Son Dakika Haberler

Yunanlılar İzmir’in “Boyoz”unu16 ülkeye satacak

Yunanlılar İzmir’in “Boyoz”unu16 ülkeye satacak
Okunma : 94 views Yorum Yap

selanik-is-fuari

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası tarafından düzenlenen Selanik İş Forumu’nda Türk ve Yunanlı işadamları işbirliği olanaklarını ele aldı, çok önemli imzalar atıldı. Yunan-Türk Ticaret Odası Türkiye temsilciği görevine Türk ve Yunanlı işadamlarının oybirliğiyle, TÜGİAD Ege Şubesi Kurucu Başkanı Musa Turan seçildi. Selanik İş Forumu’nda spordan, gıdaya, turizmden gayrimenkule kadar pek çok alanda işbirliği anlaşması imzalandı. Karşıyaka, ARES ve PAOK spor kulüpleri sportif anlamda işbirliklerini geliştirmek üzere mutabakat yaptılar. İzmir’in ünlü Boyoz’unun da Yunanistan’ın önde gelen gıda firmalarından MediterraneanDiettarafından 16 ülkede pazarlanması konusunda da anlaşma imzalandı.

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı DimitrisSimeonidis, her iki ülkenin de önemli bir süreçten geçtiğini belirterek; “Geçmişte iki ülke insanlarının birbirine düşmanlığını körükleyenler kar etti; biz hep zarar gördük. Artık gerçekleri görüp işbirliği yapma zamanı…” dedi. Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası’nın Türkiye temsilciğini üstelenen TÜGİAD Ege Şubesi Kurucu Başkanı Musa Turan da Ege’nin iki yakasının bir araya gelmek zorunda olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Önyargılarla çok fazla şey söylemek mümkün… Ancak gerçekler önyargılardan farklı. Yunanistan Türkiye’nin Batıya açılan kapısı; Türkiye de Yunanistan’ın Doğu’ya açılan kapısı. Kurulacak ilişkiler buna göre kurgulanırsa her anlamda iki ülkeye de ciddi kazanımlar sağlayacaktır. Yunanistan’ın Avrupa’da bize göre daha etkin olması nedeniyle, biz de İzmir’in boyozunu, Mersin’in cezeryesini birlikte satalım dedik. Hem biz hem onlar kazanacak. PAOK ve Karşıyaka kulüpleri zaman zaman birbirlerine rakip olacaklar elbette; ancak her ikisi de işbirliği yaparak rakibinin kalitesine katkıda bulunacak. İyi ve kaliteli rakip her zaman için sizi daha ileriye götürür.”

Selanik İş Forumu’nda çok önemli işbirliği anlaşmalarının imzalandığını belirten Turan, ele alınan işbirliği olanaklarının her iki ülke açısından da heyecan verici olduğunu söyledi.

B2B toplantılarının ardından işadamları Yunanlı işadamlarının işyerlerini incelerken; ARES ve PAOK Spor kulüplerinin karşılaşmalarını yaptığı spor salonları ile müzesiziyaret edildi. Buradaki ziyaretin ardından Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali ErtenSelanik Ulusal Spor Başkan Yardımcısı George Kassimatis ile bir araya geldi. Kassimatis’in karşılıklı sportif ilişkileri geliştirme önerilerini içeren iyi niyet mektubunu alan Erten, konuyu Kassimadis’inmevkidaşı olan yetkililerle paylaşacağını; Karşıyaka Spor Kulübü olarak ellerinden gelen her işbirliği ortamını değerlendireceklerini belirtti.

 

SMYRNA BOYOZ’u 16 ülkeye Yunanlılar satacak

Türkiye’de Mim Grup tarafından üretilen ve başta ABD olmak üzere pek çok ülkeye ihraç edilen SmyrnaBoyoz da Selanik İş Forumu’nda önemli bir iş anlaşmasına konu oldu. 16 AB ülkesinde gıda pazarlaması ve satışı konusunda başarılı bir operasyona imza atan MediterraneanDiet ile Mim Grup arasında imzalanan anlaşmaya göre SmyrnaBoyoz ürünleri 16 ülkeye bu firma tarafından satılacak.

Olimpiyat madalyalı bir sporcu olan Orta Makedonya Eyalet Başkan Yardımcısı VolaPatolidu ile Halkidiki Otelciler Birliği Başkanı GrigorisTasyos da toplantının açılış oturumunda yaptıkları konuşmalarda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önemine değindirler.

Selanik İş Forumu’nda gıda, turizm, gayrimenkul, inşaat malzemeleri, çocuk tekstili, mobilya başta olmak üzere pek çok sektörden işadamı bir araya geldi. Toplantılara, Kurban Bayramı tatili ile çakışmasına rağmen Türkiye’den katılan işadamları ve gazeteciler ziyaretin ikinci günü Atatürk’ün doğduğu evi de ziyaret ederek ulu önderi saygıyla andılar.