Son Dakika Haberler

16. Türkiye Kuş Konferansı Demirciköy’de Gerçekleşti.

16. Türkiye Kuş Konferansı Demirciköy’de Gerçekleşti.
Okunma : 153 views Yorum Yap

imageKuş türlerini korumak amacıyla yapılan 16. Türkiye Kuş Konferansı Sarıyer-Zekeriyaköy’de  gerçekleşti. 

Kuş türlerini korumak amacıyla yapılan 16. Türkiye Kuş Konferansı İstanbul’da gerçekleşti. Çeşitli ülkelerden gelen bilim adamları ve akademisyenlerin katıldığı konferansta, İstanbul’da yapılması planlanan 3. Havalimanı, Kanal İstanbul ve 3. Köprü alanlarının kuş türleri için tehlikesi masaya yatırıldı. Sarıyer’de ormanlık alanda da eylem yapan doğa severler, bedenleriyle kuş figürü yaparak inşaatları protesto etti.

Doğa Derneği ve İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu (İKGT), Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği 16. Kuş Konferansı’na Türkiye’den ve yurt dışından kuş gözlemcileri, akademisyenler ve doğa severler katıldı. Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, kuş göç yolları açısından önemli olan İstanbul’da kuşların karşılaştıkları tehlikelerin ele alındığını söyledi. Bilimsel araştırmalarla 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi projelerin nasıl bir yok oluşa neden olacağıyla ilgili bilimsel verilerin paylaşıldığını belirten Yılmaz, “Sadece bilimsel açıklamalar değil bazı etkinliklerle de tepkilerini dile getirdiler. Bugün aynı zamanda Dünya Göçmen Kuşlar Günü. Buraya gelen insanlar bedenleriyle kuş figürü oluşturup tepkilerini dile getirdiler. Milyonlarca kuşun her yıl 2 defa geçtiği bir yerde bu tür tehditlerin olması ve bunların değerlendirilerek iptal edilmesine ilişkin konferans düzenledik.” diye konuştu.

Bazı kesimlerin 3. Havalimanı’nı ele alırken kuşların göç yollarını değiştirebileceği gibi bir görüş belirtiklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu mümkün değil. Özellikle süzülen kuşlar sıcak hava akımlarını kullanarak süzülebiliyorlar. Onun için kara üzerinden geçmek zorundalar. Deniz üzerinde sıcak hava termalleri yok. Göç sebebiyle uçak kuş çarpışmaları tehlikesi var. Bu noktadan yılda 300 binin üzerinde geçiyor. Sadece göç yollarında havalimanı ve diğer inşaatların yapılacağı alanlar kuşların barındığı alanlar. Çok ciddi bir kuş türü yok olacak.”

YILAN KARTALI ÇİZDİLER

Konferans sonunda Sarıyer Demirciköy’de toplanan yaklaşık 150 katılımcı yere rotası İstanbul semaları olan yılan kartalı figürü çizdiler. Etkinlik sırasında şarkılar söyleyerek eğlenen katılımcılar, ‘Agacıma, suyuma, ormanıma dokunma’ diyerek mesaj verdi. Yere çizilen kuş figürü “Quadcopter” adı verilen kumandalı oyuncak helikopter ile havadan görüntülendi.