Son Dakika Haberler

Fikirler Özgür Bırakılınca..Mustafa Balcı

Fikirler Özgür Bırakılınca..Mustafa Balcı
Okunma : 65 views Yorum Yap

beyinDağlardan düz ovalara inildiğinde, Fırtınalar dindiğinde, Dalgalar sakinleştiğinde, Görmenin bakmak olmadığı anlaşıldığında, Ayaklar durmaya başladığında, Deneyim’in üşengeçlik olduğu kavrandığında yaşama renk katmaya başlarsınız.

Devrim insanın içinde, beyninde, kendinde başlamadan bir insanın yenilikçiliğe açık olması beklenemez.

Görmenin, bakmak olmadığını kavradığımız yılda devrim sayılacak gelişmeler yaşıyoruz.

Yenilikçilik.

Amatör olunsa dahi, profesyonelce düşünerek, yaşamın içinden örneklerle yeniliğe açık olmanın derin hazzını yaşamak, başarılı ve en iyisini yapabilmek için ilahi Google’den yararlanmak, Facebook’da paylaşılan You Tube videoları seyrederken, araya giren reklamları izlemek, biz alt satırda ne çıktığını bakarken tıklamak.

Seyretmek.

Düşünmek.

Projelendirmek.

Hayata geçirmek.

Genç, dinamik, yeni nesil, eleştiren, çevreyi okuyabilen, okuduğunu anlatma kabiliyetini geliştiren, ifade şeklini konuşurken yazmayı bilen, havayı sadece nefes almak için koklamayan insanları bir araya getirdiğinizde başarılı olmanız kaçınılmazdır.

Yenilikten korkmadığınızda, acabalar aylarca sürmediğinde, var olan harcamalarınızı akil insanlar ile yaparken, genç beyinler ile devrim yaratacak, mesafe alacak, zaman kazanacak ve hızla ilerleyeceksiniz.

Yeni düşünceye açık olacak, ona şans verdim edası ile yaklaşmadığınızda, uzun yıllar çalışıp tecrübedir diyerek yıllarca maaş verdiğiniz, bütçe sağladığınız insanların klavye kullanmayı bilmediğini öğrendiğinizde, sadece konuştuğunu, dedikodudan başka bir şey olmadığını anladığınızda..

Yaşınız kaç olursa olsun, mevkiiniz, makamınız ne olursa olsun..

Aynaya bakacaksınız!!!

Çevrede kullanamadığımız beyinlerin olduğunu, güzel giyiniyor diyerek pas geçtiğimizi, genlerimizde kalan Anadolu kültürünü halen daha içimizde farkında olmadan yaşattığımızı fark ettiğimizde..

Hızlı ve gelişken, iş yapan ve modernite ile süsleyen, pratik düşünen, üst yöneticisi kim olursa olsun toplantıda eşit şansta olunduğunu kabul edenler, başarılı bir ekip olarak yeni kazanımlar ediniyorlar.

Sizde değişin..

Güvenin, imkan tanıyın, her zaman daha iyisini yapacak olanlar mutlaka vardır.Aynı çevreniz ile yaşama devam etmeniz için cezalandırılmadınız.

Çevrenizi değiştirin.

Büyük hedeflere küçük adımlar attıklarınızla yürüyemezsiniz, Onlar sadece yanınızda yürüyen insanlardır.

Ayakları durmuş, beyni koşmayan insanlar, sadece bagajdaki yükten ibarettir.

Yazın 30 derece sıcağınızda sol kolunuzda palto her zaman ağır gelecektir. Paltoyu taşıtacak adam yerine, evde bırakmak, lazım oluğunda almak doğru olandır.

Sizinle hiç konuşmayan, ama düşünen ve çalışan insanları merak etmeyi alışkanlık edinin, neden sizinle konuşmadığını düşünün.

Neden sizi seyrettiğini merak ediniz!!!

Kendinizi sorgulayınız.

Hatanızı ondan dinleyiniz..

Notlarınızı duvara yapıştırmayın…

Her hata kulakta küpedir. Alışkanlık yapmayınız..

Bugün yaşadığınız tüm yenilikler, aslında kendi içinizde, bünyenizde yıllarca beklettiğiniz, hiç görmediniz insanlar tarafından gerçekleştirilmiş olabilir.

Yazabilen insanlar, konuşabilen insanlardır, Herkes konuşur ama yazamaz..

Bulunduğumuz her yerin en büyük sorunu her zaman trafik olmuştur.

Asıl sorun “beyin trafiği” sorundur..

Yöneticisiniz!!

Dikkatle çevrenize bakın, yanınızdaki insanlar başkalarının fikirlerini kopyalamaya başladıklarında, inceleyin, sizi de kopyaladığını göreceksiniz.

Yanınızda kendinizi taşıdığınızı fark ettiğinizde…

Kendi fikirlerinizi de özgür bırakın….

Mustafa Balcı