Son Dakika Haberler

CHP,AKP,HDP,BDP Sağduyu Çağrısı Yapıyor

CHP,AKP,HDP,BDP Sağduyu Çağrısı Yapıyor
Okunma : 79 views Yorum Yap

kobani-eylemleriSiirt Valiliği tarafından Kurtulan İlçesi’nde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KURTALAN’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Siirt Valiliği, olayların sürdüğü Kurtalan İlçesi’nde sabah saat 08.00’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Duyuru belediye ses yayın cihazından halka duyuruldu.

 

SİİRT’TE PARTİ İL BAŞKANLARINDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Gün boyu olayların devam ettiği Siirt’te ise Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında HDP İl Başkanı Yılmaz Çınar, BDP İl Başkanı Ata İnan, AKP İl Başkanı Fevzi Sevgili ve CHP İl Başkanı Nevaf Bilek’in katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantının ardından partilerin il başkanları halka sağduyu çağrısı yaptı.

HDP İl Başkanı Yılmaz Çınar, IŞİD’in Kobani’ye saldırısı nedeniyle bütün bölgelerde demokratik baş kaldırı söz konusu olduğunu belirterek, “Evet açıkçası Kobani, Kürtlerin kırmızı çizgisidir. Bunun üzerine gelişen bu sürece dayalı olarak her yerde olduğu gibi Siirt’te de ciddi bir demokratik gelişme yaşanmıştır. Ancak sonuç itibariyle Siirt halkının şartlar ne olursa olsun sağduyu içerisinde bu demokratik talepleri dile getirmeyi tavsiye ediyoruz. Ve bu doğrultuda demokratik taleplerini sağduyu çerçevesinde dile getirmelerini umuyoruz” dedi.

Ak Parti İl Başkanı Fevzi Sevgili, Kobani’de olanlara üzülmemenin elde olmadığını belirterek, “Kobani’deki acı hepimizin ortak acısıdır. Siirt halkı da iki gündür Kobani’deki durumla ilgili tepkilerini dile getirmişleridir. Buradan tüm halkımıza sağduyu çağrısı yapıyoruz. Siirt Kobani’deki tepkisini demokratik bir şekilde duyurmuştur. Haklıyken haksız duruma düşmekte var demokratik tepki verilirken bunu abartarak bazı provokatörlerin şeylerine gelerek kamu kurumlara veya başka yerlere zarar vererek kimseye bir şey kazandıramayız. Hiçbirimize de bir şey kazandırmayacak Siirt hepimizin. Hep beraber el ele vererek Siirt’e sahip çıkmak zorundayız tepkiyi de yeterince hem sosyal medyada hem ulusal basında verildiğine inanıyorum. Bundan sonra halkımızın daha sağduyulu şekilde hareket edeceğine inanıyorum. Sağduyu çağrısı yapıyorum” dedi.

CHP İl Başkanı Nevaf Bilek, Kobani’ye IŞİD saldırısı nedeniyle bir çok bölgede demokratik eylemlerin yapıldığını belirterek, “Bu demokratik eylemleri hepimiz destekliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak da destekliyoruz. IŞİD’in Kobani’ye saldırısı hem Kürtlerin hem Türklerin hem de Arapların evine bir saldırıdır. Bu saldırıyı kendi evimize bir saldırı olarak görüyoruz. Temennimiz özellikle Siirt’te bu üç toplumun beraber yaşadığı bir yerde gerekse özel sektörün gerekse kamunun hiçbir hiç bir tarafına saldırmadan demokratik tepkilerinin dile getirilmesi bizim en büyük temennimizdir. Burada bizim dikkat etmek istediğimiz şey şudur; Bu çözüm sürecinin buraya kadar gelmesinden sonra en kısa zamanda bizim de temennimiz IŞİD’in bir an önce Kobane’den bertaraf edilmesi Türkiye’nin ve diğer 3 parçada da herkesin kendi evine çekilip bu çözüm sürecine katkı sağlaması dileğimizdir” dedi.