Son Dakika Haberler

İçsel Psikolojik Harekata Yenilmeyin. Mustafa Balcı

İçsel Psikolojik Harekata Yenilmeyin. Mustafa Balcı
Okunma : 104 views Yorum Yap

mbalci_1Bugün CHP’de aday belirleme süreci,  bütün illerin ve  ilçelerin adaylarının kesinleşmiş tarihi, çok az pürüz ile Türkiye genelinde CHP’nin adayları belirlenmiş durumda.

Bazı ilçelerde, tarafların aday adaylarının Genel Merkez tarafından değerlendirilmeye alınmaması, ilçelerde farklı tepkilere neden oluyor.

Şunu çok iyi biliyoruz ki, Genel Merkezin üzerinde başka yetkili kimse yok. Bugün seçilen irade bu şekli ile MYK veya PM ile almış oldukları kararları Genelge ve Yönetmelikle birlikte uyguluyorlar, Tüzük maddeleri işliyor.

Adayları Genel Merkez tarafından seçilmeyen taraflar, moda deyimle direniş yapıyorlar, protesto gösterileri düzenleniyor. Kısmi olarak etkili olmaya seslerini duyurmaya çalışıyorlar,

****

CHP uzun yıllar sonra farklı bir siyasi kazanım yakalamış durumda, bunu çok iyi değerlendirmeli, fakat siyasi ayrıcalıklar, yelpaze meselesinden kaynaklanıyor, siyasi dönemlerin krizlerinde tecrübeli olan haklı kazanımlar elde ediyor.

Baykal döneminde böyle eylemler olmuyordu. Kılıçdaroğlu dönemi ile yeniden şekillenen genç kazanımlar enerjilerini siyasi olarak alanlarda kullanıyorlar.

Parti içi tepkiler ise Baykal dönemi insanlarının tecrübeleri ve parti ahlakı ile bütünleştiğinde, bugün “Metal Yorgunluğu” denilen tecrübeyi eylemsel olarak değil de, düşünsel olarak, siyasi iletişimi iyi kurmalarından kaynaklanıyor.

Kılıçdaroğlu dönemi ve bütününde bugün Sarıgül rüzğarı esiyor.

Umutlar üst seviyede, Dönem itibariyle Başarlı belediyecilik yapan il ve ilçelerin CHP Yerel Yönetim Politikaları neticesinde, 2014 yerel seçimleri için aday bolluğu yaşandı, siyasiler, gençleşen CHP kadroları, üst düzeye çıkan parti motivasyonu adaylık taleplerinin çoğalmasına neden oldu.

Bugün mevcut başarılı belediyelere, yeni talepler geldi. Müracaatlar beklenenin üstünde oldu.

CHP Genel Merkezi zor bir yerel seçim süreci yaşanacağını, parti kitlelerinin başarılı çalışmalar yapacağı inancı ile adaylık sürecini 8 ay önceden müracaatları alması ve bu çalışma sürecinde, Genel Merkez genelge ile adayları uyararak, uzun geçecek olan yerel aday adaylığı sürecinde hiçbir aday adayının, mevcut adaylar üzerinden siyaset yapamamaları ve eleştirileri uslup farklılığı gözetmeden, disiplin dışına çıkılmaması için uyarmıştı.

Bugün adayların açıklanması, üzülenler ve sevinenler olması doğal olarak karşılanması gerekiyor.

Çünkü, 2013 yılında yaşanan GEZİ PARKI eylemleri ile uyanan ve örgütlenen Halk kitlesi, doğal olarak CHP parti kitlesine de yansımış bulunmaktadır. Bu eylemlere CHP büyük destek vermiş, mücadelede öncü olmuştur.

Gençler, Kitlesel eylemlerin yüksek enerjisini bugün farklı eylemlerle de kullanıyorlar.

****

Parti içi siyasi hayallerin, çok seçenekli adayların taraflarınca, adaylarının seçilememesi durumu neticesinde, her yer eylem sloganı ile ayağa kalmaya alışmış bulunan örgütlü kitle, bugün Parti içi tepkilerini yine kendi içlerinde, kitle eylemi olarak göstermek ve dönüştürmeye çalışmaktadırlar.

Enerji boşa harcanıyor!

Oysa partililer enerjilerini örgütlenmeye ve siyasi çalışma üzerinde kurmuş olsalar bugün siyasi kazanımlar çok daha farklı olacaktır.

Yinede, “ Metal Yorgunluğu” olarak kabul edilen duayenlerin, neden bu eylemlerde öncü olarak, parti disiplini, ilkesi, siyasi yaptırımı ve değerlendirmeleri güncel koşullarda uyarıları ile Parti kitlesini yönetmemektedirler. Bunu düşünmek gerekir..

****

Siyasi tepki olarak gösterilen eylemler,  Aforizmalar, elbette disiplin suçudur, Parti bunları bugün kullanmak istemez, Kullanmazda,

Lakin! Genç siyasilerin enerjilerinin farklı amaç için kullanılması, gençlerin siyasi geleceklerinde bir dönemin miheng taşı olacaktır, Gelecekte kötü bir çehre ve yanlış yönlendirilmiş bu insanların siyasi gelecekleri aynı parti içinde soru işareti olarak kalacaktır.

Gençler, geleceği düşünmek zorundadır. CHP yıllar sonra iyi derecede genç üyeye sahip olmuştur. CHP yıllar sonra kadın hareketinin kazanımlarını yaşamaktadır. Bu enerjiyi dönüştürmeli ve partinin iktidara taşınması hedef alınmalıdır.

CHP’de ilk defa bu kadar çok kadın, genç ve öğrenci bulunmaktadır. Parti tecrübesi edinmemiş bu insanları psikolojik siyasi hedefleriniz için kullanmayınız..

Mustafa Balcı