Son Dakika Haberler

Önemli İşler Bunlar! Mustafa BALCI

Önemli İşler Bunlar! Mustafa BALCI
Okunma : 166 views Yorum Yap

Mustafa BALCI
Mustafa BALCI

Seçimler yaklaşıyor ve cadı kazanı kaynamış durumda,
Siyasi partilerde seçim hazırlıkları için start verildi, her parti kendi içerisinde ayıklama harekatına girişiyor, gün geçmeden, bir sabah bakmışsın yerinde yoksun!
Çok enteresan!
Büyük konuşmayacaksın. Elbette ideallerin olacak ve ideallerin uğruna çalışmalar yapılacak ve hedeflerine ulaşacaksın, bu hedefler siyasi hedeflerse o zaman çok daha dikkatli olmak gerekiyor.
İnsanların idealleri için basın elbette bir araç. Lakin basının farklı özellikleride var.
Biliyorsunuzdur!
Genelde büyük ve ses getiren haberler, küçük yerel sitelerin haberlerinden ortaya çıkmıştır, şayet yerel basın ciddi ise ve gercekten olaylara objektif bakabiliyorsa, yazıları ve yazarları ile haberleri uyuşabiliyor ve aynı ciddiyetini mevcut yazar kadrosunda koruyabiliyorsa, işte bu yerel basının en ufak bir haberi dahi Türkiyenin gündemini belirlemesine yetiyor.
Kim siyasete atılacaksa ve bu imkandan yararlanmak istiyorsa mutlaka yerel’in imkanlarını kullanmayı bilmesi gerekiyor.
Yerelde ciddi olmak tarafsızlıktan çok taraflı olmak ve taraflı iken dahi doğruları yazabilmekten geçiyor.
Satın alınmış yerel medyaların sadece tek taraflı yapmış olduğu yayınlar ve haberlerin elbette fiyatı mutlaka satır aralarında yazıyordur, şayet biraz okuyabiliyorsanız aynı haber içerisinde yandaş medyanın fiyatını dahi bulabilirsiniz.
Siyaset ciddi iştir ve bu ciddiyet kişilerin amaçlarını ve tanıtımlarını belirler. Tanıtım, kişinin hangi şartlarda ne şekilde ve nasıl sunulmasına bağlıdır.
Şayet yandaş medya olarak hareket ediliyorsa ve satın alınmış köşelerin veya haberlerin içeriğini sadece kendiniz dolduruyorsanız bu işi başında kaybettiniz demektir.
İşte haberin içerisinde siz varsınız!
Sizi sunuyorlar!
Sarıyer için siyasi yaşamda kurtarıcı oluyorsunuz, bir anda ön plandasınız ve satın alınmış sayfalar bir sabah haddi aşan methiyeler yazmaya başlıyor, siz dahi kendinizi dev aynasında görmeye başlıyorsunuz, bir an kendinizi şayet iktidar partisi mensubu iseniz işte dananın kuyruğu kopuyor ve yerelde kendi parti başkanınızdan daha önemli konuma geçiyorsunuz!
Dev aynası size soruyor!
Senden daha büyükleri varken sen niye kendini herkesten büyük görüyorsun!
Şayet herhangi bir Parti’nin ilçe başkanıysanız ve sizden büyük iliniz varsa. Veya seçimle gelmiş başkanınız
varsa ne diye sadece kendinizi dev aynası karşısında farklı görüyorsunuz,
İşte yerel düşünceyi oluşturan kitleler, Türkiye’nin gelişiminden ve yaşadıklarından gün ve gün o kadar eminler ki, bu kitleye racon kesen bir başkan olarak kendinizi kabul ettiremiyorsunuz,
Yerel kitle herseyden haberdar, kandıramıyorsunuz, söylediğiniz her büyük söz kendi partiliniz arasında dahi farklı yorumlara sebebiyet eriyor, Başkanken küçülüyorsunuz,
İşte kocaman dev aynası size gerekeni söylediğinde o sabahın birde akşamı olduğunu hatırlatıyor,
Satın alınmış sayfalarla nereye kadar siyaset yapabileceksiniz!
Aynı sayfalar size gerçeği yazamayacak! Siz hep gerçeği bekliyeceksiniz. İşte onlarda size gerçekleri mahçubiyetlerinden dolayı yazmayacaklar, gebelik doğruların yazılmasını örtecek, size yardımcı olunduğunu sandığınızda aslında siyaseten yok olduğunuzun farkına çok ğeç varacaksınız!
Bugün yanınızda olanlar gene sizlerin yanında olacak,
Ama bir farkla!!!
Ne yazık ki, siyasette bir anı olarak kalacaksınız,
20 uğurludur ama 13 kimine uğursuz.
Belkide 2013….
Bir daha ki yılbaşı sabahına kadar !
Mustafa Balcı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)