Son Dakika Haberler

Sarıyer Devlet Hastaneleri İçin Soru Önergesi

Sarıyer Devlet Hastaneleri İçin Soru Önergesi
Okunma : 137 views Yorum Yap

Sariyerdevlet
İstanbul’da mesai saatinden sonra çocuk doktoru bulmak neredeyse imkansız. Bu acı tecrübeyi sozcu.com.tr muhabiri Turgut Erat bizzat yaşadı ve kamuoyunda oluşan şikayetleri kendi durumu üzerinden görüntüledi. Saatlerce hastane hastane dolaşan Erat çocuğuna bakabilecek doktoru ise ancak 4 saat sonra bulabildi. 15 milyonluk İstanbul’da yaşanan bu skandal CHP’li Sezgin Tanrıkulu tarafından TBMM’ye taşındı.
Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun meclise sunduğu önerge şöyle;
“Mega kent İstanbul’da mesai saatinden sonra çocuk doktoru bulmak neredeyse imkansız. Bu acı tecrübeyi sozcu.com.tr muhabiri Turgut Erat bizzat yaşadı ve kamuoyunda oluşan şikayetleri kendi durumu üzerinden görüntüledi. Üşütme sonucu doktorun verdiği ilaçlardan birinin yan etki göstermesi üzerine çocuklarını en yakın hastaneye götüren aile ilk şoku İstinye Devlet Hastanesi’nde yaşadı. Devlete ait hastane tam teşekküllü ama saat 17:00’dan sonra çocuk doktoru bulunmuyor. Hafta içi ve hafta sonu da dahil devlet hastanesinde çocuk doktorunun olmaması o bölgede yaşayan binlerce çocuklu aileyi çok zor duruma düşürüyor. İstinye Devlet Hastanesi’nde çocuk doktoru olmaması üzerine bu sefer yine devlete ait Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi’ne yöneliyor. Ancak orada da çocuk doktoru yok. Saat 18.30 da başlayan doktor arama serüveni akşam trafiğiyle birlikte içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İstinye’de başlayan doktor arayışı Gültepe’de özel bir hastanede sonu buldu. Ancak bu kez de iftara 10 dakika kala yetişilen hastanedeki çocuk doktorunun iftardan sonra çocuğa bakmak istemesi telaşlı doktor arayışını tekrar başlattı. 18.30 da başlayan doktor arayışı 4 saat sonra ulaşılan bir çocuk doktoru ile son buldu.
Bu bağlamda;
1-İstanbulda ilçeler itibariyle çocuk hastanesi ve çocuk doktoru sayısı kaçtır?
2-İstanbul ilinde sağlık kuruluşlarına başvuran çocuk hasta sayısı kaçtır?
3-İstanbul ilinde bir çocuk doktoru kaç hastaya bakmaktadır? Haftada kaç saat mesai harcamaktadır?
4-İstanbulda uzman çocuk doktorlarının 24 saat görev yaptığı çocuk hastaneleri hangileridir?
5- İstinye Devlet Hastanesi’nde, Sarıyer İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nde saat 17.00’den sonra çocuk doktoru bulunmadığı iddiası doğru mudur?
6- İddia doğru ise hastanelerde saat 17.00’den sonra çocuk doktoru bulunmamasının nedeni nedir?
7-İstanbulda 24 saat uzman çocuk doktorlarının görev yaptığı sağlık kuruluşları yeterli sayıda mıdır?
8- İlgili hastane yöneticileri hakkında başlatılan bir soruşturma var mıdır? Varsa akıbeti nedir?”