret etti. Bu ziyaret esnasında Türk iş adamlarının Romanya’da nasıl iş yapabileceği konusunda istişare edildi. Büyükelçisi Ertaş da Romanya ile ilişkilerimizi daha fazla geliştirmek için TÜGİAD üyesi iş adamlarını Romanya’da görmekten memnun olduklarını ve desteğe hazır olduklarını belirtti.
TÜGİAD heyetinin Romanya ziyaretinin ikinci gününde işadamları Buşteni’ye geçerek buradaki tarihi kalede yapılan organizasyonda Romen muhataplarıyla bir araya geldi ve Karpatlar bölgesinde kısa bir tur yaptı.