Son Dakika Haberler

Ahmet Davutoğlu Gezi davasından çekildi!

Ahmet Davutoğlu Gezi davasından çekildi!
Okunma : 1.585 views Yorum Yap

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Gezi davasından çekildiğini açıkladı.

Gelecek Partisi’nden yapılan basın açıklamasında, ‘PKK, FETÖ, DAEŞ ve Pelikan ile ilgili her tür dava hariç’, diğerlerinden çekinildiği’ belirtildi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye, yargının siyasallaştığı ve yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının yara aldığı bir dönemden geçmektedir. Ülkemiz yargı tartışmaları ile yorulmuş ve kutuplaşmıştır. Yeni bir döneme geçilmesi ve eski tartışmaların geride bırakılması şarttır. Bunun için herkesin adım atması önemlidir.

Bu çerçevede, Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu;

Türk Ceza Kanunun’da düzenlenen terör suçları kapsamında, yetkili ve görevli Cumhuriyet Savcılıklarınca yürütülen, Sayın Genel Başkanımızın mağdur ve davaya katılan sıfatıyla bizatihi takipçisi olduğu, başta PKK, FETÖ, DAEŞ terör örgütleriyle bağlantılı dosyalar ile Pelikan gibi illegal organize yapıların işlemiş oldukları kamusal suçlar haricindeki, şahsına yönelik işlenen ve kamusal nitelik taşımayan, başta hakaret olmak üzere ceza davası dosyalarından bir daha tekerrür etmemesi dileğiyle feragat etmiştir. Derdest olan davaların da takipçisi olmayacağı gibi, henüz takibata uğramamış olanlar için de şikayetçi olmayacaktır.

Sayın Genel Başkanımızın bu kararının amacı toplumumuzda herkesin geçmişi bırakıp geleceğe dönmesidir. Bu vesile ile fikir özgürlüğü, tartışma kültürü ve birlikte yaşama için Gelecek Partisi olarak bağımsız ve tarafsız yargı çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.”

Mağdur sıfatlarını çekmeleri istenmişti
Yarın görülecek Gezi davası öncesi sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarda, Gezi davasında mağdur sıfatıyla yer alan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın “davadan çekilmesi” istenmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)