Son Dakika Haberler

“Çocuklara fizik, kimya ve matematikte her şeyi öğretmemiz gerekmiyor”muş…

“Çocuklara fizik, kimya ve matematikte her şeyi öğretmemiz gerekmiyor”muş…
Okunma : 111 views Yorum Yap

Mahiye Morgül
Mahiye Morgül

Animasyon heveslisi eğitimbaşımız Emin Karip 28 Nisan tarihli Hürriyet’in Pazar ekinde bunu söyledi. Anlaşılan, animasyon hevesini ders kitaplarında tatmin ediyor; kitaplarda gerçek resim ve bilgi bulamıyoruz.
ABD’de 8 yıl “eğitim yönetimi” eğitimi almış, animasyon tutkusu orda aşılanmış kendisine.
Eğitimi yönetmek için sekiz yılda ne öğrenmiş, çok merak ettim, yazıyı okudum. Şunu anladım, hani, “Öğrenciler olmazsa okulları yönetmek çok kolay olurdu” diyen biri vardı ya, onun söyleyip de gerçekleştiremediğini bu yapıyor. Soyadı gibi garip bir adam.
“Ne gereği havuz hesaplarının, çıkartalım” diyeni gördük, arkasından matematikçi olup da “az olan iyidir” diyeni gördük, şimdi bu eğitimbaşı Karip de onların yolundan gidiyor, Lise Matematiğinden türev ve intergrali çıkarttı. Diyor ki:
“Şimdi kitapları hafifletiyoruz. Eski kitapların onda biri ebadında kitaplar hazırlıyoruz. Çocuklara fizik, kimya, matematikte her şeyi öğretmemiz gerekmiyor. Örneğin niye öğrenciler türev, integral öğrensin ki, bunun bir gereği yok.”
Bunu bir Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı söylüyor, iyi okuyun lütfen. “Kitaplar olmasa Talim Terbiyeyi yönetmek çok kolay olurdu” demek gibi bir şey.
Fakat, “eski kitapların içindeki bilgiyi onda bire indiriyoruz” demiyor da iyi bir şey yaptığını düşünmemiz için, “algı yönetimi” taktiğiyle, “onda bir ebadında kitaplar hazırlıyoruz” diyor. Bizi böyle aptala çevirdiler işte. Eğitim yönetimi diye Amerika’dan öğrendikleri budur.
Böyle sürüleştirildik. Adam kaç yüz yılın Lise eğitimini tırpanlıyor, gık diyemiyoruz. Bir dersin bir yıllık konularını ona bölüyor, onda birini kitap diye çocuğumuzun önüne koyuyor, buna ses çıkartmıyoruz, burada biz ne oluyoruz?
Onda bire razı olan aile, eski konuların tamamına erişmek için çocuğuna on katı özel ders aldıracak ve on kere sınava girip bir üst sınıfa atlayacak. Bunu nerden mi söylüyorum, anlatayım:
5 Nisan tarihli bir hüküm eklendi Temel Eğitim Kurumlar Yönetmeliğine, orada 21.maddeye ek hükümle şunu getirdiler:
“Özel yollarla bilgi edinmiş çocuklar sınavla üst sınıflara yerleştirilir.
Şimdi Karip’in dediğiyle ikisini yan yana getirelim: Parçalanmış müfredatla kuşa dönmüş konulara razı değilseniz, daha fazlası için özel ders alın, sınavla üst sınıflara atlayın!!!
Nasıl hain tuzak ama…
İşte, böyle paslaşarak çökertiyorlar eğitimi. Türk milleti sürekli gol yiyor.
“Öğrenciler niye türev, integral öğrensin ki?” imiş Karip’in derdi tasası, Hürriyet yazdı, biz de inandık. Oysa bu piyasacı tayfa, velinin cebinden daha fazla para çıksın tasasındadır. Amerika “eğitim yönetimi” doktorası diye bunun eğitimini verir.
Eğitim animasyon gösterisine döndü bile. 1995’den beri eğitimin yönetimine kim geldiyse, Emin Sağlam’dan Emin Karip’e kadar, E.Teziçler, Z.Selçuklar, İ. Erdoğanlar, hepsi eğitimi paramparça hale getirip kurda kuşa yem etmenin heveslisiydiler.
Eski ders kitapları olan ailelere bir daha hatırlatıyorum, elinizdeki hazineyi koruyun, www.mahiye.net sitemde Mayana Kitaplığı sayfasından indirip koyun kitaplığınıza. Yarın çok geç olacak. Ders başına sınıf atlama başlatılıyor, içindeki yok etmeden buna geçmeyeceklerini bilin.
İşte yeni haber; üniversitelerin Temel Bilimler bölümleri kapatılıyor, fizik, kimya, biyoloji ve matematik dersi okutulan, Tıp, Fen ve Mühendislik fakültelerinde ilk iki yılda ortak ders olarak görülen bu dersler kaldırılıyor. Ey halkım, size soran olmadı, çünkü ortalıkta yoktunuz, sizi TV başında animasyon film seyretmeye alıştırdılar, böyle uyuttular, yani afyonladılar.
Buna direnecek kimse, sizin güvendiğiniz öğretim üyeleri ortalıkta yok, onlar konuları nereden parçalarsak bir daha parçaları buluşamaz hale gelir, bununla meşguller, yani kürsüde uyuyakaldılar. Bilim dergisi zannettikleriniz ise bilimle değil bilim felsefesiyle meşguller, bin yıl önce kim ne dedi ile ilgileniyorlar, bilimin bugün ders kitaplarından ve eğitim kurumlarından yok edilişini görmüyorlar.
Binlerce yılın bilim birikimi bugün yok ediliyor, buna dur demek için uzaydan kurtarıcı bekleyemeyiz. Artık, “Bu seli durdurmaya bir taş da ben koymalıyım” demek lazım. Oturduğun yerden kalkıp, bu adamı eğitimin başı olarak görmek istemediğini söylemek için oy verdiğin partinin kapısına kadar gitmek lazım.
Emin Karip, “Çocuklara fizik, kimya ve matematikte her şeyi öğretmek gerekmiyor” diyorsa, okullara da gerek yok, sertifikalı kurslar yeter. Aslında o bunu istiyor, çünkü o, eğitimi piyasaya devretme göreviyle geldi Amerika’dan, “parçalayarak devirme”nin koçluğunu öğrettiler ona, BOP’un eğitim ayağında görevlidir.
Böyle bir adam Talim Terbiye’nin başında duramaz, burası Türkiye, Sümer’den beri bilimin anayurdu burasıdır.
Emin Karip ve ekibi, bu animasyoncu tayfa, Talim ve Terbiye Kurulunun başından derhal istifa etmelidir.
 
4.5.2013
Mahiye Morgül