Son Dakika Haberler

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin VIII. Dönem Başkanı Hurşit Zorlu oldu

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin  VIII. Dönem Başkanı Hurşit Zorlu oldu
Okunma : 11 views Yorum Yap

Kurumsal-yonetimTürkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) VII. Olağan Genel Kurul toplantısında yönetim ve denetim kurulu üyeleri seçimi yapıldı. 2015-2017 dönemi yönetim kurulunda, Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı Hurşit Zorlu ile birlikte; İlhami Koç, Orhan Turan, Ali Aydın Pandır, Feyhan Yaşar, Uğur Bayar, Tevfik Bilgin’in aralarında olduğu iş dünyası temsilcileri görev alacak.

Adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu yönetim anlayışının en iyi uygulamaları ile hayata geçmesi için Türkiye’de ve bölge ülkelerde rehberlik ve liderlik yapmakta olan Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin yedinci Olağan Genel Kurul toplantısında gelecek dönem yönetim ve denetim kurulu üyeleri seçimi yapılırken dernek stratejisi konusunda bilgi verildi.

Uluslararası örgütler ile gerçekleştirdiği projeler ile bölgesel bir merkez olarak faaliyetlerini sürdüren TKYD’nin yedinci dönem başkanı, Sabancı Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen’in bir konuşma yaptığı toplantıda 2013 yılında hazırlanan stratejik plan sıkı bir şekilde takip edildiği, gelecek dönemde görev alacak yönetim kuruluna çalışmalarında ışık tutacak bir planlama olarak teslim edildiğini belirtti. “Kurumsal yönetim alanında mevcut durumu ölçümleyebilmek amacıyla düzenlenen araştırma projesi kurumsal yönetim anlayışının hayata geçmesindeki motivasyonu ve engelleri görmemizi sağladı ve hedeflerimizi belirlememize yardımcı oldu. Bu yöndeki çalışmaların bilimsel bir veri tabanından beslenmesi amacıyla TKYD Akademi Kurulu çok kıymetli akademisyenlerimizin katılımlarıyla oluşturuldu. Bu ağı Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ile yaptığımız anlaşmalar ile genişlettik. Diğer yandan ülkemiz profesyonelleri ve bölge ülkelerinin faydalanması amacıyla bir online kütüphaneyi hizmete sokarak bu konudaki önemli bir eksikliği gidermeyi amaçladık. TKYD; IFC, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, OECD, ICGN, Ecoda, CIPE, IIRC, GRI gibi uluslararası kuruluşlar ile yürüttüğü işbirlikleri neticesinde bölgesel projeler üreten, uluslararası kurumlar ile yakın çalışabilen ve bölgedeki ülkelere rehberlik eden, saygın bir konuma erişti. Ülkemiz profesyonellerinin sürekli gelişimi ve güncel bilgiler ile donatılması amacıyla eğitim faaliyetlerimizi arttırdık. Bir yandan Sermaye Piyasası Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde ve ilgili düzenlemelerde yapılan güncellemeleri halka açık şirketlerimize aktarırken, diğer yandan Anadolu illerinde düzenlediğimiz seminer ve eğitimler ile aile şirketlerinin bu konudaki çabalarına katkıda bulunmayı hedefledik.” dedi.

Genel kurul toplantısının ardından TKYD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Hurşit Zorlu “Kurumsal yönetim gibi ülkemizin gelişimi açısından kritik öneme sahip bir kavram ile ilgili referans bir kurum haline gelen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin bugüne kadar gösterdiği başarılı çizgiyi geleceğe taşımak önemli bir sorumluluk. Bu konuda ilgi arttırmaya yönelik evreyi geride bıraktığımızı düşünüyorum. 1999 yılında OECD’nin tanıttığı ilkeler, 2001 yılında derneğimiz kurucu üyelerinin TÜSİAD çatısı altında yaptıkları çalışma ile ülkemizde karşılık buldu. 2003 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu konudaki çalışmaları hayata geçirmesi süreci hızlandırdı ve çeşitli aşamalardan sonra günümüzde tüm gelişmiş ülkelerin dikkate aldığı ilkeler ülkemizde de benimsenir oldu. Bu gelişme ve çabalar sonucu OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri’ni 10 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’dan dünyaya tanıtacağımız bir gündeme eriştik. Başta Sayın Mehmet Göçmen olmak üzere, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde 2013 – 2015 döneminde görev alan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 2 yıllık dönemde birçok projeyi bir arada yürütmek için önemli bir efor gösterildi ve sonuçlarını almaya başladığımızı mutlulukla müşahede ediyoruz. Bugün gerçekleşen seçim ile görev almaya talip olan üyelerimizi bu yöndeki inançları ve özverilerinden dolayı tekrar kutluyor, teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantı sonucu belirlenen TKYD VII. Dönem Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri isim listesi şöyledir:

Yönetim Kurulu Asıl Üye Listesi

1. Hurşit Zorlu, Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

2. İlhami Koç, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı

3. Gür Çağdaş, Garanti Portföy Yönetim Kurulu Başkanı

4. Fatma Füsun Akkal Bozok, Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Üyesi

5. Orhan Turan, ODE Yalıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı

6. Ali Aydın Pandır, Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı ve Muharas Aza

7. Tevfik Bilgin, Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı

8. Uğur Bayar, Credit Suisse Yönetim Kurulu Başkanı

9. Feyhan Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı

10. Nevra Özhatay, Çimsa Çimento Genel Müdürü

11. Kayra Üçer, Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı, Ortak

Yönetim Kurulu Yedek Üye Listesi
1. Barış Dinçer, ARGE Danışmanlık Yönetici Ortak

2. Aydın Buğra İlter, İlter, Turan & Argun Hukuk Bürosu Ortak

3. Ömer Eryılmaz, TSKB Genel Müdür Yardımcısı

4. Ümit Yayla, Ümit Yayla Avukatlık Bürosu, Kurucu

5. Doç. Dr. Çağlar Manavgat, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Öğretim Görevlisi

6. Selim Oktar, Stratejico Kurucu Ortak

7. Nursel İlgen, TAV Havalimanları A.Ş. Yatırımcı İlişkileri Direktörü

8. Can Çaka, Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı

9. Mustafa Doğrusoy, MD Yönetim ve Strateji Danışmanlık Kurucu Ortak