Son Dakika Haberler

Kahramanlar Gördüm. (1) Mustafa Balcı

Kahramanlar Gördüm. (1) Mustafa Balcı
Okunma : 147 views Yorum Yap

mbalci_1CHP Sarıyer Tarihi 2014 yerel seçim başarısını çok farklı olarak yazacak.

Ankara’dan başlayan Meclis Üye Listesi evraklarının müracaatı ve Başkan’ın basın açıklaması ile çıkılan uzun yolculuğun sonundan rekor derecede alınan oy, Sarıyer siyasi tarihine altın harflerle geçilen yerel seçim sonucunun kahramanları, her köşede farklı mücadele veren ekip, çalışma gurupları, gönüllüler, mahalle bazlı gönüllü kadınlar, cephe gerisinde ev toplantıları, hergün organize edilen ve farklı guruplara ulaşılan kahvaltılar, Akşam davetleri, gece ev toplantıları, gizli olarak yürütülen Başkan özel programları, Gençlik kolları, İlçe Yöneticileri ve Kahramanlar…

****

Hüseyin Çoşkun hikayesini yazmak için sayfalar yetmeyecektir. Müthiş organizasyon ve pratik düşünce uyumla birleşince duran ayakların, hareketsiz bedenlerin, uyuşmuş yorgun bedenlerin nasıl harekete geçtiğini, verdiği motivasyonun koşar adımlarla Sarıyer de gezmedik sokak, çalmadık kapı bırakılmadığını gördüm.

****

Bir Örgüt Ustanın Yaşam Hikayesi kitabı kısmen de olsa yaşamınızda gerçekleşmiştir. Budur dersiniz. İşte Seçimin eğitim ve organizasyonu “itirazsız ve sadece tecrübeye inanılarak”, güvenilerek yapıldığında başarı zorda olsa geliyor.

En büyük krizleri çözen profesyoneller, Gökhan Zeybek ve Ali Rıza Yılmaz’ın vermiş olduğu siyasi dersler, Eğitim ve örgütlenmenin ciddi olarak yapıldığında seçimleri nasıl kazanacağınızı düşünmenize gerek kalmıyor, Kitapları okuyarak öğrenemeyeceğiniz pratik bilgiyi, inanıyorum ki bütün arkadaşlarımız çalışarak ve uygulayarak görmüşlerdir.

“Arkadaşlar, sizden istediğimiz sadece söylediklerimizi yapmanız, eğer hatasız gidersek bu seçimi farkla kazanacağız. Seçim sandıkta kazanılır arkadaşlar, Bu seçim sizin eseriniz olacak. “Asker disiplini içinde 2 saatlik her mahallede verilen dersler unutulmaz… “Sandık Eğitimini Anlamayan var mı? Soru var mı? Yok….” Ali Rıza Yılmaz..

“Arkadaşlar, Elinizdeki kitapçıkta sandık görev ve yetkileri yazmaktadır. Hepiniz okudunuz. Bende okudum. Bir dakika arkadaşlar, Bu Kitapta Akp’den seçimi nasıl alırsınız yazmıyor. Bu seçimi nasıl kazanırsınız yazıyor mu? Yazmıyor! Lütfen, hepinizin bilgisine saygım var. Biz bu seçimi nasıl alırız onu size anlatacağım, Ben seçim nasıl kazanılır onu anlatıyorum. Bize 30 bin fark yetmeyecek. 50 bin almak zorundayız.” Gökhan Zeybek.

****

İlginç anekdotlar var. Çok şeyler yaşandı, çok terler akıtıldı. Hastalar oldu. Yorulanlar hiç olmadı, bu seçimin çok farklı kahramanları vardı. Hepsini bir kerede yazmak çok zor, kimsende olsa dizi olarak yazacağım.

İlginç bir kişi daha vardı!

Varan 1. Ters Düştük. Yoğun geçen ilçe çalışmaları neticesinde bitap düşmüş, ayakta hastalığını geçirmeye çalışan ve  her saniye telefonla ulaşabildiğim, binlerce soru sorduğum Yeter Büyükdurmuş, İlçe Sekreterliği omuzlarında, bir çok yöneticinin görevlerini üstlenerek, hepsini bir arada yapmaya çalışması, omuzlarındaki yükü daha da ağırlaştırmıştı.

Sorun elbette vardı. Yük ağır ve bütün sorunların üstesinden gelmesi gerektiğinin bilinci, uzun yıllar devlet kademesinden yapmış olduğu yöneticilik tecrübesi ile birleşince çözüm kolaylaştırıcı etkenler devreye giriyor.

Bu seçimin kahramanlarından biriydi. Her bir kişiye görev ve sorumluluk verirken, iş takipçiliği ile her birimiz iadeli taahhütlü mektup gibiydik. Vermiş olduğu emek takdire şayandır..

****

Birçok kahraman var yazmak istediğim, her gün bu kahramanları yazmaya çalışacağım. Unutulmazlar var içlerinde, emekçiler var. Vatandaşlar var, kadınlar var. Emekçi kadınlar, Sabah çocuklarına kahvaltı verememiş kadınlar.

Genç kızlar var. Gençler var,

Sayfalar yetmeyecektir onları anlatmaya. Yazmaya çalışacağız!

Büyük krizleri aşmaya çalışan ve başaran bir ilçe başkanı var.

Enerji dolu, Uyumayan bir belediye başkanı var.

Devam edecek…

Mustafa balcı