Son Dakika Haberler

Kahramanlar Gördüm.(2) Mustafa Balcı

Kahramanlar Gördüm.(2) Mustafa Balcı
Okunma : 184 views Yorum Yap

mbalci_1Kahramanlar isimsiz kimselerdir. Görünmezler, bilinmezler, kıyıda köşede kalmış kimsenin haberi olmadan direnen ve savaşan insanlardır.

Tanınmaya da ihtiyaçları yoktur, gönül vermişlerdir. kimisi parti için çalışmış, kimisi Başkan’ın samimiyetine, kişiliğine, sevecenliğine, sıcak ilişkilerinin etkisinde kalarak bir başarı öyküsünün peşinden gitmiştir.

Benimde çorbada tuzum bulunsun diyebilmiştir.

Şükrü Genç mıknatıs gibidir. Dokunanı kendine çeker, dokunmasını, içten  samimiyetini sunarken araya kimseleri sokmaz, bu yüzdendir ki, her mahallede, her ortamda, her toplantıda yüzlerce değişik kahramanlar çıkmıştır.

****

Acizane elimden geldiği kadar, tanıdıklarımı yazmaya çalışıyorum, ayrım yapmadan, kırmadan, tanısam da tanımasam da elimden geldiğince isimlerini bildiklerimi yazmaya çalışıyorum, herhangi siyasi bir düşünce veya yaşanılan kırgınlıkları hatırlayarak değil. Dostça ve dürüstçe geçen 38 günlük bir çalışmanın başarı öyküsünde yer alan kişileri yazmaya çalışıyorum.

Facebook ‘da şahsıma gördüğüm eleştirileri ise “daha birinci yazıda yapılmasına” “şunları unuttun, gerçek kahramanlar bunlar” diyen dostlarıma, lütfen eliniz kalem tutuyor, sizlerde 38 günlük başarı öyküsünü yazınız, onlar bunları hak ediyorlar. Anılarınızı yazınız yayınlayalım.

Teşekkürün eleştirisi olmaz….

****

SON NUMARAYI YAPTILAR

525547_479619565428845_2038352812_nSarıyer Belediyesinin başarılı projesi olan “Numaraj” çalışması hazırlanırken ve uygulamaya konurken Türkiye siyasetinde 3 gün boyunca gündem yaratacağını kimse bilemezdi.

20 kişilik bir ekip ve 450 bin tl bütçe ile 2 yıl boyunda tüm Sarıyer’i kapı kapı dolaşarak girilmedik ev bırakmayan Numarataj ekibi, seçimlere az bir zaman kala projenin bitişini onaylamış ve faaliyet raporunda bu açıklanmıştı. Sarıyer Belediyesinin en başarılı olduğu projelerden biri olarak kabul edilen bu proje Mecliste en ince detaylarına kadar anlatılmış ve alkışlarla takdir edilmişti.

Saime Gündü ve ekibi bu çalışmanın semeresini beklenmedik bir şekilde aldılar. Başarı hikayesi televizyonlara yansıdı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç TV’lerde canlı yayın programlarında bu projesinin başarısı sayesinde, seçimlerde gayri resmi yazılmak istenen taşıma oylara engel olmuş ve eldeki bilgiler proje gereği muhtarlıklar ile de karşılaştırılmıştı. Nüfus ile bire bir örtüşen çalışma gerçekleri yansıtıyordu.

Başkan Şükrü Genç haklı olarak hiç yanılmadan ekran karşısına geçiyor ve gerekli açıklamaları yapıyordu. Bir yandan Av. Necati Yıldırım ise hukuki gerekçeleri anlatıyordu.

Yola Çıkmaya Hazırız.

Numarataj ekip şefi Saime Gündü Sarıyer siyasi tarihine geçecek olan bu çalışmanın en büyük sahiplerinden biriydi. Bir memurdu! Bu projenin siyasette bir anahtar olacağını biliyormuydu? Bilmiyorum!  Lakin kahramandı.

Kahramanlık tek başına değil. Ekip arkadaşları da bu başarı öyküsünün kahramanıydılar, Film şeridi olarak gözlerimin önünden geçen bu ekip inanıyorum ki Farklı teşekkürü hak ediyor ve unutulmazlar arasına giriyordu.

****

BU MESAİ KAÇ SAAT…

Zeynel Öztürk, isimsiz bir kahramanlardandı,  Sabahın erken saatlerinden başlayan çalışma mesaisi, görevli olduğu işi ve tekrar gecenin ilerleyen saatine kadar vermiş olduğu emekçi mücadelesi unutulamaz.

Uykusuz geçen gecelerin yorulmayan bedeniydi. Yüreklere sığmayacak mücadele örneği verdi. Herhangi bir beklentisi olmadan yapmış olduğu karşılıksız katkısı insanları onurlandırıyor.

****

DURU’YA KİM BAKACAK?

hisar_1Gün ağırmaya yakın, sabahın ilk ışıklarında hüzün çökmüştü Hisarüstünde bir evin sabah kahvaltısında, derin düşüncelere daldı genç bir baba, kafasında soru işaretleri dolaştı, Duru’ya kim bakacak?

Duru okuyacaktı.  Birden kapıdan Anons arabası geçiyor ve irkiliyordu, derin düşüncelere daldı. Bir sigara yaktı…

Anne, Duru sizlere emanet..

İlk Anaons arabasına evinin kapısında bindi. Saat sabahın 07.00 göstermekteydi. Kapı kapı dolaşarak Hisarın gençlerini topladı. Mahallenin ağbisiydi “Koti”  bir yanda masada bırakılmış çocuk, anne, baba, eş tam 45 gün gece gündüz demeden bir yolculuğun adımını atıyordu sabahın ilk ışıklarında.

Koç,İtü, Boğaziçi,Orman, sokaklar, geceler, merdivenler, ipler, broşürler…..

Bir keyifti Doğa tepede çay içmek, bir aşktı, Anons arabası duraktan geçerken boş masaya gözyaşları içinde özlem ile baka kaldı.

Savaş Bal’da Hisarüstü gençliği en unutulmazları arasında bir ağbi olarak yer aldı. Görünmez Kahramandı.

Devam Edecek…

Mustafa BalcI

Kahramanlar Gördüm (1)