Son Dakika Haberler

Çöğdürmek…

Çöğdürmek…
Okunma : 325 views Yorum Yap

Demokrasi içi-yorum
Özgürlük işi-yorum
***
Cansızlar ve canlılar üzerindeki bir kısım çalışmaların ürünü olarak her gün yeni bilgilerin sahibi oluyoruz. Çalışmaları bizzat yürüten olmadığımızdan bize ulaşan sonuçlar üzerinden ve onların doğru olduğu varsayımıyla davranıyoruz.

En gelişmiş görme organı insanda mı? Değil. Gözlerimiz sadece kırmızı, mavi ve yeşil renkleri görür. Diğer renkler bu renklerin kombinasyonudur… Mantis karidesi insana göre 20 kat daha gelişkin bir görüşe sahiptir. 12 Farklı ışını algılayabilirler. Radyo dalgalarını, mikrodalga ışınları, kızılötesi ışınları, morötesi ışınları, x ışınlarını ve gama ışınlarını algılayabilirler. Onların çevrelerini nasıl gördüğü hayallerimizin bile ötesindedir.

En iyi işitme insana mı hastır? Hayır. Petek güvesinin (büyük mum kurdu) 300 kHz’e kadar frekansa ulaşan sesleri duyduğu tespit edildi. İnsanlar 20 kHz frekanstaki sesleri ancak duyabiliyor. Yunuslar ultrason sayesinde 160kHz’e kadar duyabiliyorlar.

En gelişmiş koku alıcısı insan mı? Hayır. Ayıların koku alma duyusu insandan 2100 kat daha iyidir. Kutup ayıları 30 km uzaktaki fokun kokusunu rahatlıkla alabilirler.

Oldukça sınırlı olan algısına rağmen insan, kendi türü konusunda o kadar kibir sahibidir ki, diğer canlı türleriyle akrabalığını kendine yakıştıramadığından varlık koşuluna uzaylıları dahil etmek eğilimi taşır. Eğer, ille de uzaylılarla bağlantılı bir canlı arıyorlarsa, Mantis karidesi türümüzden çok daha uzaylıdır. Tardigrad, (su ayısı) boyu 1 milimetreyi geçmeyen bu tür dünyanın en dayanıklı hayvanıdır. Mutlak sıfıra yakın sıcaklıkta, 150 derece kadar yüksek sıcaklıkta, uzay boşluğu ve radyasyonunda hayatta kalabiliyor. Uzay boşluğuna götürülerek bu dayanıklı durumları kanıtlandı. İlle de bir uzaylı geni aranacaksa onlar insandan çok daha uzaylıdırlar…
***
Tekvin 5/25: “Metuşelah 187 yaşında, Lamek’in babası oldu; ve Lamek’in babası olduktan sonra, Metuşelah 782 yıl yaşadı ve oğullar kızlar babası oldu; ve Metuşelah’ın bütün günleri 969 yıl oldu; ve öldü.”

969 Yıl, dile kolay da aklın alacağı şey değil. Aklı almayanlar akılları sıra problemi çözdüler: Maksatları, inananların inançları sarsılmasın. 969 Yıl değil de 969 ay olacak, yani 80 yıl ve birkaç ay daha yaşadı dediler. Dilin kemiği yok, söyler derler, söyler de bu kere ortaya yeni tuhaflık çıkıyor. Hadi Metuşelah bu hesaba göre 15 yaş civarında Lamek’in babası oldu diyelim, Tekvin 5/24 de 365 yıl yaşayan Hanok’un 65 yaşında Metuşalah’ın babası olduğu yazılıdır. Bu hesaba bakılırsa bu kere Hanok 5 yaşları civarında Metuşelah’ın babası olur ki, pardon deyiş kabahati aratır hale gelir…

Alıntının yazıyla ne alakası var demeyin! HD 140283 yıldızına bu Metuşelah’a gönderme yaparak Methuselah demişler. Yıldızın yaşı yapılan hesaplarla 16 milyar yıl çıkmış. Gelin görün ki evrenin bilinen yaşı 13,8 milyar yıl. Yani yıldız, içinde oluştuğu evrenden daha yaşlı… Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde tekerlemesi gibi bir şey, hani orada vardı ya; ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… Evrenden daha yaşlı bir yıldızın varlığı teoriyi sakatlayınca bilimsel çaba dinsel alandaki çabadan aşağı kalmıyor. Farklı hesaplamalarla yıldızın yaşını düşürmeye başlıyorlar 14,46 milyar yıla indiriyorlar, yetmiyor. Kırpa kırpa 14,27 milyar yılda karar kılıyorlar. Bilim insanları büyük patlama paradigmasını yaşatmak için gayret gösterirken, bu kez de evrenin yaşının 13,8 milyar yıl değil de 11,4 milyar yıl olabileceğini söyleyenler ortaya çıkıyor. Hayırlısı Allah’tan (!)
***
İtalyan Carlo Collodi’nin Pinokyo’sunu bilmeyenimiz neredeyse yoktur. Hani küçük bir çocuğa dönüşen kukla olan Pinokyo… “Yalan söylemek, bir çocuğun sahip olabileceği en kötü huydur” düşüncesini işleyen Pinokyo ve onun mavi periyle karşılaşmasından sonra her yalanında büyüyen burnu… Köpek balığının karnından babasıyla birlikte kurtulan Pinokyo huy değiştirir, iyi olur, yalan söylemez. Durumu gözleyen mavi peri onu gerçek bir çocuğa dönüştürür…

Yalancı kuklalar olmaktan vazgeçip gerçek çocuklar olmaya ne dersiniz? Bizi gerçek çocuğa dönüştürecek mavi peri mi kim? Oysa ben, anlamış olabileceğinizi sanıyordum.

İrfan Kaban