Son Dakika Haberler

Türk ve Macar genç işadamları işbirliğine evet dedi

Türk ve Macar genç işadamları işbirliğine evet dedi
Okunma : 156 views Yorum Yap

Genç İş adamlarıMacaristan ve AB’nin destekleriyle kurulan Girişimcilik Danışma Kurulu üyesi olan Ali Yücelen’in başkanlığında Türkiye Genç İşadamları Derneği üyelerinden oluşan heyet, Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında Macaristan’a bir ticari heyet gezisi düzenledi. TÜGİAD ile Macaristan Girişimciler Derneği FIVOSZ arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Son dönemde başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası temaslarıyla Türkiye Ekonomisi’ne katkıda bulunmaya çalışan TÜGİAD, Global Girişimcilik Haftası kapsamında Macaristan’a gitti. AB ile Macaristan hükümetinin ortak kurduğu Girişimcilik Danışma Kurulu üyesi olan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martonyi tarafından açılışı yapılan zirvede konuşma yaparken, TÜGİAD üyeleri de iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirecek ikili projeleri ele aldılar.
Macaristan Dış işleri Bakanı Martonyi ile birlikte, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı ile Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari ‘nin de katıldığı TÜGİAD onuruna verilen gala yemeğinde gerek Macaristan Dışişleri Bakanı gerekse Budapeşte’deki farklı ülkelerin büyükelçileri TÜGİAD ve Türkiye ile ilgili olumlu değerlendirmelerde bulundular.
Zirve kapsamında TÜGİAD ile Macaristan Girişimciler Derneği FIVOSZ arasında kapsamlı bir işbirliği protokolü imzalandı. Macaristan programını değerlendiren TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, “Dünyanın her köşesindeki her gelişme hepimizi etkiliyor. Ekonomik koşullar din, dil, ırk ayırmıyor. Küçük şirketler büyük şirketlere göre ekonomik koşullara daha hızlı uyum sağlıyor ve daha çok katma değer üretiyor. Üstelik gelirin de tabana daha adil dağılmasını sağlıyor. Bu nedenle girişim ve inovasyon önemli…” diyerek şunları söyledi:
“Küreselleşme sayesinde birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için anlayışına sarıldık. Biz istiyoruz ki, birimizin sorununa hepimiz çare olalım. Yerel sorunlar ancak bu şekilde küresel etkilere neden olmadan sterilize edilir. Macaristan’daki olumlu ya da olumsuz her gelişme bize; Türkiye’deki her gelişme de Macaristan’a yansıyacak… Bu nedenle biz TÜGİAD üyesi genç işadamları olarak Macaristan ile ortak bir toplantı düzenledik. Amacımız beraber projeler yapmak, yaşama geçirmek ve her iki ülkeye de yararlı olmak. Bu amaçla bir işbirliği protokolüne imza attık. Önümüzdeki günlerde pek çok başarıya imza atacağız”
İŞADAMLARI İŞBİRLİĞİ YAPACAK
TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen tarafından Macar işadamlarına Türkiye’yi anlatan sunumlar yapıldı ve sonrasında işadamları bir araya getirildi. TÜGİAD Başkanı Yücelen, “Türkiye ile ilgili öğrendikleri yeni bilgiler heyecan yarattı. Pek çok sektörde olumlu işbirliğinin kapılarını açtık, hatta IT sektöründe biraz daha hızlı gelişmeler olacak gibi… Hem Macar hem de Türk işadamları gerekeni yapıyor. Açıkçası TÜGİAD onuruna verilen gala yemeğine katılan farklı ülkelerin büyükelçilerinden hem Türkiye hem de TÜGİAD ile ilgili güzel yorumlar duymak farklı bir gurur veriyor insana” diyerek geziyi değerlendirdi.
TÜGİAD üyelerinin 2 gün süren Macaristan seyahatinde Global Girişimcilik Haftası etkinliklerinin yanı sıra işadamları enerjiden, ulaştırmaya, kimyadan turizme, bilgi teknolojilerinden tekstile kadar pek çok sektörde ortak iş yapma olanaklarını değerlendirdiler. Bunun yanı sıra Türk ve Macar işadamları bilgi teknolojileri ve lojistik alanlarında beraber yatırım yapma kararı aldı.