Son Dakika Haberler

TÜRKONFED Risklere Dikkat Çekti

TÜRKONFED Risklere Dikkat Çekti
Okunma : 105 views Yorum Yap

TürkfonTÜRKONFED’in Haziran raporunda, ekonomide bir yandan canlanma yaşanırken, diğer yandan özellikle Ortadoğu’daki siyasi riskler ve ABD’de faizlerin beklenen tarihten önce yükseltilmesinin yarattığı tehlikeye dikkat çekildi.
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Haziran 2014 Aylık Ekonomik Görünüm Raporu’nda, “Seçim sonrası hareketlenen ekonomi Mayıs ayında normal patikasına girmiş görünüyor. İhracatın itici rolü ise bu ayda kendisini daha fazla göstermiş. Her ne kadar aşağı yönlü revizyonlar yapılsa da küresel ekonomide fırsatlar devam ediyor” denildi. İçeride yeni bir siyasi kaos olmaması durumunda ekonominin bu olumlu seyrine devam edeceği vurgulanan raporda, önümüzdeki dönemde Ortadoğu’daki siyasi risklerin yoğunlaşması ve ABD’de faizlerin beklenenden önce yükseltilmesi gibi olası tehditlerin de altı çiziliyor ve “Ağustos’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimini de eklersek, ekonominin büyüme hızının beklentilerin uzağında gerçekleşme riski de olası” denildi.

İLK ÇEYREKTE BÜYÜME YÜZDE 4,3

TÜRKONFED’in raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde sabit fiyatlarla, yüzde 4,3 oranında büyüdüğü kaydedildi. Raporda, ekonomideki tablo şöyle özetlendi: “Büyümeye katkı yapan kalemleri incelediğimizde ihracatın 2,7 puan ile katkısı belirgin oranda arttı. Belli ki imalat sanayinde ilk çeyrekte yüzde 4,9 oranındaki artışta ihracatın etkisi çok yüksek. Tüketimin ise yüzde 2,9 artış ile sınırlı bir etkisi olduğu görülüyor. Her seçim döneminde olduğu gibi devlet harcamalarında yüzde 8,6 ile belirgin bir yükseliş görülüyor.”

DOĞRUDAN YATIRIMLAR AZALIYOR

Raporda, Nisan ayında, bir önceki aya göre 1,5 milyar dolar artarak 4,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen cari açığın finansmanında kısa vadeli sermaye hareketleri olarak kabul edilen portföy hesabında yükseliş olduğu belirtildi. Devamında ise “Hükümet ve bankalar bu ayda toplamda 3,1 milyar dolar tahvil ihracına çıkmış görünüyor. Doğrudan yatırımlar ise azalmaya devam ediyor. Net doğrudan yatırım sadece 668 milyon dolar düzeyinde. Kaynağı belirsiz net hata ve noksan kaleminin azalması ise önceki ayların küçük bir düzeltmesi olarak görülebilir. Nitekim önceki aylarda bu oran oldukça yüksek bir seviyedeydi. Banka rezervlerinin ise bu ay 2,7 milyar dolar artması sevindirici” denildi.

EN ÖNEMLİ RİSK ORTADOĞU

TÜRKONFED’in raporunda dış riskler için ise şu ifadeler kullanıldı: “Riskler arasında Türkiye açısından en önemlisi, Ortadoğu’da tırmanışa geçen siyasi riskler. IŞİD militanları Musul’u işgal edip Türkiye Konsolosluğu çalışanlarını rehin aldıktan sonra Bağdat’a ilerleyerek etki alanını genişletiyor. Bölgede mezhep kavgasının yeniden ateşlenmesinden ve derinleşmesinden endişe ediliyor. Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarının Irak olduğu dikkate alındığında Irak’taki gelişmeler Türkiye ekonomisi açısından olumsuz olacaktır. ABD’de faizlerin yükseltilmesi sonucunda oluşabilecek finansman riskinin yanı sıra, ISİD’in Irak’ta etki alanını genişletmesiyle siyasi risklerin yükseldiği de dikkati çekiyor.”
BEKLENTİLER GERÇEKLEŞMEYEBİLİR

Rapor hakkında açıklama yapan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Ağustos ayında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimi de eklendiğinde, ekonominin büyüme hızının beklentilerin uzağında gerçekleşme riskinin de bulunduğunu kaydetti. Onatça, “Gerek ABD kaynaklı finansman riski, gerek bölgesel riskler bize bir kez daha kendi problemlerimizi en kısa zamanda çözmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Zira, çevresel istikrarsızlıklara ülke içi siyasi istikrarsızlıkların eklenmesi ekonomi için daha kötü sonuçlar doğurma riski taşıyor” dedi