Son Dakika Haberler

“RENKLERİN BULUŞMASI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“RENKLERİN BULUŞMASI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Okunma : 75 views Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu “Renklerin Buluşması ” muhteşem gösterisi ile Ayazağa Rauf Denktaş Kültür Merkezinde 650 öğrencisi ile sahne aldı.
Sarıyer Belediyesinin Halk Dansları topluluğu 650 öğrencisi ve çeşitli yaş grublarına vermiş olduğu kurslar ile oluşturduğu gösteri ekibi ilk geçen sene gerçekleştirilen etkinlikte 2. sahnesini aldı. Ekipler Trabzon, Artvin, Bolu, Diyarbakır, oyunlarını sundu.

Eçadem engelli öğrencilerin gösterisi ve kısa zamanda kafkas oyununa uyum sağlamaları görülemeğe değerdi.

Minik Balerinlerin muhteşem dansları ve gösterileri salonu dolduran binlerce insan tarafında ayakta alkışlandı.

Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Profesyonel ekibi her biri hocalardan oluşan muhteşem kadro İspanya’da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Folklor gösterisinin provası niteliğinde bu yıl yeni koreograflar ile insanları büyüledi.

Profesyoneller çok tanrılı dönemlerden günümüze gelen “İnsan’ın doğuşu” “Adem ve Havva”, insanın olduğu yerde mutlaka var olan “Şeytan’ın doğuşu” Geçmişten günümüze “Düğün, Eski gelenekte (Toy)” dans geleneklerinin en canlı olarak yaşatıldığı “Modern Koreografi” mükemmel bir şekilde sergilendi.

“Halk Dasları Topluluğunun profesyonel kadroları tarafından sahne konduğunda “ Renklerin Buluşması” ile sözü edilen etki sahne üstünde rahatça görülmekteydi. Bu noktada seyirciye “ görünmeyenin” müzik, ritim ve dans ile anlatılması gerçekleşti, Söz konusu danslar sergilendiğinde Mitoloji, Efsane, Yerel dans miraslarının Boşnak, Rus, Türk koreografi sanatı ile ustaca harmanlanmasından oluşmuş, masalın ve efsanenin abartılı yanları sahnede koreografinin yardımı ile büyülü bir gerçeklik olarak sahnede yer aldı.”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in sesinden gösteri içinde söylediği “ Adem’in nefsine teslim olup elmayı yemesi ile mi başladı bu azap” şiirinde salon sessizce kelimelerdeki anlamı ve duyguyu en içten hissetti.

Başkan Şükrü Genç alınterine, emeğe, gösterdiğiniz gayrete, çabaya, çoşkuya, onların engelini hiç fark etmedik biz, esas kafasında engel olanlar düşünsün, tüm emeğe ve bir yıl boyunca süren bütün çalışmalara ve çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum dedi.

Muhteşem gösterileri hazırlayan profesyonel hocalar Ercan Ayata, Kazım Balta, Sertaç Kaygusuz,Hakan Özkan,Sercan Doğantekin,,Şamil Taşkın yeni koreografi ve modern dans oyunları, muhteşem kostümler ile Müzik Direktörü Burçin Vural’ın sahne ses ve ışıkları ile zenginleştirilen gösteri dakikalarca ayakta alkışlandı. Gösteri sonunda salonda bulunan seyirciler ile birlikte İzmir Marşı söylendi.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Kültür Müdürü Filiz Çoşkun’un büyük çabaları ve destekleri ile gerçekleşen muhteşem gösteride, Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Koordinatörü İsmail Çelik’in yönetiminde 650 kişilik her yaş grubundan öğrenciler ile Sarıyer Belediyesi Dünya Folkloruna, Sanata ve Kültüre yapmış oldukları katkı ile adından söz ettirmeye devam edecek.