Son Dakika Haberler

ŞEHİT ŞERİFE BACI’NIN İSMİ AYAZAĞA’DA YAŞAYACAK

ŞEHİT ŞERİFE BACI’NIN İSMİ AYAZAĞA’DA YAŞAYACAK
Okunma : 121 views Yorum Yap

stimes-serifebaci-1

Sarıyer Belediyesi,  Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye taşıdığı top mermilerinin ıslanmaması için üstüne kendi battaniyesini örten ve bu uğurda donarak şehit olan Milli Kahramanımız Şerife Bacı’nın ismini Ayazağa’da bir parka verdi.

Ayazağalıların yoğun katılımıyla gerçekleşen Şehit Şerife Bacı Parkı ve Dereyolu Caddesi açılışıyla Ayazağaya yapılan hizmetlere yenilere eklendi. Şehit Şerif Bacı Parkı’nın Ayazağalılara hayırlı olmasını dileyen Başkan Genç, açılış kurdelesini Kastamonulu kadınlarla birlikte kesti.

KASKON Genel Sekreteri Diribaş; ‘’Ulusal değerlerimize sahip çıkan Sarıyer Belediyesi’ne teşekkür ederim’’

Kastamonu Konfederasyonu(KASKON) Genel Sekreteri ve CHP İl Saymanı Mehmet Diribaş; ‘’Zor günlerden geçiyoruz. Bu ülkeyi var eden değerlerimizi ölümsüzleştirmek adına bir aradayız. Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda yıldız gibi parlayan Anadolu kadınlarından bir tanesi Şehit Şerife Bacıdır. Atatürk’ün gözüm cephede kulağım İnebolu’da sözünün özetidir Şerife Bacıdır. Ulusal değerlerimize sahip çıkan Sarıyer Belediyesi’ne teşekkür ederim’’.

Ayazağa Mahalle Muhtarı Karaman; ‘’Şehit Şerife Bacı Parkı tüm Ayazağalılara hayırlı olsun’’ dedi.

Ayazağa Mahalle Muhtarı Mustafa Karaman; ‘’Eski muhtarlık binası iki katlı ve ilkel bir binaydı. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımız binaya gelmekte zorlanıyordu.  Şükrü Başkanımızla konuştuk ve bugün bu güzel parkı halkımızın hizmetine açtı. Şehit Şerife Bacı Parkı tüm Ayazağalılara hayırlı olsun’’.

Başkan Genç; ‘’Konu Vatansa Gerisi Teferruattır’’

Törende bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; ‘’İçimiz kan ağlıyor. Bu güzel vatanımızın her bir noktasında acılarımızın olmasını bizi üzüyor. Bahsettiğimiz 1920’ler, o günlerde de halkımız işgallerle uğraşıyor, bu vatanda gözü olanlarla mücadele ediliyor ve şu anda da öyle. Bu zor günlerde herkes ele ele vermek zorunda, birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız.  Şehit Şerife Bacı bir örnektir, kadın var olmazsa bu toplum olmaz. Bir kadın için çocuğu ve yuvası çok önemlidir, yani vatanı. Şerife Bacı ister Kastamonulu Şerife Bacı olsun isterse Erzurumlu Nene Hatun olsun. Eğer konu vatansa gerisi teferruattır. Böyle bir parkın, böyle anlamlı bir heykelin Ayazağa’da olması bizler içinde, Ayazağalılar içinde bir gururdur. Bu parkı sizlere emanet ediyoruz. Şerife Bacıyı sizlere emanet ediyoruz. Buraya her baktığınızda Çanakkale’yi anımsayın, bu vatanın kurtuluşu için ne fedakarlıklar yaptığını hiçbir zaman unutmayalım’’.

Şehit Şerif Bacı Parkı’nın Ayazağalılara hayırlı olmasını dileyen Başkan Genç, açılış kurdelesini Kastamonulu kadınlarla birlikte keserek; ‘’Çocuğu kucağında, tüfeği omuzunda bu vatanın kurtuluşu olan mermileri taşıyan Şerife Bacı sen hiç ölmedin, siz hiç ölmediniz. Bizler sizlere minnettarız. Sizlerin sayesinde varız. Çok teşekkür ediyoruz, rahmet diliyoruz’’ dedi.
Açılış sonrası Ayazağalı esnafı ziyaret eden Başkan genç, yolda gördüğü vatandaşlarla da sohbet etti.

Şehit Şerife Bacı Kimdir? (? – Aralık 1921)

Türk Kurtuluş Savaşı’nın halk kahramanlarından biridir. Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921’de donarak öldü.

Nereden Nereye Gelindi?

Ayazağa mahallesinin ilçe sınırlarımıza dâhil olmasıyla beraber öncesinde Ayazağa muhtarlığı, PTT Kargo ve İSKİ Veznesi olarak hizmet veren ancak ekonomik ömrünü tamamlamış 2 adet bina tahliye edilerek idaremizce yıkılmış ve alan temizlenmiştir.

Ayazağa, 202. Sokağın çevre, meydan ve park düzenlemesi olarak Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile birlikte projesi yapılmış olup; en kısa sürede, kaliteli ve seçkin malzemeler kullanılarak Fen İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ortak çalışmalarıyla yapımına başlanmıştır.

Merkezi konumuyla dikkat çeken alanın, kentsel sosyal işlevi her geçen gün artacak olan bir meydana dönüştürülmesine karar verilmiştir.

Çağdaş kent kimliğine katkıda bulanacak bir toplanma alanı olarak planlanan bu proje ile Ayazağa mahallesinde bir odak noktası oluşturulmuştur. Alan kent mobilyaları ile desteklenmiş dinamik bir bitkilendirme ile şekillendirilmiş ve aynı zamanda tüm bireyler için erişilebilir bir alan olarak çözümlenmiştir. Dinlenme mekanı kademeli olarak planlanmış olup modern hatları ile alanda monotonluğu gidermek amaçlanmıştır. Oyun alanı, park içinde korunarak donatıları yenilenmiştir.

Toplam m² : 1765 M²
Meydan sokak ve dinlenme alanları: 1665 M²
Oyun alanı: 100 M²